Ewa Michnik pożegna się z Operą Wrocławską

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2015-09-03 17:54 | Zmodyfikowano: 2015-09-03 17:54
A|A|A

fot. Adam Dziura/Wikipedia

To będzie jubileuszowy 70. sezon Opery Wrocławskiej. Publiczność zobaczy 6 premier i recitale światowych gwiazd śpiewu. To będzie też ostatni sezon Ewy Michnik w Operze Wrocławskiej. 25 czerwca przyszłego roku dyrektorka poprowadzi koncert pożegnalny, kończąc 21-letni okres kierowania tą instytucją. Ewa Michnik na razie nie zdradza planów na potem.

Nie wiadomo, kto zastąpi Ewę Michnik na stanowisku dyrektora. Decyzja w tej sprawie należy do marszałka województwa. Aktualna dyrektor chciałaby, aby wybór nie odbywał się w ostatniej chwili.

W środowisku mówi się m.in. o Robercie Skolmowskim, byłym szefie Wrocławskiego Teatru Lalek, zwolnionym rok temu z funkcji dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej po tym, jak placówka utraciła płynność finansową.

Najważniejsze wydarzenia jubileuszowego sezonu Opery Wrocławskiej:

  • 11.09-16.09.2015 Festiwal polskich oper: HALKA, KRÓL ROGER, PUŁAPKA, STRASZNY DWÓR
  • 9.10.2015 Gala operowa: Artur Ruciński
  • 10.10.2015 Premiera KWARTETU Ronalda Harwooda, reż. Zbigniew Lesień
  • 19.10.2015 Premiera MADAME BUTTERFLY, reż. Giancarlo del Monaco
  • 13.02.2016 Premiera baletu ANNA KARENINA Rodiona Szczedrina, choreografia Bożena Klimczak
  • 5.03.2016 Premiera MAKBETA Giuseppe Verdiego, reż. Bruno Berger-Gorski
  • 13.03.2016 Gala - Gwiazdy Metropolitan Opera na scenie Opery Wrocławskiej: Diana Damrau
  • 31.04.2016 Premiera POŁAWIACZY PEREŁ Geroge'a Bizeta, reż. Waldemar Zawodziński
  • 18.06.2016 Hiszpańska noc z CARMEN - ZARZUELA SHOW (w ramach ESK 2016)
  • 25.06.2016 Koncert pożegnalny Ewy Michnik

 

