Jest kandydat na dyrektora artystycznego w Teatrze Polskim [NOWE]

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2017-01-03 09:16 | Zmodyfikowano: 2017-01-03 11:29
A|A|A

Na zdj. Piotr Rudzki, fot. Andrzej Owczarek, wideo: Radosław Bugajski

Piotr Rudzki kandydatem zespołu artystycznego Teatru Polskiego na dyrektora artystycznego. - Stanę na wysokości zadania - skomentował krótko sam kandydat oraz wieloletni kierownik literacki w TPl. - Dziś jednak to zbyt wiele emocji by powiedzieć coś więcej - mówił Rudzki, którego dodajmy, Cezary Morawski chce zwolnić dyscyplinarnie.

- Nie sądzę, żeby to było możliwe, ale zobaczmy co postanowi komisja - skomentował także członek zarządu województwa Tadeusz Samborski. - Trudno żeby taka decyzja zapadła bez zgody Pana dyrektora. Kompromis ma być wypracowany wspólnie, a nie narzucony - powiedział odpowiedzialny za kulturę w województwie Samborski.

Marszałek województwa Cezary Przybylski ujawnił z kolei, że na temat tego wyboru będzie dyskutowało 5 osób: przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, którym będzie sekretarz urzędu Maciej Sznel, osoba z Ministerstwa Kultury, dwóch przedstawicieli związków zawodowych w Teatrze Polskim oraz sam dyrektor Cezary Morawski, mówi Cezary Przybylski:

Jak jednak przyznał marszałek w odpowiedzi na pytanie naszego reportera, na razie żadna opcja nie jest wykluczana, łącznie z możliwością odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora:

- Nie ma obecnie żadnego merytorycznego powodu, żeby w ogóle rozmawiać na temat odwoływania Pana dyrektora ze stanowiska - podsumował, stojący na tym samym stanowisku od początku sporu Tadeusz Samborski.

Zespół artystyczny poprosił by do zaproponowanego składu dołączyć także Igora Kujawskiego, jako przedstawiciela aktorów oraz osoby z Instytutu Teatralnego i Związku Artystów Scen Polskich. W tej sprawie oficjalnie pisma otrzymał każdy członek zarządu województwa.

Igor Kujawski, który pojawił się dziś w urzędzie wraz z większością zespołu aktorskiego, tłumaczył, że postanowili przejść, ponieważ nie chcą by jakiekolwiek decyzje zapadały już bez ich obecności:

- Nie damy się zaskoczyć. Nasz pomysł na kompromis jest oczywisty, powtarzamy go od dawna. Szukamy dyrektora artystycznego i mogącego z nim współpracować dyrektora naczelnego. Ale budowanie tego kompromisu jest w tej chwili praktycznie niemożliwe z prostego powodu - pan Cezary Morawski nie wycofał się (...).

Ponadto wiemy, że 9 stycznia aktorzy wybierają się na spotkanie z wiceminister kultury Wandą Zwinogrodzką, a 12 stycznia mają umówione spotkanie z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Do końca miesiąca ma również zakończyć się specjalny audyt administracyjno-finansowy.

W tym samym momencie, kiedy w urzędzie aktorzy spotykali się z Zarządem, w teatrze rozpoczęło się referendum wśród pracowników, zorganizowane przez teatralną Solidarność. Zespół odpowiada na pytanie:

"Czy jesteś za tym aby Cezary Morawski był dyrektorem Teatru Polskiego?"

Zespół artystyczny zapowiedział, że nie weźmie udziału w organizowanym referendum.

Jak mówił Radiu Wrocław szef związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Teatrze Polskim, Tomasz Lulek, o zorganizowanym przez Solidarność referendum, nic nie wiedzieli:

Co na to Solidarność?

Innego zdania jest przewodniczący "Solidarności" w Teatrze Polskim. Leszek Nowak, choć nie chciał dziś wypowiadać się do mikrofonu powiedział Radiu Wrocław w rozmowie telefonicznej, że pismo ws. referendum zostało wysłane Inicjatywie Pracowniczej jeszcze w grudniu. Ponadto, miała paść również propozycja by ktoś z opozycyjnej do dyrektora części zespołu był członkiem komisji zliczającej głosy.

- Musimy w końcu zaprowadzić w tym teatrze normalność. Może po prostu aktorzy myślą, że ja, jako pracownik techniczny nie jestem dla nich partnerem do rozmowy. Ale w teatrze nie pracują tylko oni. Musimy w końcu sprawdzić, kto jest za, a kto przeciw nowemu szefowi. Proszę odezwać się do mnie jutro, ponieważ referendum trwa dwa dni i udzielę Panu wszelkich możliwych informacji - zakończył Leszek Nowak.

