Radio Wrocław Kultura: Nie Było Grane - Julia Holter i Richmond Fontaine na Ars Cameralis

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2016-10-29 15:00 | Zmodyfikowano: 2016-10-29 15:00

W ramach tegorocznej edycji, w przyszły piątek do Katowic zawita Willy Vlautin, pisarz i muzyk w jednej osobie - z jednej strony czołowy prozaik Ameryki, z drugiej założyciel kultowego Richmond Fontaine. 4 listopada zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy, a zarazem po raz ostatni. Koncert podczas Ars Cameralis 2016 będzie pożegnaniem - członkowie zespołu postanowili bowiem zakończyć działalność.

Zespół istnieje już od ponad 20 lat. Ma na koncie 10 albumów, choć dla nich tak naprawdę wszystko zaczęło się od pewnego wesela, na którym okazjonalnie grali i na którym (ponoć przypadkowo?) znalazł się przedstawiciel Decor Records,. Ten ostatni z miejsca zakochał się w pełnym pasji mariażu rocka, country i folku z cenną, choć incydentalną domieszką punku (muzycy zgodnie podkreślali, że jedną z ważniejszych inspiracji jest dla nich Hüsker Dü). Potem był już przełomowy dla nich album „Post to Wire”, który zachwycił krytyków (jedna z 5 najważniejszych płyt 2004 r. magazynu Uncut) i postawił przed nimi pytanie: dlaczego nikt wcześniej nie zwrócił uwagi na ten zespół?

Richmond Fontaine przyjadą do nas z bardzo dobrym materiałem z wydanego w marcu „You Can’t Go Back If There’s Nothing To Go Back To” i to w Katowicach napisze się finalny rozdział ich historii. Czy będzie porywający?

W każdym razie, po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni, posłuchamy muzyki tego zespołu, pojawią się też grupy, które podobnie jak Richmond Fontaine rozpoczęły swoją działalność w latach 1990., poruszały się w podobnym muzycznym klimacie (umownie alternatywny lo-fi/country/folk) choć nieco wcześniej podzieliły jej los: Witness, Red House Painters, Grant Lee Buffalo.


Premierowa muzyka? W dzisiejsze sobotnie popołudnie w audycji Nie Było Grane w Radiu Wrocław Kultura znajdzie się jej całkiem sporo, na razie co prawda bez nazwy, ale tropem niech będzie inspiracja dziedzictwem powyższych!

Audycja Nie Było Grane czyli sludge, doom, indie, shoegaze, alternatywa, eksperymenty i proste piosenki - Radio Wrocław Kultura, w soboty od 16.00 do 20.00.

Wracając do Ars Cameralis, 4 dni po koncercie Richmond Fontaine, we wtorek 8 listopada do Sosnowca zawita Julia Holter. Artystka, która na koncie ma 4 albumy długogrające, kilka mało nakładowych eksperymentów (z pogranicza field recording). Wczesne eksperymenty ale i zeszłoroczna płyta „Have You In My Wilderness”, przez krytyków słusznie wynoszona na piedestał, mają ze sobą wiele wspólnego. Z pozoru proste syntezatorowo-melancholijne kompozycje wraz z wydłużającym się okresem przyswajania wydają się coraz bardziej wyrafinowane, a zawczasu zakładana nużąca habituacja musi zostać zastąpiona słowem fascynacja! Prześledzimy zatem najciekawsze fragmenty z twórczości Julii.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.