We Wrocławiu będą przyglądać się ciszy

Mateusz Florczyk, JD | Utworzono: 2024-04-01 15:56 | Zmodyfikowano: 2024-04-01 15:59
We Wrocławiu będą przyglądać się ciszy - fot. ilustracyjna / Pixabay
fot. ilustracyjna / Pixabay

Spotkania obejmują spacery dźwiękowe, wykłady, warsztaty oraz sesje terapii dźwiękiem. Podczas nich widzowie będą przyglądać się ciszy jako zjawisku filozoficznemu, muzykologicznemu, psychologicznemu i performatywnemu.

- Festiwal Ciszy to spotkanie artystów i naukowców różnych dziedzin, którzy badają i dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat ciszy. - mówi Aleksandra Kotecka, kuratorka festiwalu:

"To jest tak, że w miastach żyjemy w bardzo dużym hałasie. Jest coraz głośniej zarówno w budynkach, jak i na uczelniach. Takimi projektami zajmuje się Politechnika Wrocławska, czyli tym, w jaki sposób hałas może przeszkadzać, i że są osoby, które potrzebują miejsca ciszy."

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, głównie w Sali Teatru Laboratorium oraz na Bulwarach przy ul. Księcia Witolda 11. Ponadto, przewidziany jest spacer dźwiękowy od Przejścia Żelaźniczego do Bulwarów. Festiwal składa się z czterech linii programowych: Formy Ciszy, Akt Ciszy, Ciało Ciszy i Obrazy Ciszy.

- Gdy hałas stał się naszą codziennością, jej przełamaniem jest Festiwal Ciszy - dodaje Aleksandra Kotecka:

"Pomysł na sam festiwal wziął się z mojej bardzo głębokiej potrzeby zrozumienia głębszej pracy dźwiękiem, pracy z muzyką jako opozycji tego, co jest po drugiej stronie, czyli tego, czym jest cisza. Drugi aspekt to również moja głęboka potrzeba zrozumienia tego i bycia także osobą, która żyje w mieście."

Wydarzenie odbywa się z okazji 55. rocznicy uchwały Rady Muzycznej UNESCO, która jednogłośnie zagwarantowała każdemu prawo do ciszy w miejscach publicznych i prywatnych. Więcej szczegółów oraz pełen program można znaleźć na stronie internetowej Instytutu. Na wydarzenie obowiązują zapisy online.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.