Bajki Robotów, Inwazja, Plemię - Dzieje się w ESK!

Ewelina Lis | Utworzono: 2016-03-21 09:00 | Zmodyfikowano: 2016-03-21 08:26
A|A|A

Fot: ESK

Poniedziałek - 21.03

To pierwsza w Polsce wystawę prac artystów żydowskich międzywojennego Wrocławia. Centralną postacią ekspozycji jest malarz, grafik i architekt Heinrich Tischler (1892 – 1938), uczeń wybitnego architekta Hansa Poelziga oraz słynnego malarza Otto Müellera. Prezentowana ekspozycja jest pierwszym od 85 lat wrocławskim pokazem twórczości Heinricha Tischlera.

Artysta urodził się w 1892 roku w Kędzierzynie-Koźlu. W 1910 roku rozpoczął studia w Królewskiej Szkole Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. W trakcie I wojny światowej służył jako żołnierz. Pierwsze sukcesy, jako artysta odnosił już w latach 20. XX wieku wystawiając swoje prace w Berlinie m.in. na wystawach Wolnej Secesji. W 1925 roku otworzył wspólnie z Isidorem Aschheimem szkołę malarstwa we Wrocławiu, rok później rozpoczął intensywną działalność architektoniczną.

Zaprojektował m.in. wystrój wnętrz domu handlowego Petersdorff we Wrocławiu (obecnie Kameleon), a także wiele witryn sklepowych i wnętrz prywatnych.

Więcej: Sztuka Prześladowana

Wtorek - 22.03

Warsztaty ozdabiania pisanek metodą batikową (woskową) według wzorów łemkowskich rozpoczną się w kawiarni Barbara o godzinie 17.

Warsztaty poprowadzi Aleksandra Kieleczawa - rodowita Łemkini i wrocławianka. Malowaniem pisanek zajmuje się od 3 roku życia. W swojej rodzinie jest piątym pokoleniem, które wykonuje pisanki metoda batikową. W wolnych chwilach plecie wianki z bibuły i udziela się w projektach, które promują rękodzieło w Polsce.

Metoda batikowa pochodzi z X wieku i jest najstarszą techniką malowania pisanek. Polega na nakładaniu gorącego wosku na skorupkę jajka za pomocą pióra lub szpilki. Podczas dwugodzinnych warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in. czym jest batik, poznają metody zdobienia pisanek w Polsce, na końcu wykonają pisankę metodą batikową własnego projektu.

Uwaga. Na warsztaty obowiązują zapisy: barbara@wroclaw2016.pl

Środa - 23.03

„Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko” - to motto tegorocznej, jubileuszowej 30 edycji festiwalu Musica Polonica Nova. Impreza rozpocznie się 8 kwietnia.

W programie m.in cykl oper cybernetycznych opartych na opowiadaniach Stanisława Lema (Bajki robotów), jak i bardziej „klasyczne” pod względem podejścia do materiału muzycznego kompozycje.  Podczas tegorocznej edycji MPN wystąpią m.in. Orkiestra Muzyki Nowej, Paweł Hendrich, Cellonet, LUX:NM i defunensemble.

Czwartek - 24.03

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" do zobaczenia w Kinie Nowe Horyzonty.

Opowieść o Milošu Hrmie, młodym pracowniku stacji kolejowej podczas II wojny światowej, zawiera wszystko, co z biegiem lat stało się emblematyczne dla kina naszych sąsiadów. Obraz dorastania w cieniu wielkiej historii, pozornie przeciętnych bohaterów i ich problemy dnia codziennego oraz humor oswajający grozę, która skrywa się za fasadą zwyczajności. Wojna dla młodego kolejarza to nie tylko czas dojrzewania politycznego. Choć Miloš dołącza do sabotażystów stawiających opór niemieckiemu okupantowi, to równie ważne są dla niego pierwsze doświadczenia seksualne.

Tak jak bohaterowie Pociągów... zdani są na kaprysy przypadku, tak sam film też powstał w wyniku zbiegu okoliczności. Scenariusz napisany przez Bohumila Hrabala został wcześniej odrzucony przez dwóch reżyserów, a gdy trafił w ręce Jiříego Menzla, młody Czech początkowo potraktował go po macoszemu. Uznał, że to dobry sposób, by mieć już za sobą pełnometrażowy debiut. Tymczasem Pociągi... okazały się wielkim sukcesem. Rozpoczęły długoletnią współpracę reżysera z Hrabalem oraz przyniosły twórcom Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Początek pokazu w ramach Czechosłowackiej Nowej Fali o godzinie 19.

Szczegóły: Czechosłowacka Nowa Fala

Piątek - 25.03

I pozostajemy w kinie. 2 kwietnia w Nowych Horyzontach rozpocznie się przegląd Kina Ukraińskiego. Zobaczymy m.in wyróżnione m. in. Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Cannes oraz nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej „Plemię”. To historia głuchoniemego nastolatka starającego się dopasować do systemu istniejącego w nowej szkole z internatem

Więcej: Przegląd Kina Ukraińskiego

Sobota - 26.03

Wszystkich tancerzy, performerów i aktorów ESK zaprasza do udziału w projekcie „Resistance” niemieckiej artystki Svei Duwe. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 marca.

Czym jest „Resistance”?

Jak czytamy na wroclaw2016.pl: „Resitance” to wspólne działanie performatywne, które odnosi się bezpośrednio do symboliki wody. Grupa kilkunastu tancerzy, poruszając się z przymocowanymi do ciała butelkami z wodą, będzie swoim ruchem odzwierciedlać jej siłę: gwałtowność pływów, prądów i energię, która ze sobą niesie. Znaczenie performansu będzie krystalizowało się w działaniu, przenosząc wodną abstrakcję w wymiar aktualnego kontekstu – europejskiej sytuacji społeczno-politycznej. Artystka w swoim projekcie pragnie zwrócić uwagę na złożoność procesów zachodzących we współczesnym społeczeństwie – performans może być metaforą sytuacji, w której bierzemy za kogoś lub coś odpowiedzialność, ale z czasem przestaje być ona dla nas wygodna. Chcemy, ale nie potrafimy się od niej uwolnić, a konsekwencją naszych działań mogą być nieprzewidziane i gwałtowne efekty. Prologiem projektu „Resistance” był performans „Wiederstand”, stworzony w 2007 roku we współpracy Svei Duwe z Emelie Bardon.

Niedziela - 27.03

"Inwazja na wrocławskim lotnisku" - możemy tam zobaczyć dwie prace Kuby Bąkowskiego. Jego dzieła pokazywane były między innymi w Moskwie, Wiedniu czy Nowym Jorku. Artysta w swojej twórczości łączy fotografię, performance i naukę. Pojedyncze zdjęcia prezentowane są w formie lightboxów.

Zobacz więcej: Inwazja

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama