Krytyczna sytuacja w dolnośląskich szpitalach - brakuje personelu medycznego

Elżbieta Osowicz, BT | Utworzono: 2018-08-28 17:12 | Zmodyfikowano: 2018-08-28 17:13
A|A|A

Biały personel potrzebny od zaraz - dolnośląskie szpitale, podobnie jak wiele innych w kraju, mają problemy z kadrą medyczną. Brakuje także chętnych do sprzątania ośrodków medycznych. Największy w regionie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, od ręki może przyjąć 80 pielęgniarek i 50 salowych. Lekarzy potrzebuje też Przylądek Nadziei, gdzie leczone są dzieci chore na raka (KLIKNIJ I ZOBACZ). - Praca czeka - mówi profesor Alicja Chybicka. - Wszystkie szpitale szukają w tej chwili lekarzy wszystkich specjalności. My także poszukujemy lekarzy, oczywiście najchętniej wykształconych hematoonkologów, bo jest nas po prostu za mało, a dzieci choruje coraz więcej. Otwieramy 15 września dodatkowy oddział i szukamy nie tylko lekarzy ale i pielęgniarek.

Podobnie jest w Wałbrzychu. Prezydent tego miasta, a jednocześnie lekarz tamtejszego szpitala, Roman Szełemej przyznaje, że sytuacja jest krytyczna.

- Przyjmiemy praktycznie od ręki, natychmiast pielęgniarki i lekarzy każdej specjalności, a nawet bez specjalizacji. Można powiedzieć, że już w każdej specjalności jest za mało lekarzy. Uważam, że ta sytuacja jest praktycznie krytyczna.

Szpital w Jeleniej Górze szukał specjalistów poprzez ogłoszenia w radiu, coraz więcej ofert zatrudnienia pojawia się też w powiatowych Urzędach Pracy. We Wrocławiu od kilku miesięcy nie można znaleźć dwóch lekarzy potrzebnych do otwarcia nowego punktu nocnej i świątecznej pomocy.

O problemach z kadrami medycznymi rozmawialiśmy w Popołudniu zDolnego Śląska:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ytegdg
2020-11-15 22:07:55
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
A kiedy będą też doceniać salowe. One też dużo robią. A mało zarabiają przy kowid 19
~Wiki
2018-09-02 07:39:17
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 7
Za tak odpowiedzialna pracę pielęgniarki są nędzne wynagradza to skandal dwie pielęgniarki na 34chorych a na oddziale Gdzie jest 11choryc 3 pielęgniarki to czysta kpina kiedy zjeść i załatwić potrzebę fizjologiczna nie dziwię się że nie ma komu pracować jeszcze chwila a wszyscy ucieka. Jak pielęgniarce trzeba dać podwyżkę to jest problem bo szpital stoi na skraju bankructwa ale jak lekarzom trzeba dać podwyżkę to jest ok a jaka jest różnica między podwyżka dla pielęgniarki i lekarza - przepaść. Pielęgniarka musi robić i umieć wszystko a jak ktoś nie wierzy niech zobaczy wszyscy w nocy śpią a te kobiety na intensywnej terapii obsługują sprzęt o którym się nikomu nie śniło a na sam widok takiej ilości kabelkow każdy ma dreszcze a ona to wszystko obsługuje ratując komuś życie. Dużo by można pisać ludzie doceniajce re kobiety które w Polsce nie mają szacunku a na świecie są bardo szanowne nasze Polskie Pielegniarki
~Pigula
2018-09-01 22:21:19
z adresu IP: (31.178.xxx.xxx)
Ocena: 6
Nie bedzie problemu z personelrm kiedy dadza godne place. Moj zarobek jako pielegniarki na ciezkim oddziale szpitalnym na ktorym ratuje sie zycie wynosi 2500 zl brutto. Czy to duzo za tak odpowiedzialna prace?
~RCZ Lubin
2018-08-31 00:16:28
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 5
Dokładnie jest tak, jak pisze osoba poniżej. W lubińskim szpitalu jest jedna wielka tragedia!!! I domniemam, że jak Zarząd nie uderzy się w pierś... to nie będzie koniec zwolnień, nie tylko wśród personelu medycznego ale również tego najniższego.... A ponoć mają tyłu chętnych do pracy.... :p , przynajmniej tak kwitują wszelkie próby rozmów na temat podwyżek i innych warunków pracy.... Konkurencja czeka z otwartymi ramionami, oferując większe stawki godzinowe i podstawę..... Więc czy gra warta świeczki???? Niech sobie napychają kieszenie tylko niech pamiętają, że bez personelu medycznego i nie medycznego nie są w stanie nic zrobić i nie mają prawa bytu... Więc tylko pogratulować bezmyslnego zarządzania!!!
~Lubin
2018-08-29 06:08:40
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 5
Czemu się dziwić że nie ma pracowników.Szpital RCZ w Lubinie przy ul. Bema nie ma salowych tylko pomocników którzy zarabiają najniższą krajową czyli 2100 brutto i nie są traktowani jako pracownicy medyczni tylko jak murzyni. W ciągu miesiąca zwolniło się około 30 osób z niższego personelu. Szpital został sprzedany przez obecnego Starostę za grosze dla wrocławskiej spółki EMC Instytut Medyczny SA.
~przecież
2018-08-29 06:08:06
z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Ocena: 5
Szumowski powiedział że zastąpi strajkujące pielęgniarki Ukrainkami.Proszę bardzo!! Recepta jest prosta jeśli chodzi o pielęgniarki.Godna płaca. to wróci część z zagranicy i te które pouciekały do innych zawodów!!! Niewolników nie ma!!!!
~Mielony
2018-08-29 00:22:20
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 11
Co na to jego nienaruszalna eminencja Witkiewicz. Pociąga za wszystkie sznurki, niszczy wszystko i cieszy się ze zwolnień, bo więcej kasy w budżecie. Jeden człowiek, a przez niego dziesiątki pielęgniarek i lekarzy odchodzi. Ale to jest przecież pupilek władzy...
~jaga
2018-08-28 22:40:04
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 4
Cóż za wierutna bzdura jeśli chodzi o Wałbrzych! Prezydent tego miasta osobiście rozwiązał umowy z licznymi lekarzami SPECJALISTAMI- przykładowo specjalistami pediatrii, więc niech nie pierniczy że każdego przyjmie. Najpierw się NIE wywala ze szpitala tych co pracują. Chyba że się jest totalnie nieprzewidującym. Czyzby juz fizycznie za mało było tych "miernych ale wiernych" ?
~Wrocławianin
2018-08-28 22:34:06
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: 10
To po co USK zwalniania najlepszych a pozostawia najgorszych płacąc im krocie??
~Obserwator
2018-08-28 21:20:29
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 3
Po przychodniach to samo, rezydenci za mniej niż 100/h też nie chcą pracować...
~Ktos
2018-08-28 21:18:59
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 2
Szkoda ze przyladek sobie tak olewa sprawy dzieci w niektorych przypadkach nr sa podane a na zaden nie idzie sie dodzwonic bo albo nie odbieraja albo zajety tzn nie zsjety bo nie raz bjlam swiadkiem jak odklady sluchawke panie dr