Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZOBACZ]

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2017-03-01 10:39 | Zmodyfikowano: 2017-03-01 10:39
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZOBACZ] - Ubiegłoroczny marsz ; fot. archiwum radiowroclaw.pl
Ubiegłoroczny marsz ; fot. archiwum radiowroclaw.pl

Weterani, ich rodziny, żołnierze, przedstawiciele samorządu i rządu, ale też "zwykli" wrocławianie przyszli dziś oddać cześć tym, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę. Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach poświęconych żołnierzom niezłomnym na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: Marek Mutor o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (ZOBACZ)

Na godz. 18 zaplanowano dwugodzinny przemarsz ulicami miasta. Przemarsz organizuje Stowarzyszenie Odra - Niemen. Na trasie przemarszu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

ubiegłoroczny marsz


Rozpoczęcie: wrocławski Rynek – pl. Gołębi - pl. Solny - ul. Gepperta – ul. Kazimierza Wielkiego - ul. Krupnicza – Podwale - Promenada Staromiejska - pl. Wolności gdzie nastąpi zakończenie przemarszu.

Szacowana liczba uczestników: 900 osób

 

Z kolei w Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu zaprezentowanych zostanie 13 filmów o Żołnierzach Wyklętych z festiwali "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.

- Będzie można również na żywo spotkać autentycznych bohaterów tych produkcji - mówi Juliusz Woźny z centrum:

- To nie są bandyci, to nie są osoby wykolejone społecznie, to są ludzie naprawdę szlachetni. Potrafili wbrew nadziei, wbrew wszystkim okolicznościom, które były dookoła, sprzeciwić się, powiedzieć "nie". Myślę, że o tych ludziach nie sposób mówić inaczej. Ogromny szacunek, pochylenie czoła - tłumaczy Juliusz Woźny.

Informacje nt. projekcji znajdziecie TUTAJ.

- Tym razem będą to w większości historie walczących kobiet - mówi Ilona Gosiewska ze Stowarzyszenia Odra-Niemen:

ZOBACZ TEŻ: Piosenki niezłomnych w Radiu Wrocław

- Mamy we Wrocławiu całą grupę pań, które i walczyły, i były w pierwszej i drugiej konspiracji. Ale również grupę rodzin, mamy panią Martę Ziembikiewicz, która jest córką kapitana Łukasiuka. Jest pani Wanda Kiałka, żołnierz Armii Krajowej Wileńskiej. Ich chcemy zaprezentować. Kanwą do tych opowieści są zebrane filmy - tłumaczy Ilona Gosiewska.

Oprócz pokazów filmowych i spotkań autorskich uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz zwiedzaniu wystawy głównej w Centrum Historii Zajezdnia "Wrocław 1945-2016" specjalnie przygotowaną ścieżką "Szlakiem Żołnierzy Wyklętych".

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.