Nowa Ruda najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, słabo wypada również całe województwo

Ida Górska, AO | Utworzono: 2023-11-03 15:26 | Zmodyfikowano: 2023-11-03 15:34
Nowa Ruda najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, słabo wypada również całe województwo - fot. archiwum Radia Wrocław
fot. archiwum Radia Wrocław

Niestety też, po raz kolejny uplasowaliśmy się w czołówce największych europejskich trucicieli. Sytuacji nie sprzyja obecny sezon grzewczy, a wrocławianie przyznają, że smog jest teraz szczególnie odczuwalny w mieście:

„-Myślę, że po pierwsze to komunikacja, strasznie przybyło samochodów, no nie mówiąc już o tych piecach...
- Szczególnie z tych starych domów, gdzie jeszcze palą tradycyjnie — bardzo często nie węglem i nie drewnem.
- Myślę, że ogólnie będzie lepiej — bo chyba jest coraz mniej tych kopciuchów".

Tak naprawdę nie znamy w Polsce skali tego problemu. Nie wszędzie zamontowano odpowiedni sprzęt do pomiarów pyłów zawieszonych:

„Gdybyśmy na Wzgórzach Trzebnickich, w różnych miejscach w Sudetach postawili więcej stacji pomiarowych, to okazałoby się, że być może mamy większe stężania niż w tej Nowej Rudzie. To nie jest tylko Dolny Śląsk, to jest całe południe Polski tzw. Ziemie Odzyskane. Gdzie są budynki wielorodzinne, komunalne, wspólnoty mieszkaniowe. One stanowią problem smogowy".

- mówi Radosław Gawlik, ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Niechlubnym liderem rankingu niezmiennie pozostaje jedno z dolnośląskich miast — Nowa Ruda. Normy przekroczone są tam niemal dziewięciokrotnie.

"Głównym źródłem smogu są piece kopciuch, w których palimy często byle jakimi paliwami, a bywa, że i odpadami — w często tragicznie nieocieplonych budynkach. Problem ten występuję nie tylko w domach jednorodzinnych, występuje w szczególności na Śląsku i na Dolnym Śląsku w budynkach wielorodzinnych".

- mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Pocieszającą informacją jest fakt, że jakość powietrza w całym kraju polepszyła się w porównaniu do zeszłorocznego pomiaru. Najnowszy ranking został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska za rok 2022.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.