 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Anegdota
2016-10-20 19:59:49
z adresu IP: (212.139.xxx.xxx)
Ocena: 0
Kiedyś byłem bardzo blisko związany ze światem kultury. Powiedzmy, że pracowałem bardzo twórczo w jednej z wrocławskich instytucji kulturalnych. Robiłem coś co później oglądali inni. Później nadeszły gorsze czasy. Wylądowałem w korporacji i powiedzmy, że robiłem karierę. Ale tak się stało, że moje dziecko wpadło pod samochód i porzuciłem ciepłą posadkę. By móc więcej czasu poświęcić rodzinie zostałem... taksówkarzem. Takim prawdziwym. Z licencją, numerem bocznym i kasą fiskalną. Pewnego dnia (a było to w czasie szczytu NATO we Wrocławiu) dostałem zlecenie: "123 (to był mój numer wywoławczy), Opera, wejście pracownicze". Ponieważ nie było to moje pierwsze zlecenie do Opery wiedziałem po kogo jadę. Ruszyłem z postoju przy D.H. Renoma w kierunku Opery. Cały teren pomiędzy Operą, hotelem Monopol i ulicą Zamkową był zamknięty i obstawiony przez BOR, ponieważ w hotelu nocowali najważniejsi NATOwscy dygnitarze. Ja nie patrząc na nic wjechałem na torowisko tramwajowe i jadę na zlecenie. Nagle na środku Świdnickiej zrobiło się czarno od panów w garniturach, którzy mnie zatrzymali. "A pan dokąd się wybiera? Proszę zawrócić". "Czy Ewa Michnik, dyrektor Opery mówi panu coś? Czy mam zadzwonić i powiedzieć, że jakiś gość w garniturze nie pozwala mi po nią dojechać?" W tym momencie wymamrotał coś do drucika, który wisiał obok policzka i powiedział: "Jedź pan". Coś jest w tej kobiecie niebezpiecznego, że nawet BOR się jej boi:-)
~pamiętający
2016-09-04 20:34:03
z adresu IP: (193.218.xxx.xxx)
Ocena: 1
to jest wyjątkowo wredna osoba, poza wszystkim sadystka nienawidząca generalnie ludzi. Za to wszystko, co wielu, wielu ludziom zrobiła, powinna źle skończyć. Taka była już 40 lat temu ... Wyobrażam sobie, jak się wszyscy w operze wrocławskiej cieszą ! ... i słusznie.
~mirek
2015-11-04 00:07:16
z adresu IP: (91.189.xxx.xxx)
Ocena: 5
Nie rozumiem obłudy tej Pani, miałam styczność z ludzmi z opery i słyszałam o wywalaniu dziewczyn w ciąży może i prawnie ale na pewno nieludzko. Co za tyran dobrze żę odchodzi.
~Leonidas
2015-09-11 08:30:44
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 4
Gratuluję redakcji cenzurowania wypowiedzi! A ja i tak dodam, że 26 czerwca 2016 będzie wreszcie prawdziwym świętem sztuki we Wrocławiu! Koniec Michnikowej nie smuci absolutnie żadnego polskiego muzyka... Jak Kuba bogu, tak bóg Kubie!
~Potem
2015-09-09 18:30:43
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
"Ewa Michnik na razie nie zdradza planów na potem." Ta kobieta to tytan pracy, umrze z batutą w rękach! Było tak, bociana drapał szpak, potem była zmiana i szpak drapał bociana. Nie masz siana - dzwoń do Bociana!
~Płynność finansowa
2015-09-09 18:28:02
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 2
Więc Roberto ma doświadczenie w kładzeniu kultury na deski sceniczne...
~Mada
2015-09-09 09:45:20
z adresu IP: (46.113.xxx.xxx)
Ocena: 3
No wreszcie! Na pożegnalnym koncercie to orkiestra na pewno się popisze i zacznie grać DOKŁADNIE TAK jak Michnik dyryguje. Ostatnie wydarzenie powinno mieć tytuł "Koniec Carycy". Mam nadzieję, że następny dyrektor nie będzie jej zatrudniał na wieszanie firanek... Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny wraz z mężem zejść...
~Komentarz został usunięty
2015-09-06 17:59:41
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Leonidas
2015-09-06 17:51:04
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 2
Jak to nie wiadomo, skoro całe środowisko wie, że gruby szykuje się na tron! A stara i tak gościnnie za zawyżone stawki będzie dyrygować!!!
~xyz
2015-09-05 08:12:42
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 5
Skolmowski to bardzo zły wybór, niemal powtórka z historii. Michnik przyszła z Krakowa, który niemiłosiernie zadłużyła i który ostrzegał Wrocław przed nią. Opera Wrocławska strajkowała z nadzieją, że Michnik nie zostanie przyjęta, a potem co.. kupa ludzi straciła pracę, bo wygrał wybór z klucza partyjnego (SLD chyba wtedy). Zamiast dać Operę we władanie dobremu managerowi to kombinują i przekazują tak ważną instytucje szemranym typom..
