RWK: Before MIASTOmovie x Archi-box

Miłosława Bożek | Utworzono: 2018-08-17 19:39 | Zmodyfikowano: 2018-08-17 19:43
A|A|A

Gościem Kultura DAB+ Film był Kuba Żary, który zapraszał na “Before MIASTOmovie x Archi-box”. Muzeum Architektury we Wrocławiu i Miastomovie organizują spotkania w ramach rozgrzewki przed MIASTOmovie 6: Ulica. W sierpniowe środy zobaczymy jeszcze dwa filmy: „Nowojorska ulica w obiektywie” i „Rowery kontra samochody”. 6. edycja MIASTOmovie odbędzie się 26 września.

22 sierpnia, 20:30
„Nowojorska ulica w obiektywie”, reż. Cheryl Dunn
USA | 2013

W epoce cyfrowej fotografia uliczna straciła na znaczeniu. Prawie każdy robi zdjęcia i dzieli się nimi na blogach lub portalach społecznościowych. Tym cenniejszy zdaje się filmowy hołd złożony tej zanikającej sztuce. Reżyserka sama jest fotografką, pracującą w Nowym Jorku. Rozmawia z ikonami ulicznej fotografii, takimi jak: Bruce Davidson, Elliot Erwitt, Rebecca Lepkoff, Jill Freedman, Mary Ellen Mark, Jeff Mermelstein i Martha Cooper. Wszyscy oni z niespotykaną wytrwałością i cierpliwością portretują Nowy Jork i toczące się w nim życie, zadając kłam twierdzeniu o śmierci tej formy ekspresji artystycznej. Cheryl Dunn pyta w filmie gwiazdy nowojorskiej ulicznej fotografii o ich pasje, inspiracje i metody pracy. Powstał dokument z życia wyjątkowych postaci, które od wielu lat spędzają wiele godzin, polując na odpowiednie ujęcie.

29 sierpnia, 20:00
„Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten
Szwecja | 2015

Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. Są jednak na świecie miejsca, w których rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu – jak Kopenhaga czy Amsterdam. Czy w dobie pędzącej globalizacji i coraz większych wyzwań dla transportu jednoślad może okazać się dobrym rozwiązaniem na odkorkowanie miast, poprawę jakości środowiska, a przede wszystkim – stać się naturalną alternatywą dla samochodów?

W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera nas w podróż dookoła świata, pokazując różnorodne formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich. Odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Co jednak najważniejsze – Gertten na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym, zdrowym środkiem transportu – nie tylko do rekreacji.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama