Maciej Janowski poza podium Indywidualnych Mistrzostw Świata

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2017-10-28 13:40 | Zmodyfikowano: 2017-10-28 13:40

Ostatnia runda mistrzostw rozgrywana była w Melbourne. Przed turniejem o GP Australii Janowski miał realne szanse na brązowy medal. By zdobyć pierwszy w karierze indywidualny krążek seniorskich mistrzostw świata wrocławianin musiał odrobić 2 punkty straty, które miał w klasyfikacji generalnej cyklu do klubowego kolegi z Betardu Sparty - Taia Woffindena.

Plan legł w gruzach już po serii zasadniczej, po której skutecznie jeżdżący Anglik powiększył przewagę do 6 punktów. Janowski spisał się lepiej niż w ostatnich rundach IMŚ i po raz pierwszy od dłuższego czasu awansował do półfinału, ale w jeździe Magica nadal brakowało błysku z początku sezonu.

Janowski dwukrotnie musiał uznać wyższość australijskich rezerwowych Kurtza i Tungate'a (w 1. i 13. wyścigu zastępowali wykluczonych zawodników), przegrał także wyraźnie bezpośrednią walkę z  Woffindenem. Najlepszą jazdę żużlowiec Betardu Sparty Wrocław pokazał w dziewiątym biegu, w którym po walce na dystansie pokonał Petera Kildemanda, Bartosza Zmarzlika i Emila Sajfutdinowa.

8 punktów wystarczyło Maciejowi Janowskiemu do awansu do półfinału. W nim żużlowiec z Wrocławia nie miał szans w starciu z Doylem i Zmarzlikiem. Dzięki szarży na ostatnim okrążeniu Magi zdołał wyprzedzić na trasie Słoweńca Zagara i zapewnić sobie siódme miejsce w zawodach.

W tym momencie brązowy medal IMŚ miał już zagwarantowany Tai Woffinden. Losy dwóch czołowych miejsc w GP 2017 rozstrzygnęły się już wcześniej. Po trzech seriach wyścigów gratulacje za zdobycie tytułu mistrza świata odbierał Australijczyk Doyle, a ze srebrnego krążka mógł cieszyć się Patryk Dudek.

Czołowa trójka cyklu spotkała się w wyścigu finałowym zawodów w Melbourne. Czwartym uczestnikiem był kolejny z Polaków - Bartosz Zmarzlik. Po świetnej walce wygrał Doyle. Mistrzowi świata pomógł pech (defekt) Dudka. Drugi był Woffinden, a jako trzeci finiszował Zmarzlik.