W Kłodzku „Lawendowy Zakątek" ma nową siedzibę

Jarosław Wrona, mk | Utworzono: 2023-11-29 17:01 | Zmodyfikowano: 2023-11-29 17:03
W Kłodzku „Lawendowy Zakątek" ma nową siedzibę - fot. Jarosław Wrona
fot. Jarosław Wrona

Pomieszczenia tuż obok w Ośrodku Pomocy Społecznej udostępnił im burmistrz Kłodzka, a ludzie z otwartymi sercami i przedsiębiorcy pomogli je wyremontować. Jak powiedziała Radiu Wrocław Małgorzata Bielak, wiceprezes stowarzyszenia Jesteśmy Razem, i mama córki z niepełnosprawnościami, to miejsce pozwala im na normalne życie, a ich podopiecznym zapewnia pełne bezpieczeństwo:

– To jest drugi dom, a dla nas rodziców wytchnienie. Chwila, gdzie możemy zająć się sobą, iść do lekarza, zadbać o swoje zdrowie, żeby mieć siłę opiekować się naszymi dziećmi, bo my naszych dzieci nie oddamy do DPSu. My się boimy o przyszłość, a to miejsce daje nam poczucie bezpieczeństwa, tutaj nasze dzieci będą szczęśliwe.

W nowych pomieszczeniach utworzono salę doświadczania świata, do terapii światłem i zapachem. W kolejnym salę do wypoczynku, w planie jest też remont drugiej sali terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Opiekę nad podopiecznymi, będą sprawować zatrudnieni opiekunowie i fizjoterapeuci. Jak przyznał Radiu Wrocław burmistrz Kłodzka, Michał Piszko, potrzeba znaleźć źródła finansowania placówki, skoro nie ma rządowego wsparcia:

– Musimy wejść w te buty państwa. Liczę też bardzo mocno na to, że od nowego roku uda się skonstruować pewnego rodzaju finansowanie funkcjonowania tych pomieszczeń i przede wszystkim osób, które będą tu zatrudnione. To jest istotne, w zasadzie najważniejsze. Dzisiaj się cieszę, że mogłem tę malutką cegiełkę dołożyć do szczęścia tych dzieci.

Rodzice  nie chcą oddawać swoich dzieci do Domów Pomocy Społecznej z obawy, że nie otrzymają tam należytej opieki:

– Nie chciałabym być zamknięta w domu, bardzo się starałam, żeby to powstało. Jeżeli my to tworzymy, to my wiemy co dla naszych dzieci jest najlepsze. Też będziemy umieli dobrać sobie personel. Nie będzie gmachu takiego, że jedna opiekunka nie będzie zadbać dobrze.

Jak podkreślają założyciele placówki, potrzebne jest utworzenie domu pomocy społecznej typu „D”, typowo dla dorosłych ze schorzeniami, takimi jak porażenie mózgowe, autyzm, wadami wrodzonymi czy niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.