„Zaraza” z Andrzejem Ziemiańskim, Hommage à Kieslowski i serial "Mgła"

Krzysztof Majewski, Miłosława Bożek | Utworzono: 2017-09-13 20:20 | Zmodyfikowano: 2017-09-08 19:20
A|A|A

Kolejne spotkanie z comiesięcznym cyklem Kinematograf Wrocławski. Zapraszamy do BARBARY a na cykl wtorkowych pokazów filmowych i dyskusji. Drugim prezentowanym tytułem jest "Zaraza" Romana Załuskiego. W filmie reżyser tworzy fabularną opowieść na bazie autentycznego zdarzenia z historii Wrocławia: epidemii czarnej ospy, która miała miejsce w naszym mieście w 1963 roku. Bohaterem filmu jest fikcyjna postać - doktor Adam Rawicz, który jako pierwszy rozpoznaje chorobę, ale nikt nie chce mu uwierzyć. 

Wrocławska epidemia stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów, opisał ją w fabularyzowanym reportażu "Zaraza" Jerzy Ambroziewicz, a w powieści science fiction "Żołnierze grzechu" Andrzej Ziemiański, który opowiada o tym, jak wyglądała zaraza z jego perspektywy, choć miał jedynie trzy lata, i jak przygotowywał się do pisania na temat tych tajemniczych wydarzeń z 1963 roku:

Po pokazie kurator cyklu Lech Moliński poprowadzi dyskusję, w której udział weźmie współautorka wystawy "Uwaga! Choroba zakaźna. Wstęp wzbroniony. Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 r.” - Grażyna Trzaskowska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Andrzej Ziemiański - pisarz science-fiction, autor książki "Żołnierze grzechu", dziejącej się podczas wrocławskiej epidemii w 1963 r.

W byłym, pierwszym na świecie, sanatorium dla gruźlików po raz 7 odbędzie się Hommage à Kieślowski, festiwal poświęcony twórczości wybitnego reżysera, ale i dobremu kinu. Zbigniew Zamachowski, Kazimierz Kutz czy Krzysztof Zanussi przyjadą do Sokołowska koło Wałbrzycha spotkać się z fanami twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, ale też, po prostu, dobrego kina. Na festiwal zaprasza dyrektor artystyczna Dorota Paciarelli:

 

W ramach festiwalu możemy liczyć na specjalny recital Zbigniewa Zamachowskiego "Nie tylko o miłości". Pokazy odbędą się w reaktywowanym Kinoteatrze "Zdrowie" i w kinie plenerowym przed byłym sanatorium dr. Brehmera

"Mgła" to najnowsza produkcja amerykańskiej stacji Spike, którą od 25 sierpnia możemy oglądać na Netflixie. To druga, po filmowej "Mgle" z 2007 roku w reżyserii Franka Darabonta, adaptacja powieści Stephena Kinga - "The Mist".  Serial na podstawie kultowego opowiadania z 1980 roku,  opowiada o miasteczku, które zaatakowała tajemnicza mgła. Odcina ona mieszkańców od reszty świata i skazuje ich na samych siebie i konfrontacje ze swoimi najmroczniejszymi koszmarami. Dużo tu zmian, które odbiegają od literackiego oryginału, dużo tu dziwności, dużo zaskakującej telewizji. 

 

via GIPHY

 

 

via GIPHY

via GIPHY

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama