Legnicki Budżet Obywatelski: Głosować mogą nawet... noworodki

Andrzej Andrzejewski, BT | Utworzono: 2019-05-06 07:18 | Zmodyfikowano: 2019-05-06 07:18
A|A|A

fot. Legnicki Budżet Obywatelski

Trwa nabór wniosków do Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Przez dwa tygodnie mieszkańcy mogą zgłaszać projekty, które mają szansę na realizację - za pieniądze z kasy miasta. Uchwała podjęta przez radnych nie określa jednak wieku osób, które - poprzez głosowanie - mogą decydować o inwestycjach. Michał Kotwa, dyrektor Centrum Dialogu Obywatelskiego przy legnickim magistracie przyznaje, że teoretycznie ważne są nawet głosy noworodków.

- Pierwszy raz uruchamiamy w Legnicy Budżet Obywatelski w trybie uchwały Rady Miejskiej. Są takie przykłady jak m.in. Warszawa, która w poprzednich latach dopuszczała głosowanie osób niepełnoletnich.

Zdaniem wielu radnych dopuszczenie dzieci do głosowania nad inwestycjami miejskimi to tylko część błędów w uchwale regulującej zasady Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Okazuje się, że prawo do głosowania trzeba będzie przyznać każdemu, kto czuje się choćby potencjalnym mieszkańcem miasta. Nawet jeśli jest zameldowany w zupełnie innej części kraju. - Bylem przeciwny projektowi w którym głos otrzymałyby nawet niemowlaki - mówi radny Maciej Kupaj

- Uważam, że to jest ruch w dobrą stronę, aby coraz młodsze osoby dopuszczać. Natomiast raczej nie wszystkich, bo dziecko które urodziło się tydzień przed, teoretycznie ma takie samo prawo głosu jak pełnoletni mieszkaniec Legnicy. Może to być wykorzystywane.

Dziś legniccy samorządowcy przyznają, że przyznanie głosu noworodkom nie było najrozsądniejszym pomysłem. Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu przyjęta zostanie uchwała korygująca ten błąd.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama