Święto lacrosse we Wrocławiu - Silesia Cup 2015

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2015-05-08 07:17 | Zmodyfikowano: 2015-05-08 07:18

250 zawodników i zawodniczek z 8 krajów, prawie 40 meczów rozgrywanych jednocześnie na czterech boiskach. Tak w liczbach wygląda szósta edycja Silesia Cup. To największy turniej w lacrosse organizowany w Polsce. Patronuje mu Europejska Federacja Lacrosse.

Sportowe emocje rozpoczną się w sobotę (9 maja) o 10.00 - wtedy rozegrane zostaną pierwsze mecze. Oficjale otwarcie nastąpi natomiast o 12:45. Turniej zakończy się w niedzielę - na 14.45 zaplanowano finał mężczyzn. Na boisku zobaczymy jednak także kobiety.


W Silesia Cup 2015 weźmie udział 12 drużyn męskich, podzielonych na 4 grupy. Po spotkaniach wewnątrz grup (każdy z każdym), drużyny z miejsc 1-2 przechodzą do ćwierćfinałów – dalej rozgrywki toczą się systemem pucharowym.


Wśród kobiet startuje sześć drużyn, podzielonych na dwie grupy. Do półfinału awansują dwie najlepsze drużyny z każdej z nich.


Impreza na Polach Marsowych to doskonała okazja do tego, żeby przybliżyć wrocławianom - lacrosse. W końcu to jedna z dysyplin World Games 2017, które odbędą się w Stolicy Dolnego Śląska. Chętni, będą mogli samemu spróbować swoich sił w lacrosse. W sobotę Silesia Cup trwa niemal cały dzień, dlatego też nie zabraknie wspólnego, darmowego grilla.

Tytułu bronią gospodarze i organizatorzy turnieju - aktualni wicemistrzowie Polski - Kosynierzy Wrocław. Razem z nimi o Puchar (ufundowany przez Petera Mundy’ego, honorowego Prezesa Europejskiej Federacji Lacrosse) powalczą:


Grupa A:
1. Dreadlax (Anglia)
2. Belgium Beasts (Belgia)
3. PLL2 Allstars (Polska)
Grupa B:
1. Druva Dynamite (Łotwa)
2. Kraków Lacrosse Kings (Polska)
3. Rotterdam Jaguars Lacrosse (Holandia)
Grupa C:
1. Kosynierzy Wrocław (Polska)
2. Grom Warszawa (Polska)
3. Budapest Blax Lacrosse (Węgry)
Grupa D:
1. HeadHunterz Prievidza (Słowacja)
2. Lakrosa klubs RJTC (Łotwa)
3. SIS Storm (Czechy)


Wśród kobiet o trofeum rywalizują:
Grupa A:
1. SLK Rīga (Łotwa)
2. Kraków Lacrosse Queens (Polska)
3. LadyJags Rotterdam (Holandia)
Grupa B:
1. Kosynierki Wrocław (Polska)
2. Budapest Blackberries Lacrosse (Węgry)
3. Korsarki Trójmiasto Lacrosse Club (Polska)


Lacrosse to sport drużynowy, w którym zawodnicy grają kijami zakończonymi specjalnymi siatkami. Posługując się nimi podają sobie w powietrzu twardą piłkę, rozmiarami zbliżoną do tenisowej. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów – umieszczenie piłki w bramce przeciwnika (o wymiarach 1,80m x 1,80m) warte jest jeden punkt. Piłka może osiągać prędkość nawet ponad 170 km/h! Kontakt fizyczny jest ważnym elementem lacrosse – przeciwnika można zatrzymywać ciałem – podobnie jak w hokeju na lodzie – i używać swojego kija, to wytrącenia mu piłki. Zawodnicy ubrani są w specjalny sprzęt ochronny – kaski, rękawice, ochraniacze na łokcie. W damskiej odmianie lacrosse, kontakt fizyczny jest mocno ograniczony.  

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.