Czy skup nieruchomości się opłaca?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-06-28 14:41
Dodaj do Wykop.pl
Czy skup nieruchomości się opłaca? - Materiał Sponsora / www.freepik.com
Materiał Sponsora / www.freepik.com


Czy skup nieruchomości się opłaca?

Nieudane próby sprzedaży mieszkania mogą powodować narastającą frustrację, ale także i strach przed przyszłością. Jeśli nie udaje się sprzedać mieszkania obciążonego zadłużeniem, wówczas warto rozważyć alternatywne rozwiązania. Kiedy czas goni, a brakuje kupca na horyzoncie, jest to najlepsza chwila, by zwrócić się do firm skupujących nieruchomości. Jedną z nich jest jeden z liderów na tym rynku – homly.to, który płaci około 85-90% wartości rynkowej wraz z szybkim zakupem nawet w parę dni. Czy skup nieruchomości się opłaca w ten sposób? Jak wygląda i czym charakteryzuje się sprzedaż mieszkania firmie skupującej? Przeanalizujemy to w poniższym artykule.


Korzyści sprzedaży nieruchomości firmie skupującej

Istnieje wiele korzyści, jakie można wymienić, gdy zastanawiamy się nad sprzedażą mieszkania specjalistycznej firmie skupującej. Biura nieruchomości, które skupują mieszkania, wbrew pozorom cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Okazuje się, że obawy przed transakcją sprzedaży firmie skupującej, są zupełnie bezpodstawne. Oczywiście obawy te dotyczą rzekomo niższej kwoty, jaką zaproponować może skup nieruchomości swoim klientom. Niektóre firmy mogą zaoferować szybszy skup mieszkania, ale w związku z tym oferowana cena będzie niższa od wartości rynkowej. Szacuje się, że wiele firm oferuje jedynie 80% wartości rynkowej przy zakupie danej nieruchomości. Pozornie wydaje się to niezadowalające dla sprzedającego, ale czy oby na pewno? Nie ma się przecież pewności, że kupujący z rynku wolnego (z ogłoszenia) nie zaproponuje niższej kwoty.

Czasami zdarza się tak, że nawet jeśli pojawi się kupujący, który zaoferuje odpowiednią sumę, ale dopiero stara się o uzyskanie finansów na ten zakup, finalnie wycofuje się z transakcji, gdy bank odmówi mu udzielenia pożyczki. Zważywszy na to, że takie starania nie trwają kilka dni, tylko nierzadko tygodnie, sprzedający traci nie tylko klienta, ale często i nadzieje. Skup nieruchomości pod tym względem jest przygotowaną firmą, która jeśli zdecyduje się na określony zakup, to jest w stanie w ciągu kilku czy kilkunastu dni dotrzymać słowa i dokończyć transakcję.

Szybkość transakcji to kolejna korzyść wynikająca z wyboru firmy skupującej. Potencjalni kupujący z ogłoszeń dają sobie znacznie więcej czasu na podjęcie decyzji, aniżeli firmy skupujące. Kiedy zależy nam na szybkiej sprzedaży, rozsądniej będzie zgłosić się do firm kupujących mieszkania. Wówczas nawet oszacowanie wartości mieszkania odbywa się w szybkim tempie. Trzeba być świadomym tego, że to skup nieruchomości ustala wysokość ceny, proponując ją po dokładnej analizie zgłoszenia.

Czy skup nieruchomości się opłaca, skoro sprzedający nie ma wpływu na wysokość ceny? Sytuacja ta wymaga indywidualnych przemyśleń. Są tacy sprzedający, którym zawsze będzie mało. Skup nieruchomości szacuje kwotę, za jaką może wykupić nieruchomość poprzez dokładną analizę rynku nieruchomości. Co ciekawe, a zarazem bardzo wygodne dla właściciela nieruchomości, niektóre firmy nawet nie umawiają wizyt w mieszkaniu, by ustalić wysokość ceny wykupu. Może się to odbyć metodą online, poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Po otrzymaniu go przez specjalistów skupu dokonuje się oszacowania wartości nieruchomości i wysuwana jest propozycja ceny wykupu.


Opłacalność sprzedaży

W chwili, gdy nie ma innej możliwości sprzedaży swojego mieszkania, a wybiera się skup nieruchomości, zastanowić można się nad tym, czy skup nieruchomości się opłaca? Chłodna kalkulacja może potwierdzić, że szybka sprzedaż nieruchomości firmie skupującej może być bardziej opłacalna, niż wielomiesięczne oczekiwanie na potencjalnego klienta. Zwróćmy uwagę, że nie każdy, kto ogląda mieszkanie, chce je kupić. Są tacy, którzy robią jedynie rozeznanie na rynku nieruchomości, dlatego oglądają więcej mieszkań, nim podejmą ostateczną decyzję. Nawet podpisanie umowy przedwstępnej nie jest gwarantem, że zainteresowany kupi nieruchomość. Zupełnie inaczej postępuje skup nieruchomości. Czy się opłaca skorzystać z takiej oferty? Pod wieloma względami tak. Jeśli ktoś oczekuje poważnego kupca, który dysponuje gotówką, może zorganizować wykup w ciągu kilku dni, a nawet pomoże w przygotowaniu dokumentacji, wówczas powinien skorzystać z oferty firm skupujących mieszkania. Bardzo często pomoc przy dokumentach sprzedażowych jest nieodpłatna, dlatego tym bardziej powinno się nam opłacać sprzedanie mieszkania firmie skupującej.

Szacując opłacalność sprzedaży swojego mieszkania firmie skupującej, warto uświadomić sobie, że wielomiesięczne oczekiwanie na kupca oznacza konieczność regulowania opłat za mieszkanie. Jeśli ogłoszenie nie wzbudza zainteresowania, po pewnym czasie konieczne będzie z pewnością przeanalizowanie ceny i jej opuszczenie, by przyciągnąć uwagę kupujących.


Skup małych mieszkań

Skup nieruchomości w zdecydowanej większości decyduje się na wykup mniejszych mieszkań. Takie znacznie łatwiej jest sprzedać czy wynająć. Nieprawdą jest jednak to, że firmy skupujące nie biorą pod uwagę większych metrażowo lokali mieszkalnych czy domów wolnostojących. Są firmy, które wykupują nie tylko mieszkania i budynki mieszkalne, ale także i nieruchomości komercyjne. Wobec tego można sprzedać lokale handlowo-usługowe, hale magazynowe, hotele i wiele innych tego typu.

Reklama