Schizofreniczka po etatyście? (PRZEGLĄD PRASY)

Wacław Sondej | Utworzono: 2014-09-30 07:10 | Zmodyfikowano: 2014-09-30 07:11
A|A|A

archiwum prw.pl

Rzeczpospolita pochyla się nad Palikotem, któremu partia na hasło "Twój Ruch" odpowiedziała rozpadem czyli ruchem w dół. Eliza Olczyk pisze, że to już koniec partii Janusza Palikota, do odejścia szykuje się kolejna dwójka posłów co z byłej trzeciej siły w Sejmie uczyni ostatnią. Sam Palikot twierdzi, że w ten sposób się odradza. Owszem, podobnie jak mlecz potraktowany środkiem na dwuliściaste. Z tematów okołopolitycznych wspomnę o publikacji Gazety Wyborczej, która opisuje jak to w Białymstoku starający się o reelekcje prezydent Tadeusz Truskolaski odnotowuje wysyp wpłat na swym koncie wyborczym. Tak się jakoś dziwnie składa, że większość darczyńców to wysocy rangą pracownicy ratusza i spółek komunalnych. Finansowanie komitetów wyborczych to wciąż dżungla. Niedawno analizowano wydatki wyborcze Jacka Kurskiego. Newsweekowi wyszło, że były europoseł wydał na kampanię 450 tys złotych z czego 90% to były wpłaty sympatyków. W praktyce to mogło wyglądać tak, choć nie musiało, że kandydat wręcza znajomym własną kasę z prośbą: "wpłać, jako ty, bo ja jako ja nie mogę". Czekamy na analizę sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, której dokona Państwowa Komisja Wyborcza. Kurski pieniądze przeputał, wybory przegrał i została mu już tylko rola pirata drogowego, z której, jak pisze dzisiaj Super Express wywiązuje się sumiennie. Chociaż to... Ale to wszystko, jak wspomniałem, są tematy nie budzące większych emocji. Skąd ta polityczna cisza? Wyjaśnia to Katarzyna Kolenda-Zaleska, przypominająca w Gazecie Wyborczej, że ci... pani premier pisze expose.

Dziennik Gazeta Prawna przewiduje, że jutro Ewa Kopacz w sejmowym wystąpieniu będzie godziła ogień z wodą. To akurat już robi. Załagodziła protest górników ale z rachunkiem ekonomicznym wiele wspólnego to nie ma. Każda wrażliwa na potrzeby społeczne główna księgowa ma szanse na schizofrenię. Dziennik Gazeta Prawna przy okazji przylepia etykietki 13 premierom, jakich mieliśmy od roku 1989. Reformatorów było tylko dwóch: Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek. Reszta, to na ogół mieszanka socliberała z eurosocjalistą, łamanym przez socjaldemokratę.

Zdaniem Gazety Prawnej Donald Tusk w pierwszej kadencji był euroliberałem a w drugiej stał się etatystą. Etatysta? etatysta... Encyklopedie podają, że etatyzm to jeden z kierunków polityki gospodarczej państwa, polegający na przejmowaniu istniejących, z reguły prywatnych przedsiębiorstw w całości lub ich tworzeniu przez kapitał państwowy od podstaw, lub też udział w tworzeniu przedsiębiorstw - spółek o kapitale mieszanym - prywatno - państwowym. Czyli ni to, ni sio, co by się zgadzało.

Do usłyszenia się z Państwem...

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama