Miasto ponownie kontroluje Śląsk Wrocław. Jest też nowy udziałowiec

| Utworzono: 2016-05-05 13:09 | Zmodyfikowano: 2016-05-05 13:09

Część akcji piłkarskiego Śląska Wrocław sprzedana. Posiadacz 17% akcji, współwłaściciel Konsorcjum Sportowego - Marek Nowara sprzedał prawie wszystkie udziały biznesmenowi Filippidisowi Iliasowi, prezesowi firmy Tekton.

Wiadomo też, że do spółki Konsorcjum Sportowe, które ma większościowe udziały wrocławskiego klubu, wchodzi nowy gracz. Filippidis Ilias wyznaczył swoich przedstawicieli, którzy mają go reprezentować w spółce. Są to pracownicy magistratu. Do zarządu mieliby wejść dyrektor do spraw obsługi urzędu miasta Ryszard Krawczyk, a do Rady Nadzorczej Zbigniew Korzeniowski doradca Prezydenta Wrocławia. Informacje te potwierdza portalowi radiowroclaw.pl szef klubu PiS w radzie miasta Marcin Krzyżanowski. 

Problemy z akcjami Śląska pojawiły się na początku kwietnia. Miasto liczyło na sprzedaż własnych udziałów trzem wrocławskim biznesmenom, którzy w zeszłym roku przejęli większości pakiet. Jednak nie doszło do porozumienia, co więcej, negocjacje w tej sprawie zostały zerwane, a obie strony nawzajem zarzucały sobie brak dobrej woli. Kilkanaście dni temu dotarliśmy do korespondencji pomiędzy wspólnikami Konsorcjum. Wynikało z niej, że właściciel Inter - Systemu chce rozwiązania spółki i sprzedaży swoich akcji. Jak widać Marek Nowara realizuje swój plan. 

Część długu jaki klub miał wobec miasta (chodzi o 6 z 11 milionów ) gmina zamieniła na udziały, które sama objęła.  Oznacza to, że Wrocław znów jest większościowym udziałowcem Śląska Wrocław. 

Miasta za ok. 5% udziałów w Śląsku właśnie zapłaciło 6 milionów złotów, a przypomnijmy, że kiedy sprzedawało 51 Wrocławskiemu Konsorcjum Sportowemu, to zrobiło to za 4 miliony złotych. Wtedy wrocławscy piłkarze walczyli o mistrzostwo Polski, dziś bronią się przed spadkiem do I ligi.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS zwrócił się do prezydenta Rafała Dutkiewicza o upublicznienie warunków negocjacji pomiędzy Gminą Wrocław a Wrocławskim Konsorcjum Sportowym:

Wrocław, 5 maja 2016 r.

Informacja prasowa: upublicznienie warunków negocjacji pomiędzy Gminą Wrocław a Wrocławskim Konsorcjum Sportowym.

Wydarzeniami związane z negocjacjami warunków wykupu akcji WKS Śląsk Wrocław SA przez Wrocławskie Konsorcjum Sportowe od Gminy Wrocław budzą szereg wątpliwości i z pewnością nie pomagają Klubowi w walce o utrzymanie się w Ekstraklasie. Dodatkowo, konferencje prasowe zapoczątkowane przez Prezydenta Rafała Dutkiewicza, oświadczenia obu stron i deklaracje dotyczące przyszłości Klubu budzą niepotrzebne, negatywne emocje oraz wiele zastrzeżeń związanych z wydatkowaniem publicznych pieniędzy. 

W związku z zaistniałą sytuacją, typowymi dla Wrocławia niejasnościami przy zawieraniu umów, mając na uwadze deklaracje przedstawicieli Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego o zgodzie na upublicznienie, zwróciłem się do Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza o przedstawienie mieszkańcom Wrocławia informacji na temat przebiegu negocjacji.

Odpowiedź jaką otrzymałem jest w mojej ocenie potwierdzeniem utrudniania przez władze Wrocławia dostępu do informacji związanych z wydatkowaniem publicznych pieniędzy. Upublicznienie negocjacji zostało uzależnione od zgody Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego potwierdzonego oświadczeniem podpisanego zgodnie z zasadami reprezentacji w Konsorcjum, zgodą Śląska Wrocław oraz spółki Wrocław 2012 Sp. z o.o. – co w mojej ocenie jest jasnym sygnałem, że negocjacje nie zostaną upublicznione.

