REPORTAŻ: WuWa wczoraj i dziś [POSŁUCHAJ]

Elżbieta Osowicz, MK | Utworzono: 2017-06-23 10:00 | Zmodyfikowano: 2017-06-23 10:01
A|A|A

Fot. /www.wuwa.eu

Osiedla wzorcowe były eksperymentem szczególnej wagi, którego efekty w decydującej mierze przyczyniły się do rozwoju nowoczesnej architektury XX wieku. WuWA jest skrótem nazwy wystawy, w ramach której w 1929 roku wybudowano osiedle wzorcowe: Wohnung und Werkraum Ausstellung.

Nowe Żerniki czyli wrocławska WuWa2 ma już lokatorów. Niektórzy właściciele jeszcze przystosowują lokale do swoich potrzeb, inni meblują się, a jeszcze inni już opalają się na tarasach. Chociaż kolejne budynku jeszcze powstają, to już na osiedlu są gotowe drogi, chodniki czy ścieżki rowerowe - to dobrze oceniają spacerujący, którzy czekają jeszcze na klucze od własnego M.

Docelowo na osiedlu Nowe Żerniki może zamieszkać nawet 10 tysięcy osób. Poza budynkami mieszkalnymi osiedle jest budowane jak samodzielne miasto z całą infrastrukturą, usługami, domem kultury, przychodnią zdrowia czy bazarem. Przyszli lokatorzy są pod wrażeniem.

POSŁUCHAJ CAŁEGO REPORTAŻU:

W powstaniu reportażu pomogli:

  • Agnieszka i Przemysław Przewirscy
  • Zbigniew Maćków
  • Grażyna Adamczyk Arns

Jeden z projektantów Zbigniew Maćków przyznaje, że to było wielkie wyzwanie, w które wiele osób wątpiło. 

Inspiracją dla osiedla Nowe Żerniki było przedwojenne osiedle WuWa na wrocławskim Sępolnie. W dzisiejszym wieczorze z reportażem porozmawiamy o podobieństwach obu inwestycji, poznamy historię dawnego eksperymentalnego osiedla i jego lokatorów. Po godzinie 21 zaprasza Elżbieta Osowicz.

W wieczorze z reportażem powiemy dziś nie tylko o Nowych Żernikach, ale także o ich inspiracji czyli przedwojennej WuWie na Sępolnie. Agnieszka i Przemysław Przewirscy - bohaterowie dzisiejszego reportażu - opowiedzą jak mieszka się w eksperymentalnym domu:

.... mimo tych chwilowych trudności, nikt z WuWy nie zamierza się wyprowadzać.Na spotkanie z lokatorami obu eksperymentalnych osiedli zaprasza po godzinie 21 Elżbieta Osowicz.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama