Nowotwory głowy i szyi - lekarze będą profilaktycznie badać chętnych

, MC | Utworzono: 2023-09-12 06:34 | Zmodyfikowano: 2023-09-12 06:35
Nowotwory głowy i szyi - lekarze będą profilaktycznie badać chętnych - Fot: Elżbieta Osowicz
Fot: Elżbieta Osowicz

11 tys. zachorowań rocznie w całym kraju. To skala rozpoznanych przypadków nowotworów głowy i szyi. Trudno oszacować ile z nich rozwija się przy naszej nieświadomości. O wiele prościej skutecznie zwalczyć chorobę, kiedy uda się ją wykryć na wczesnym etapie i dzięki regularnym badaniom. Te można zrobić we wrocławskim 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ul. Weigla, gdzie działa jedyna w regionie Pracownia Profilaktyki tych schorzeń. -Badanie jest krótkie, trwa raptem kilka minut, a może uratować ludzkie życie – mówi Radiu Wrocław płk Szczepan Barnaś, lekarz wojskowej placówki.

-Pacjenci na przykład wykonują sobie badanie z powodów bólów głowy, zawrotów głowy, okazuje się, że przypadkowo znajdowany jest nowotwór. On jest wcześnie uchwycony i takich pacjentów mamy od kilku do kilkunastu w roku i są bardzo dobre efekty leczenia.

Z profilaktycznych badań pod okiem wojskowych lekarzy skorzystać mogą także cywile. Bezpłatne i niewymagające skierowania badania są prowadzone w każdy wtorek w godzinach 12-15. Jak podkreślają lekarze, wczesna diagnoza to klucz do skutecznego leczenia, szczególnie w przypadku nowotworów. Te, którymi zajmują się lekarze z Wrocławia, potrafią swoimi objawami wprowadzać w błąd. -Często objawy sprawiają, że ma się np. wrażenie długotrwałego przeziębienia, mówi Radiu Wrocław płk Jerzy Bukwald, laryngolog wojskowej placówki. 

-Górne drogi oddechowe, rejon jamy ustnej, nosogardła, zatok, krtani, są to nowotwory, które rozwijają się dość skrycie. Przewlekająca się chrypka, powyżej 4 tygodni, czy jakieś bóle jednostronne, zaburzenia czucia na języku, pieczenie języka.

Odpowiednio wczesne wykrycie choroby daje nawet 95% szans jej wyleczenia. Na rozwój nowotworów głowy i szyi korzystnie wpływają niezdrowe nawyki jak nieodpowiednia dieta, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, ale także nieleczone choroby zębów i dziąseł oraz stres.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.