"Zrobili autostradę z zabytkowej starówki". Mieszkańcy Złotoryi nie chcą autobusów w centrum - Radio Wrocław

"Zrobili autostradę z zabytkowej starówki". Mieszkańcy Złotoryi nie chcą autobusów w centrum

Karolina Bieniek
Karolina Bieniek, BT
| Ćwierć roku temu, 2026-03-20, 14:35
"Zrobili autostradę z zabytkowej starówki". Mieszkańcy Złotoryi nie chcą autobusów w centrum - Autobus jadący przez ulicę Basztową w Złotoryi.
Autobus jadący przez ulicę Basztową w Złotoryi.
Fot. Karolina Bieniek

Mają dość kursujących po płycie rynku autobusów i żądają podjęcia natychmiastowych działań. Mieszkańcy ulicy Basztowej w ścisłym centrum Złotoryi boją się wychodzić ze swoich kamienic, bo już kilkukrotnie niemal weszli pod nadjeżdżający znienacka autobus. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że tą wąską, wybrukowaną uliczką poruszają się od świtu do późnych godzin nocnych samochody dostawcze i osobówki.

- No i co, że jesteśmy w centrum miasta zabytkowego, jeśli pozwalają, żeby te autobusy tutaj jeździły. Jeżdżą, to niech jeżdżą tam niżej, ale nie tu. Tu jest deptak, rodzice chodzą z dziećmi, pełno turystów chodzi i wstyd, wstyd, żeby tu jeździł autobus.

Burmistrz Złotoryi Paweł Kulig zapewnia, że przyjrzy się sprawie.

- Jeżeli rzeczywiście tam się potwierdzi, że ten ruch jest taki duży, co nie może być, bo to jest deptak pieszo-jezdny to wyłączymy ten odcinek z przejazdu autobusu. Nie chciałbym wprowadzać pozornych rozwiązań, chciałbym już wprowadzić rozwiązanie docelowe i nad tym pracujemy.

Magistrat informuje, że dziś ulicą Basztową mogą poruszać się wyłącznie autobusy miejskie i jest to 10 kursów w ciągu dnia, a także samochody dostawcze i to tylko między 6:00 - 18:00. Urzędnicy przeanalizują sytuację i najprawdopodobniej zmienią trasę linii autobusowej, wyłączając tę ulicę. Zanim jednak jakiekolwiek rozwiązania zostaną wdrożone, na Basztowej mają się pojawić strażnicy miejscy.

Posłuchaj relacji naszej reporterki Karoliny Bieniek:

1.0x
00:00
00:00

Przeczytaj także: Policjant poza służbą udaremnił ustawkę. Pseudokibice tłumaczyli, że... przyjechali nad zalew na ryby


Komentarze (10)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Złotoryjanin 2026-03-22 14:53:43 z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Na Piłsudskiego zrobiła się autostrada , samochodem do fryzjera, do sklepu, wszędzie. A ten przeklęty autobus ma tak głośne komunikaty ze od rana słychać je u wszystkich w mieszkaniach. Wystarczy zobaczyć na deptak, już się koleiny zaczynają robić !
~Mieszkaniec 2026-03-21 23:09:16 z adresu IP: (185.72.xxx.xxx)
Artykuł jak i sam jego tytuł bardzo nietrafione. Jedna czy dwie starsze panie nie stanowią ogółu mieszkańców. Wystarczy poczytać komentarze do tego artykuły na grupie Nasza Złotoryja na facebooku i od razu widać, że jest zupełnie na odwrót niż w tym artykule i wiekszosc mieszkańcow popiera autobus na Basztowej.
~Piort 2026-03-22 11:11:06 z adresu IP: (2a01:112f:4708:8800:91f8:x:x:x)
A to ta grupa na fb na ktorej działa moderacja i cenzura i większość krytycznych czy też obiektywnych w stosunku do administratorów komentarzy i post jest kasowanych lub wogóle nie publikowanych.
~ZŁOTOTYJANKA 2026-03-21 13:32:03 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Jesteśmy SZCZĘŚLIWI,że autobus jeżdzi po mieści,starówce,my starsi ludzie możemy z domu wyjść i pojechać do szpitala,do przychodni,do sklepu,serdecznie DZIĘKUJEMY ZA ten autobus który jeżdzi po całym mieści i po STARÓWCE,dużo ludzi jeżdzi ze środka miasta/starówki.DZIĘKUJĘ PANIE BURMISTRZU.
~Piort 2026-03-22 11:11:53 z adresu IP: (2a01:112f:4708:8800:91f8:x:x:x)
Lubu dubu łubu dubu niech nam żyje prezes klubu
~Txt mieszkanka 2026-03-21 12:58:34 z adresu IP: (185.72.xxx.xxx)
A komu to przeszkadza cieszcie się że jeździ i możecie d... Wozić
~A.W. 2026-03-21 12:37:38 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ciąg Piłsudskiego-Rynek-Basztowa już dawno stał się jedną z arterii. Każdego dnia obserwuję kilkanaście samochodów, które jadą tamtędy jakby nie było żadnych ograniczeń. I nie są to wyłącznie samochody dostawcze i autobus. Jeśli masz sklepik na końcu Basztowej masz prawo wjeżdżać od placu Matejki bez ograniczeń. Podobnie, gdy masz punkt na początku Piłsudskiego, masz prawo wyjechać Basztową. Ale to nie tylko. Wielu kierujących wiedząc, że włos im z głowy nie spadnie, jadą jak autostradą i dziwią się, że piesi chodzą środkiem.
~Xyz 2026-03-21 10:17:57 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Nie bylo by problemu gdyby policja i straż miejska egzekwowała prawo na tej ulicy. Każdy sobie jezdzi jak chce, mimo ze jest tam zakaz. Bus z warzywniaka stoi sobie cały dzien i blokuje przejazd, tylko czekać na tragedię.
~Iwo 2026-03-21 06:21:04 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
A o starszych mieszkańcach nikt nie myśli? Dla inwalidów jest to bardzo dobra opcja trasy, możemy wygodne dostać się do centrum,gdzie są urzędy i gabinety lekarskie.
~/// 2026-03-21 09:17:59 z adresu IP: (185.72.xxx.xxx)
o starszych i inwalidach pomyśl żeby po schodach nie musieli biegać , a po centrach miast i miasteczek to mało gdzie cokolwiek jeździ