W reakcji na odpowiedź jaką otrzymałem od Prezydenta Wrocławia wystąpiłem z zapytaniem do Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego z prośbą o przesłanie zgody na upublicznienie negocjacji.
Odpowiedź, którą otrzymałem jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, wzbudziła moje zaniepokojenie i oburzenie:

Kilka faktów z pisma, które otrzymałem od Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego:

  • W kwietniu Pan Marek Nawara w imieniu reprezentowanych przez siebie firm wycofał się z Konsorcjum, dokonując sprzedaży części posiadanego pakietu akcji Konsorcjum, zatrzymując niewielki ich udział, ale zgodnie ze statutem uprawniający do podejmowania kluczowych decyzji dla spółki
  • Nowym inwestorem zostaje Pan Filippidisa Jliasa – prezes zarządu Tekton Sp. z o.o.
  • 25 kwietnia Pan Marek Nawara poinformował pozostałych udziałowców konsorcjum, że należąca do reprezentowanej przez niego grupy spółka Funduszu Pożyczkowo- Poręczeniowego Grant Sp. z o.o. we Wrocławiu na podstawie przyznanych jej w dniu zawiązania Konsorcjum uprawnień osobistych odwołała go z funkcji członka Rady Nadzorczej Konsorcjum. Z funkcji członka zarządu Konsorcjum odwołany został przez uprawnionego akcjonariusza Pan Dariusz Galik. Z treści skierowanej do Konsorcjum korespondencji wynika, że dotychczasowi akcjonariusze Konsorcjum, tj. Funduszu Pożyczkowo – Poręczeniowego GRANT Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwa Budowlanego INTER-SYSTEM S.A. dokonali wniesienia części akcji Konsorcjum odpowiednio do Spółek PP INTER SYSTEM Sp. z o.o. we Wrocławiu oraz Sport 2020 Sp. z o.o. we Wrocławiu.
  • W dniu 26 kwietnia 2016 r., a więc na dwa dni przed NWZA powiadomiono pozostałych członków konsorcjum o powołaniu przez Fundusz Pożyczkowo – Poręczeniowy GRANT Sp. z o.o. nowego członka zarządu i rady nadzorczej Konsorcjum. Nowi członkowie organów Konsorcjum wedle oświadczenia przedstawicieli Pana Marka Nowary wyznaczeni zostali na polecenie nowego inwestora – Spółkę Tekton Sp. z o. o z siedzibą we Wrocławiu, reprezentowaną przez Prezesa zarządu Filippidisa Jliasa. Spółka Tekton Sp. z o. o z siedzibą we Wrocławiu wspólnie z podmiotami kontrolowanymi przez Pana Marka Nowarę powołali do zarządu Konsorcjum wysokiego urzędnika Gminy – Dyrektora Wydziału do sprawy obsługi urzędu – Pana Ryszarda Krawczyka, do Rady Nadzorczej natomiast Pana Zbigniewa Korzeniowskiego - Doradcę Prezydenta Wrocławia.

Jeżeli informacje, które zostały przekazane mi przez konsorcjum odpowiadają prawdzie to mamy do czynienia z nagannymi zjawiskami. Nasuwają się następujące pytania, których wyjaśnienie należy się wrocławianom: 

  • niejasne powiązaniami wysokich urzędników miejskich ze światem wrocławskiego biznesu, w tym firmami realizującymi intratne wielkie inwestycje, finansowane z publicznych pieniędzy;
  • W moim przekonaniu zaistniała sytuacja może wskazywać wskazuje na wyraźny konflikt interesów miejskich urzędników zasiadających we władzach konsorcjum. Czyje interesy reprezentują? Gminy Wrocław? Prywatnego inwestora?
  • Zastanawiające jest paraliżowanie podejmowania decyzji przez Wrocławskie Konsorcjum Sportowego poprzez zasiadających w organach spółki miejskich urzędników w kontekście Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zwłaszcza w momencie chęci podwyższenia kapitału zakładowego spółki – brak stawiania się na NWZA nowego członka zarządu, co pozbawia Konsorcjum możliwości głosowania podczas NWZA. Do czego takie rozwiązania mają doprowadzić.


Marcin Krzyżanowski
Przewodniczący Klubu Radnych PiS

 


Biuro Prasowe Urząd Miejski Wrocławia wysłało już do naszej redakcji oświadczenie ws. Ślaska Wrocław:

OŚWIADCZENIE WS. ŚLĄSKA WROCŁAW

Od wielu miesięcy trwa impas właścicielski w Śląsku Wrocław. Pomimo prowadzonych niemal rok rozmów Wrocławskie Konsorcjum Sportowe, czyli większościowy akcjonariusz nie był zainteresowany zakupem akcji Śląska, które należą do Miasta. Co więcej Konsorcjum chciało sprzedać własne akcje Miastu. Był to dość zaskakujący zwrot ze
strony osób, które przez ostatni rok deklarowały chęć przejęcia i finansowania drużyny.

