Strażacy-ochotnicy kontra burmistrz. Kłótnia o finansowanie OSP w Kłodzku - Radio Wrocław

Strażacy-ochotnicy kontra burmistrz. Kłótnia o finansowanie OSP w Kłodzku

Jarosław Wrona
Jarosław Wrona
| Miesiąc temu, 2026-05-05, 18:30
Strażacy-ochotnicy kontra burmistrz. Kłótnia o finansowanie OSP w Kłodzku - Konflikt między OSP Kłodzko a burmistrzem Michałem Piszko.
Konflikt między OSP Kłodzko a burmistrzem Michałem Piszko.
Fot. OSP Kłodzko

Konflikt między OSP Kłodzko a burmistrzem Michałem Piszko. Druhowie publicznie zarzucili włodarzowi miasta brak odpowiedniego finansowania i manipulację w sprawie umowy. Według OSP wciąż obowiązuje bezterminowa umowa z 2024 roku na finansowanie jednostki. Burmistrz potwierdza ogólną umowę i mówi o konieczności zawarcia dodatkowej, regulującej kwestie dotacyjne. Jak powiedział Radiu Wrocław Bartłomiej Pluta z OSP Kłodzko, od połowy 2025 roku jednostka nie otrzymała pieniędzy na przykład na paliwo:

– Na konto OSP Kłodzko nie wpłynęła ani złotówka z urzędu miasta. Od czerwca 2025 roku odmówiono nam sfinansowania tych kosztów twierdząc, że nie były one uzgadniane.

OSP Kłodzko w 2026 roku otrzymało jedynie kwotę 7 tysięcy złotych na ekwiwalent i ubezpieczenia. Jak powiedział Radiu Wrocław burmistrz Michał Piszko, OSP w ubiegłym roku nie podpisało proponowanej dodatkowej umowy na dotację, a publiczne pieniądze nie mogły zostać wypłacone ze względu na nieprawidłowości formalne:

– OSP brało faktury za wydatki, między innymi na paliwo, na siebie jako na jednostkę. Powinny być brane na gminę. Po drugie każdy taki wydatek powinien być uzgadniany z samorządem. Poszła informacja do OSP, że nie będziemy mogli zapłacić za te faktury.

We wtorek (5 maja) do urzędu miasta wpłynęła podpisana przez OSP nowa umowa zapewniająca dotację na rok bieżący. Kwota 20 tysięcy złotych jest o połowę niższa, niż plan w roku ubiegłym, ale - jak zapewnił Radio Wrocław Michał Piszko - jest możliwość zwiększania tej kwoty. Jak dodał, w 2025 roku w ramach programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej miasto przeznaczyło dla OSP ponad 60 tysięcy złotych na zakup specjalistycznego ubioru.

W Kłodzku: Koniec ze smrodem - Młynówką popłynęła woda. Samorządowcy dosłownie wzięli sprawy w swoje ręce

 

Kolejnym problemem jest miejsce stacjonowania strażaków

Jak powiedział Radiu Wrocław Bartłomiej Pluta, najbardziej obawia się o miejsce dla jednostki:

– W październiku kończy nam się umowa na dzierżawę garażu, w którym w tej chwili stacjonujemy. Nie mamy perspektywy, co dalej, a urząd miasta milczy w tej sprawie.

Jak zadeklarował Radiu Wrocław burmistrz Michał Piszko, będzie starał się pomóc, chociaż nieruchomość należy do jednostki Inspekcji Transportu Drogowego:

– Ja będę starał się ten temat wydłużyć jeszcze maksymalnie możliwie, ale gmina miejska Kłodzko nie ma na ten moment odpowiednich nieruchomości, które można byłoby zagospodarować na garaż i na przechowywanie tych wszystkich sprzętów, jak i również tych trzech pojazdów.

Szansą jest obiekt po Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, która ma zostać przeniesiona do nowego budynku w 2027 roku.

Sprawdź też: Matury powstały na Dolnym Śląsku! Jej twórca urodził się pod Wałbrzychem


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.