Trzy punkty dla Miedziowych. Zagłębie wygrywa pierwszy mecz sezonu

PP/PAP/media klubowe | Utworzono: 2023-07-23 20:35 | Zmodyfikowano: 2023-07-23 20:35
Trzy punkty dla Miedziowych. Zagłębie wygrywa pierwszy mecz sezonu - fot. Maja Radczak

W wyjściowej jedenastce KGHM Zagłębia znalazło się dwóch debiutantów - Szymon Weirauch, który strzegł dostępu do bramki, a także pomocnik Marek Mróz. Ponadto na ławce rezerwowych zasiadł Michał Nalepa, który również dołączył do zespołu Miedziowych podczas letniego okna transferowego.

Od początku spotkania gra toczyła się głównie w środku pola. Pierwszą znakomitą okazję stworzyli jednak Miedziowi. Po ładnym dograniu piłki na lewe skrzydło przez Marka Mroza bliski trafienia do siatki przeciwnika był Damjan Bohar. Na nieszczęście gospodarzy, futbolówka tylko otarła się o słupek. W 20. minucie spotkania strzał zza pola karnego  metrów oddał Marek Mróz. Tym razem piłka nieznacznie minęła bramkę strzeżoną przez Jakuba Bieleckiego. W 28. minucie po strzale głową Daniela Szczepana piłka odbiła się od słupka, a później niefortunnie trafiła pod nogi Aleksa Ławniczaka i wpadła do bramki Zagłębia. Ruch Chorzów prowadził 1:0.

Dziesięć minut przed końcem pierwszej części do siatki rywala trafił Aleks Ławniczak, lecz po analizie VAR okazało się, że jeden z zawodników Miedziowych pomagał sobie ręką. Na koniec pierwszej odsłony spotkania po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Marko Poletanovicia główkował Dawid Kurminowski, ale minimalnie chybił. Do przerwy nic więcej się już nie wydarzyło. Drużyny schodziły do szatni przy jednobramkowym prowadzeniu Ruchu Chorzów.

Po zmianie stron od razu do odrabiania strat ruszyło KGHM Zagłębie. Z prawej strony pola karnego urwał się Kacper Chodyna, ale tym razem jeszcze nie udało się pokonać bramkarza gości, bo w ostatniej chwili interweniował jeden z obrońców. Chwilę później z narożnika pola karnego strzał lewą nogą oddał Damian Dąbrowski. Była to celna próba, jednak pewnie bronił to golkiper przyjezdnych Jakub Bielecki. W 63. minucie wydawało się, że Miedziowi dopięli swego po kapitalnej akcji Mateusza Grzybka i wykończeniu Damjana Bohara. Po raz kolejny jednak gol dla Miedziowych - po analizie VAR - nie został uznany.

Dwadzieścia minut przed zakończeniem spotkania do siatki przeciwników z okolic jedenastu metrów trafił Tomasz Makowski. Tym razem wszystko było zgodnie z przepisami i na tablicy świetlnej widniał remis 1:1.

W 76. minucie niebezpieczną sytuację stworzyli Niebiescy. Potężny strzał Daniela Szczepana ze skraju pola karnego nieznacznie minął bramkę gospodarzy. Chwilę potem było już 2:1 dla drużyny Waldemara Fornalika. Kapitalnym strzałem z powietrza z okolic 30 metrów popisał się Bartłomiej Kłudka i - jak się później okazało - piłka przekroczyła linię bramkową po odbiciu się od poprzeczki, choć na początku gol został przyznany Arkadiuszowi Woźniakowi, który dobił futbolówkę.

Dwie minuty przed końcem bliski podwyższenia wyniku był Marko Poletanović, ale piłka przeleciała nad poprzeczką bramki gości. Ostatecznie Miedziowi utrzymali jednobramkowe prowadzenie, dzięki czemu na starcie nowego sezonu dopisali do swojego dorobku pierwsze trzy punkty.

KGHM Zagłębie Lubin – Ruch Chorzów 2:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Aleks Ławniczak (28-samobójcza), 1:1 Tomasz Makowski (71), 2:1 Bartłomiej Kłudka (81).

KGHM Zagłębie Lubin: Szymon Weirauch – Bartłomiej Kłudka, Bartosz Kopacz, Aleks Ławniczak, Mateusz Grzybek – Kacper Chodyna, Damian Dąbrowski (66. Tomasz Makowski), Marko Poletanovic, Marek Mróz (46. Tomasz Pieńko), Damjan Bohar (79. Tornike Gaprindaszwili) – Dawid Kurminowski (79. Arkadiusz Woźniak).

Ruch Chorzów: Jakub Bielecki – Kacper Michalski, Paweł Baranowski, Remigiusz Szywacz, Maciej Sadlok (72. Konrad Kasolik) – Wiktor Długosz (64. Michał Feliks), Patryk Sikora (85. Dominik Steczyk), Filip Starzyński (72. Juliusz Letniowski), Tomasz Swędrowski (64. Szymon Szymański), Tomasz Wojtowicz – Daniel Szczepan.

Żółte kartki – KGHM Zagłębie Lubin: Damian Dąbrowski; Ruch Chorzów: Maciej Sadlok, Remigiusz Szywacz, Paweł Baranowski.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 8763.