Aby przerwać impas i sprawnie przeprowadzić proces sprzedaży akcji wrocławskiego klubu Miasto zdecydowało się część pożyczki udzielonej spółce WKS Śląsk Wrocław S.A. w 2012 roku przekonwertować na akcje, stając się większościowym akcjonariuszem w Klubie. Tym samym strona miejska w drodze postępowania przetargowego będzie mogła wystawić na sprzedaż większościowy pakiet akcji pozwalający przeszłemu nabywcy na podejmowanie strategicznych decyzji związanych z wrocławskim klubem. Co istotne, konwersja pożyczki była także wielokrotnie podnoszona przez Konsorcjum jako warunek zakupu od Miasta akcji Śląska. Aktualna ze strony Miasta jest także wspólna z Konsorcjum sprzedaż akcji wrocławskiej drużyny.

Należy podkreślić, że już w kwietniu zarząd Konsorcjum w poprzednim składzie nie był jednomyślny w kwestii blokady działań Miasta w sprawie konwersji pożyczki na akcje. Przeciwny takiemu rozwiązaniu był poprzedni właściciel – Marek Nowara. Konsekwencją tego podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które odbyło się 5 maja br. pomyślnie udało się sfinalizować proces konwersji.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że pod koniec kwietnia członkowie rady nadzorczej WKS Śląsk Wrocław S.A. w obiegowym głosowaniu nad treścią uchwał na dzisiejsze walne zgromadzenie akcjonariuszy, zagłosowali w następujący sposób:

Stanisław Han – nie wziął udziału w głosowaniu

Rafał Holanowski - wstrzymał się od głosu

Włodzimierz Patalas, Marek Nowara i Aleksander Hojło – głosowali za.

(Dodatkowo Rafał Holanowski nie przyszedł na dzisiejsze walne zgromadzenie akcjonariuszy.)

WAŻNE: Po dzisiejszym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i decyzji o konwersji długu na akcje miejskie udziały w klubie wzrosły do 54, 46 proc. Teraz na nowo rozpocznie się proces szukania inwestora, który w drodze postępowania przetargowego będzie mógł nabyć większościowy pakiet akcji i mieć decydujący głos w kwestii działalności klubu.

WAŻNE: Cały czas aktualne jest zaproszenie ze strony Miasta do wspólnego zbycia akcji z Wrocławskim Konsorcjum Sportowym. Spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami Konsorcjum zaplanowano na przyszły tydzień.

NA KONIEC: Przyjęta została propozycja ze strony nowego akcjonariusza i członka Konsorcjum aby strona miejska wsparła to przedsięwzięcie. Konsekwencją tego było wprowadzenie do władz Konsorcjum dwóch osób związanych z Miastem – Ryszarda Krawczyka i Zbigniewa Korzeniowskiego (obaj za pełnienie obowiązków we władzach Konsorcjum nie pobierają wynagrodzenia).

Biuro Prasowe
Urząd Miejski Wrocławia

Śląsk Wrocław w rękach miasta (KALENDARIUM):

2007 - miasto zaplanowało wykupienie akcji Śląska Wrocław od prywatnych właścicieli, dofinansowało spółkę i stało się jej głównym udziałowcem,

2008 - Wrocław negocjował z biznesmenem Zbigniewem Drzymałą w sprawie fuzji Śląska z Groclinem Grodzisk Wielkopolski; kibice wymogli na Rafale Dutkiewiczu, by fuzja nie doszła do skutku,

2009 - Prezydent Wrocławia podpisał umowę z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, na mocy której jego spółka Bithell Holdings Limited została większościowym udziałowcem Śląska,

2013 - miasto Wrocław odkupiło 51 proc. akcji WKS od cypryjskiej spółki Zygmunta Solorza i zostało tym samym 100% właścicielem klubu,

2014 - nieco ponad 50 procent akcji Śląska trafia w ręce trzech wrocławskich firm - Hasco Lek, Inter - System i Supra Invest, które następnie łączą swoje siły i zakładają Wrocławskie Konsorcjum Sportowe.

 

 

 

Reklama

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Bodzio12016-05-05 18:37:05 z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Panie Krzyżanowski,proszę sprawdzić w jaki sposób Pan Pietryszyn dostał się do PZU i wielu innych z PiS.Pozdrawiam.