Ścieki w Karkonoskim Parku Narodowym. Rura od lat zatruwa potok Czerwonka - Radio Wrocław

Ścieki w Karkonoskim Parku Narodowym. Rura od lat zatruwa potok Czerwonka

Maciej Ryłkiewicz
Maciej Ryłkiewicz
| Tydzień temu, 2026-06-03, 17:04
Ścieki w Karkonoskim Parku Narodowym. Rura od lat zatruwa potok Czerwonka – Ekologiczna katastrofa u stóp Karkonoszy. Nieczystości trafiają do parku narodowego
Ekologiczna katastrofa u stóp Karkonoszy. Nieczystości trafiają do parku narodowego
fot. Maciej Ryłkiewicz

U podnóża Karkonoszy, w gminie Podgórzyn do potoku Czerwonka doprowadzona jest rura, z której wypływają nieczystości. Tak ma to wyglądać od ośmiu lat. Sprawa ponownie nabiera rozgłosu po zakupie Stawów Podgórzyńskich. Teraz przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego przepływa zanieczyszczona woda i choć ujęcie dla samych stawów jest powyżej ujścia nieczystości do Czerwonki, to stanowi to poważny kłopot dla obszaru chronionego. O konsekwencjach mówi dyrektor KPN, Andrzej Raj.

- Zrzut ścieków kompletnie nieoczyszczonych spowodował zanik życia biologicznego. Pokłady tej mazi, tych osadów, które płyną, dochodzą do pół metra, a w wielu miejscach nawet więcej.

Problemem jest niewydajna oczyszczalnia w Marczycach. Rozwiązanie ma pojawić się jeszcze tego lata – mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn, Katarzyna Iwińska:

- Powinien być oddany rurociąg tłoczny, który będzie tłoczył ścieki z Sosnówki przez Miłków do Mysłakowic, gdzie odprowadzimy duży strumień ścieków bytowych do działającej, nieprzeciążonej – w przeciwieństwie do tej w Marczycach – oczyszczalni. 

Wicewójt zaznacza, że to rozwiązanie tymczasowe. Docelowo gmina planuje rozbudowę oczyszczalni. Trwają prace koncepcyjne. Na inwestycję jest ponad 21 milionów złotych dofinansowania. W ciągu trzech lat w Marczycach ma powstać nowa oczyszczalnia, warta ponad 30 milionów złotych.

To problem, z którym boryka się wiele gmin. Pisaliśmy już o nieczystościach płynących przez rzekę Kamienną. Rozbudowywana jest oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie. Parę lat temu zwiększyła swoją wydajność ta w Mysłakowicach.

Przeczytaj także: Samolot z Klaudią wylądował już we Wrocławiu. "Trafi w ręce najlepszych lekarzy"

Zdjęcia

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ela 2026-06-04 21:42:01 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Z jednej strony wielka ekologia, panele, ETS, kary, segregacja śmieci, a z drugiej codzienne zatruwanie środowiska. Rzeka Wrzosówka od dawna jest ściekiem pełnym płynącego "G", śmieci, nanonosu, zarośli. Nikt od lat nic z tym nie robi. Żygać się chce od takiej polityki.