Nie Było Grane: Protomartyr już 3 XI dosięgnie Wrocław

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2017-10-21 13:30 | Zmodyfikowano: 2017-10-21 13:30

Sam rzut oka na okładki wszystkich 4 albumów Protomartyr dużo powie nam o grupie i jej podejściu do swojej twórczości. Nie jest i nie miało być miło. Joe Casey, Greg Ahee, Alex Leonard i Scott Davidson nie epatują scenicznymi kostiumami, ich miejskie ciuchy zdecydowanie zaabsorbowały dźwięki dochodzące ze sceny Manchesteru sprzed 30 kilku laty.


Muzyka rozwijająca się w ciemności, zimna, mająca w sobie pierwiastek kasandryczny, garść melodycznej zaraźliwości XTC, a suchy, klaustrofobiczny, złowróżbnie wibrujący wokal Caseya przypomina nam o kuchennych wątpliwościach Iana Curtisa. Nie tylko Joy Division przychodzi na myśl słuchając „Relatives in Descent”, znajdzie się i The Fall, ale to trochę siłowe doklejanie inspiracji. Muzycy Protomartyr są zgodni tylko co do jednej nazwy – Wire.
I chociaż Casey teksty na najnowszy album pisał w oparciu o bałagan toczący świat („I was going to try to be more esoteric (...) different kinds of moods than previous records (...) But the way the world was turning kind of made me feel like I had to stick with what I had been doing”), znajdziemy tutaj i jedną z najwspanialszych muzycznych, nieprzekonujących(!) pochwał optymizmu („Windsor Hum”), jak i króciutki cytat z Bowiego/Ziggy'ego S. w „My Children”.

3 listopada zobaczymy Protomartyr we Wrocławiu [INFO, BILETY], a skoro ostatnie słowa padające na płycie brzmią „She's trying to reach you” - po wysłuchaniu „Relatives” ciężko będzie nie ulec tej propozycji.


Listopadowe zapowiedzi koncertowe przed nami, a za nami emocje  związane z zeszłotygodniowym Davidem Gilmourem i duchami Pink Floyd. Dziś duchy z nami pozostaną, a ich nikłe echa będą dawały o sobie znać na nowej płycie Zoli Jesus („Okovi”). Pink również się pojawi. W końcu Ariel Pink powrócił w sowizdrzalskim przebraniu hipisa płytą „Dedicated to Bobby Jameson”.
Okowy różu okażą się motywem permanentnym. Pamiętając, że okładka „Relatives in Descent” zaakcentowana jest taką barwą, podniesiemy mieniącą się podobną łuną najnowszą płytę Mogwai („Every Country's Sun”).


Audycja Nie Było Grane czyli sludge, doom, indie, shoegaze, alternatywa, eksperymenty i dobre piosenki - Radio Wrocław Kultura, w soboty od 16.00 do 19.00.


W końcu róż znajdzie się też na jeszcze jednej płycie, tym razem najmniejszej, bo EP-ce z Wrocławia. Czy muzyka i słowa Poli Chobot i Adama Barana wzbudzą w nas najmocniejsze uczucia?

Odpowiedź na to pytanie oraz więcej emocji i szczegółów dziś od 16.00 do 19.00.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.