Startuje Wratislavia Cantans [NASZE STUDIO FESTIWALOWE]

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2017-09-07 17:00 | Zmodyfikowano: 2017-09-07 17:00
A|A|A

fot. Dagmara Zmyślona

Recitar cantando - pod takim hasłem zaczyna się dziś 52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W tytułowym haśle chodzi o podkreślenie znaczenia okresu i twórczości tych kompozytorów, dla których zaczęło się liczyć przekazywanie emocji za pomocą muzyki, czego skutkiem było powstanie opery.

Tego jeszcze na Wratislavii nie było. Publiczność usłyszy dwie opery i jeden muzyczno-teatralny spektakl, czyli 'Widma' Moniuszki do tekstu Mickiewicza w inscenizacji Pawła Passiniego i szefa festiwalu Andrzeja Kosendiaka. 'Powrót Ulissesa do ojczyzny' Monteverdiego w interpretacji sir Johna Eliota Gardinera zaczyna festiwal dziś o 19:00 w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki, na koniec Wratislavii pojawi się 'Łaskawość Tytusa' w Operze Wrocławskiej pod dyrekcją Theodora Currentzisa. 'Widma' zostaną zaprezentowane dwukrotnie we wtorek w NFM-ie.

Poza tym w czasie festiwalu m.in. Giovanni Antonini zadyryguje 'Pasją wg Brockesa' Georga Phillipa Telemanna, a Marzena Diakun utworami Grażyny Pstrokońskiej-Nawratlil i Messiaena. Do Wrocławia przyjadą Il Giardino Armonico, Accademia Bizantina (w jej wykonaniu już jutro 'Kunst der Fuge' Bacha), Vocalconsort Berlin czy włoskie zespoły La Fenice i Il Suonar Parlante. Tegoroczna Wratislavia Cantans potrwa do 17 września we Wrocławiu i mniejszych miastach Dolnego Śląska: Sycowie, Bolesławcu, Środzie Śląskiej, Bardzie, Oleśnicy, Kłodzku. Będą też dwa koncerty w Wielkopolsce: w Kaliszu i Krotoszynie.

ROZMOWY:

Andrzej Kosendiak, szef NFM-u, dyrektor generalny festiwalu, dyrygent 'Widm':

Krystian Adam Krzeszowiak - śpiewak, tenor współpracujący m.in. z Sir Johnem Eliotem Gardinerem:


Agnieszka Franków-Żelazny, szefowa Chóru Narodowego Forum Muzyki:


Marzena Diakun, dyrygent, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, kompozytorka:

 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama