Marsjański łazik z Wrocławia podbija świat

Beata Makowska, MC | Utworzono: 2023-07-28 07:37 | Zmodyfikowano: 2023-07-28 07:38
Marsjański łazik z Wrocławia podbija świat  - fot. PWR materiały prasowe
fot. PWR materiały prasowe

Studencki łazik marsjański z Politechniki Wrocławskiej wygrał międzynarodowe zawody w Turcji drugi rok z rzędu. Podczas Anatolian Rover Challenge, Scorpio 7 zdobył aż osiem nagród, w tym trzy złote medale w różnych kategoriach. Anatolian Rover Challenge to turecka edycja serii międzynarodowych zawodów łazików konstruowanych przez studentów. Pojazdy wykonują tam szereg misji na terenie imitującym warunki zarówno marsjańskie, jak i księżycowe. Wrocławski pojazd wywiązał się rewelacyjnie. -Jest przystosowany do pracy na ziemi, ale po przeróbkach dałby radę w kosmosie – mówi Anna Sobala z koła naukowego wrocławskiej uczelni, twórców łazika Scorpio.

-Nasz łazik jest przystosowany do tego, aby działać na ziemi. Na nim szkolimy przyszłych operatorów i badaczy. Ma swoje zadanie tutaj. Na Marsie miałby kilka problemów – głównie z temperaturą. Po kilku zmianach, można by go przystosować tak, aby mógł się tam poruszać.

Studenci Politechniki Wrocławskiej, twórcy łazika scorpio 7, mogą pochwalić się trzema złotymi medalami w różnych kategoriach oraz trzema nagrodami specjalnymi: za najlepsze ramię robotyczne, najlepsze zawieszenie oraz najlepiej zaprojektowane badania naukowe wykrywające występowanie życia. Zespół zajął też drugie miejsce w konkurencji jazdy autonomicznej łazika. Scorpio 7 powstał w ubiegłym roku. Waży około 48 kg, może poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h i – co najważniejsze – świetnie radzi sobie na nierównej powierzchni, potrafi podnieść i przykręcić, co trzeba, a nawet wiercić otwory i napisać kilka słów na klawiaturze. -To efekt pracy całego zespołu – mówi Zofia Stypułkowska, prezes KN Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road:

-Myślę, że to jest profesjonalizm, który zbierał się przez lata. Istniejemy od 2009 roku, łaziki budujemy od 2011, więc rzeczywiście te lata doświadczenia dużo nam dały. W tym roku mieliśmy bardzo intensywny sezon. Przede wszystkim, modularność łazika, aby wszystko można łatwo wymienić i dostosować.

Nagroda dla zwycięskiej drużyny jest dość niecodzienna. Zdjęcie studentów Politechniki Wrocławskiej - jak ogłosili organizatorzy zawodów - ma zawisnąć w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Twórcy łazika, koło Naukowe Off-Road to jedno z pięciu kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej. Działa na Wydziale Mechanicznym i stamtąd pochodzi najwięcej jego członków, ale tworzą je studenci z niemal wszystkich wydziałów uczelni.

Posłuchaj całej audycji:

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.