Jedyna w regionie szkoła kształcąca w zawodzie rolnika zniknie?

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-01-27 13:21 | Zmodyfikowano: 2016-01-27 13:22
A|A|A

archiwum radiowroclaw.pl

Problem polega na tym, że to w regionie jedyna szkoła, która daje kwalifikacje rolnikom. Zdając egzamin R3 młodzież zdobywa zawód rolnika. Jednak bez certyfikatu R16 oficjalnie nie może prowadzić własnego gospodarstwa. Prawdopodobnie w swojej szkole w Rudnej młodzi już uprawnień już nie zdobędą. Radni zamierzają placówkę zlikwidować. W nowym roku szkolnym w regionie podstawówki skończy więcej uczniów, dlatego dyrektorka szkoły apeluje do samorządowców, by wstrzymali się z decyzją likwidacji. Pod wnioskiem podpisało się również kilkunastu lokalnych pracodawców.

Roczny koszt funkcjonowania placówki to milion sto tysięcy złotych, a ośrodkowi brakuje 200 tysięcy. Ewa Janiszewska dyrektorka szkoły ma nadzieję, że to jeszcze nie koniec szkoły.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych działa od 1964 roku. Obecnie uczy się w nim 142 uczniów. Od wielu lat jego absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy. W ciągu 52 lat szkoła wykształciła tysiące pracowników.

Eugenia Wachnienko, kierownik szkolenia praktycznego, podkreśla, że od jednej decyzji samorządowców zależy nie tylko przyszłość 142 uczniów, ale również wielu firm.

W tym roku ministerialna dotacja dla uczniów w Rudnej jest znacznie niższa ze względu na niż demograficzny. Nauczyciele zaapelowali dziś do samorządowców, o to by placówki nie likwidowali, a co najwyżej rozpoczęli jej powolne wygaszanie. Pedagodzy mają nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będzie więcej uczniów i radni wycofają się ze swoich planów.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama