RWK: Zwiedzamy Dolny Śląsk filmowymi śladami

Miłosława Bożek, Krzysztof Majewski | Utworzono: 2020-05-24 21:26 | Zmodyfikowano: 2020-05-24 21:36
A|A|A

Radio Wrocłąw Kultura

Naszym pierwszym przewodnikiem był Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, świeży stypendysta „Kultury w sieci”, organizator filmowych spacerów i wycieczek. Lech zaprosił na wycieczkę śladem lokacji filmów Sylwestra Chęcińskiego, który właśnie obchodził 90. urodziny. Ruszyliśmy też na Ziemię Kłodzką szukać miejsc i wspomnień o "Pokocie" Agnieszki Holland, „Wieży. Jasny Dzień" Jagody Szelc czy "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza. Następnie odwiedziliśmy Ziemię Wałbrzyską, w której sercu, u podnóża gór, kryje się Sokołowsko. Tu przez parę lat mieszkał Krzysztof Kieślowski, a współcześnie odbywa festiwal filmowy poświęcony reżyserowi:

W ramach 75-lecia powojennego Wrocławia dwóch przewodników miejskich: Gosia Ulrich-Kornacka i Bogdan Bernacki zaprosili na wirtualne spacery. Te organizowane są jako część cyklu 75/11, który nawiązuje zarówno do jubileuszu 110 lat kina, jak i 75 lat polskiego Wrocławia: FILMOWY WROCŁAW – 75/110. Przez niespełna tydzień poznamy szlaki poświęcone wrocławskim reżyserom - Sylwestrowi Chęcińskiemu poświęcony zostanie pierwszy spacer „SZULERZY, REPATRIANCI I MŁODZI INŻYNIEROWIE”, następnie „ŚWIAT REWII, OKUPACJA NA WESOŁO I ŻOŁNIERZE NA PRZEPUSTCE” to spacer trasą dedykowaną Stanisławowi Lenartowiczowi i kolejno mapę miasta wyznaczą Waldemar Krzystek, Roman Załuski, Wrocławskie Hollywood i Wiesław Saniewski. Na wirtualny spacer po Wrocławia można się wybrać od 25 maja za pośrednictwem transmisji live na fanpage’ VisitWroclaw (https://www.facebook.com/visitwro/).

Maciej Wlazło z BEARD OF BRESLAU polecił przygotować kartkę i długopis, by zanotować bardziej wymagające szlaki, których nie znajdziemy na mapie. Maciej postanowił zaskoczyć nie tylko filmowymi, ale serialowymi szlakami i to polskich produkcji dla platform międzynarodowych. Polecił kilka tras skierowanych zwłaszcza do fanów urban exploration, czyli eksploracji opuszczonych, nieczynnych czy niełatwo dostępnych miejsc. Nie zabraknie jednak bardziej klasycznych filmowych lokacji dostosowanych do zwiedzania bez wysiłku czy dreszczyku emocji:

Rzecznik prasowy Zamku Książ i prezes Fundacji Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn opowiedział o filmowych dziejach Zamku Książ. Filmowa historia zamku jest tak rozległa, jak sympatie twórców do tej wyjątkowej filmowej lokacji. ”Diabła” kręcił tu Żuławski, Antczak "Hrabinę Cosel", Gradowski "Akademię Pana Kleksa". W ostatnich latach zamek możemy oglądać w "Papuszy", „Dolinie Bogów” czy "Ciemno, prawie noc” i kilku wymienionych przez Mateusza zagranicznych tytułach. Dowiemy się, nie tylko jak zwiedzać zamek z perspektywy filmowej, ale jak zwiedzać go w dzisiejszych czasach w ogóle:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama