Startuje nowa edycja WBO. Miasto wprowadza większą weryfikację. 200-latek już nie zagłosuje?

Głosowanie w kolejnej, 14. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego będzie bezpieczne. Po ubiegłorocznych nieprawidłowościach, gdzie na jeden z projektów miały głosować osoby w wieku ponad 100 lat, wprowadzono uwierzytelnienie tożsamości. - Do systemu będzie się można zalogować albo za pomocą konta w banku, albo przez aplikację mObywatel - mówi Adrian Staniszewski, wiceprezes ARAW-u:
- Dzięki temu jesteśmy pewni, że wszystkie głosy, które będą oddawane w sposób elektroniczny, będą oddawane w sposób uwierzytelniony, bezpieczny i nie będzie już żadnych wątpliwości co do tego, czy dany głos był oddany przez osobę, która taki głos składa.
Przerażające: Cztery lata gwałtów, bicia i poniżania. Mateusz J. zniszczył swoją partnerkę, grozi mu dożywocie
Budżet to 39 milionów złotych
Kto nie posiada takich usług, będzie mógł oddać głos w formie papierowej. Liczba punktów, gdzie będzie można oddać głos zostanie zwiększona. - Do wydania jest 39 milionów złotych, to o 4 miliony więcej, niż w ubiegłym roku - mówi Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta:
- Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać głos na jeden projekt osiedlowy i jeden głos na projekt ponad osiedlowy. Wrocławski Budżet Obywatelski to jest przepiękne święto wszystkich mieszkańców Wrocławia.
Prokuratura prowadzi postępowanie ws. WBO
Jednocześnie toczy się postępowanie w sprawie nieprawidłowości w poprzedniej edycji, gdzie na jeden z projektów głosowali 100 i 200-latkowie. - Sprawa jest w toku - mówi rzecznika Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Karolina Stocka-Mycek:
- Prokurator zlecił policji przeprowadzenie szeregu czynności procesowych związanych przede wszystkim z przesłuchaniem osób, które miały oddać głos na wskazane projekty.
Ciekawostką tej edycji będzie też "głosobus". Specjalny autobus będzie jeździł tam, gdzie jest mniej punktów do oddania głosu. Będzie można go również zamówić, aby podjechał na imprezy czy festyny osiedlowe.
Przeczytaj również: Ruszył proces byłego wiceministra sprawiedliwości. B. Ciążyńskiemu grozi 10 lat więzienia
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.