~foxmann
2015-09-05 02:06:29
z adresu IP: (95.90.xxx.xxx)
Ocena: 3
No nareszcie o 21 lat za późno. Ja można było w ogóle osobę skompromitowaną w Krakowie i też w operze dać dalej na takie samo stanowisko. To jest właśnie polski system. Teraz miejmy nadzieję, że będzie dwóch normalnych dyrektorów (naczelny i artystyczny), kompetentnych fachowców
~Arek
2015-09-04 20:19:59
z adresu IP: (31.179.xxx.xxx)
Ocena: -2
Jasne, zatrudnić gościa, który już jedną operę doprowadził do bankructwa - witamy w Polszy
~Hania
2015-09-04 20:16:59
z adresu IP: (195.167.xxx.xxx)
Ocena: 2
Czekałam od dawna na tą informację. Miejmy nadzieję, że Marszałek dokona dobrego wyboru.
~domi
2015-09-04 19:58:37
z adresu IP: (79.191.xxx.xxx)
Ocena: 2
w Bytomiu dyrektorowi akurat będzie się kończył kontrakt, tam też przyda się zmiana ... hihi...ale Śląski Urząd Marszałkowski może nie dać rady w negocjacjach kontraktu ... to może niech już zostanie ten, który jest, aż naturalna selekcja go pozbawi wieloletniego stanowiska, a dyrektorka... gdzie to jeszcze nie była... w Warszawie...
~maruschello
2015-09-04 19:01:05
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 3
Już jej Pendereccy wyszykują dobrą fuchę. Biedna będzie następna orkiestra.
~yes
2015-09-04 18:46:25
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: 2
Bye! Bye! Bye!
~Ktośtam
2015-09-04 18:43:35
z adresu IP: (164.127.xxx.xxx)
Ocena: 3
To piękną imprezę na to jakże niezapomniane święto zorganizują muzycy :D
~Karolek
2015-09-04 15:05:27
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 7
No to pewnie balet sie cieszy!!! odetchnie od tyrana i wreszcie zacznie wystawiac spektakle baletowe!!!, mam nadzieję ze z orkiestrą a nie do płyty CD. Może wreszcie spektakle Opery będa wystawiane w Operze a nie na dachach, w magazynach czy tym podobnych miejscach które nie mają nic wspólnego z wileką sztuką. Oby tylko nie powołano następnego dyrektorka niszczyciela sztuki.
~gość
2015-09-04 12:25:57
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 6
skoro Pan Skolmowski narobił długów w Białymstoku to chyba byłoby pomyłką żeby zadłużał teatr we Wrocławiu.
~Olo
2015-09-04 10:11:47
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 5
Vader odchodzi? Niemożliwe....
~meloman
2015-09-04 02:30:38
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 11
Koniec Michnikowej? Ciekawe w ilu kościołach musiano odprawić msze święte, żeby wreszcie poszła sobie z Wrocławia. Sukcesów artystycznych opera wrocławska nie ma żadnych, wbrew temu, co niektórzy sądzą. A sądzą po gigaspektaklach. Tylko tyle że one z kulturą wysoką niewiele mają wspólnego. To takie festynowe widowiska. Ludzie idą na nie ze snobstwa, żeby się pochwalić, że byli. Sukces to byłby, gdyby potem poszli do opery, a nie idą.
~robi
2015-09-03 22:58:01
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 4
Jaki dobry wybór? Przegiął w Białymstoku, nic wysokiego nie zrobił. W teatrze lalek go nie lubili, odetchnęli po odejściu. Pan Bajkobus zawsze zrobi po swojemu, więc drugi dyr. nie pomoże. Chrońcie nas od Roberto-Roberta, bo rozbabrze operę, która ma niekwestionowane sukcesy.
~Kasia
2015-09-03 22:44:16
z adresu IP: (46.113.xxx.xxx)
Ocena: 0
Skolmowski to dobry wybór. Ale musi być podział władzy. Michnikowa dzierży jednowładztwo i same problemy oraz mobbing pracowniczy. Wystarczy, ze bedzie drugi dyrektor i będzie spokój.
~robi
2015-09-03 22:16:33
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 3
Skolmowski na pewno ma we Wro urzędników fanów, ale to byłby kiepski wybór. Nawet popularność nie niweluje problemów z kasą. Tu trzeba zawodowca.
~Andrzej
2015-09-03 19:43:48
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 4
Ze Skolmowskim to rozumiem taki mało śmieszny żart? Czy wzięliście fragment z ASZDziennika?