W ubiegłym tygodniu zarząd województwa zobowiązał dyrektora teatru Cezarego Morawskiego do poszukiwania kierownika artystycznego oraz do rozwiązania konfliktu z zespołem. On sam nie wycofał się natomiast z planowanych zwolnień, ale mimo początkowego sprzeciwu ostatecznie zgodził się na rozmowy na temat dyrektora artystycznego. Na razie jednak żadne nazwisko ze strony dyrektora Morawskiego nie padło.

Warto nadmienić również, że na powołanie dyrektora artystycznego w Teatrze Polskim oficjalną zgodę musiałoby wyrazić Ministerstwo Kultury. O ten zapis wnioskowano przez kilkoma laty, kiedy jeszcze dyrektorem naczelnym był Krzysztof Mieszkowski, obecnie poseł .Nowoczesnej.

W TPl pracuje obecnie 160 osób. Około 50 to zespół aktorski, wliczając w to aktorów seniorów. Większość  nich należy do związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Solidarność zrzesza natomiast większość zespołu obsługi technicznej oraz 12 aktorów.

Czytaj również:

Bogdan Zdrojewski: Cezary Morawski powinien podać się do dymisji

Cezary Morawski zgadza się na dyrektora artystycznego, ale: "Nie obok mnie, tylko pode mną"

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Andrzej F
2017-01-05 12:28:49
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 3
tOmKU lUlKu imię moje brzmi : ?.? A po co ci cobys biegał i szukał mnie oj oj oj daj sobie już spokoj od tych głupot :-) Ale czyż nie prawda jest to iż powołany został ten związek do obrony mieszkowskiego?? Hmmm Ps. nie parkuj na zakreskowanym :-)
~Faustus
2017-01-04 21:41:41
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 2
@ tomasz...Jestem królem Imię me 8 a idetyfikuje mnie liczba 666. Zrozumienie tego wymaga rozsądku i mądrości. Głowy w liczbie siedmiu oznaczają siedem gór, na których zasiada Niewiasta. Oznaczają one również siedmiu królów, spośród których pięciu zginęło, jeden żyje, a jeszcze inny dotąd nie przyszedł, kiedy zaś przyjdzie, utrzyma się tylko przez krótki czas. Ku własnej zagładzie zmierza również Bestia, która była, lecz nie ma jej teraz. Jest spośród owych siedmiu i oznacza ósmego [króla] (Ap.17:9-11)
~Ala
2017-01-04 14:57:37
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 6
Już wiem dlaczego aktorzy podnoszą artystyczny powód protestu. Nie chcą aby audyt ujrzał światło dzienne.
~Wrocławianin
2017-01-04 10:14:24
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: -14
Gdyby pan Morawiecki miał w sobie choć ślad honoru - to by ustąpił dla dobra kultury i szacunku dla pracowników teatru i widzów! Ale jak widać, dobra zmiana z lubością niszczy wszystko! Nawet kulturę i sztukę a przy okazji - wielu ludzi!!
~Komentarz został usunięty
2017-01-04 02:29:51
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~TOMASZ LULEK
2017-01-04 01:00:38
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -9
proszę OTWÓRZCIE PRZYŁBICĘ-poogadajmy
~TOMASZ LULEK
2017-01-04 00:53:45
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -3
Faustus -przestań pić ! podaj swoje imię i nazwisko-pogadamy
~Faustus
2017-01-04 00:43:42
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -2
@barbara, @Stanisław, jeste pewien że kciiki będzie Pani trzymała, ale tego, że to najgorszy wybór też. Jeżeli niechcą szefa to niech założą sobie prywtny teatrzyk. "Jak można wybierać sobie szefa ja też chciałbym sobie zmienić bo jest brzytki i nie zna się na hydraulice ba nawet udaje , że się zna i do teatru nie chodzi normalnie wiocha" Poczekajmy na referendum. Aha no nie to referendum robi pospulstwo, drugi sort, miernoty. Artysta ooooto jest tooo umiemy nauczyć się tekstu na pamięć oj oj wielkie figury. ŻENADA POPROSTU ŻENADA.
~TOMASZ LULEK
2017-01-04 00:30:02
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -15
No to walcie dalej "Andrzeju F" i "Faustusie" tylko proszę - przedstawcie się . Nie wstydżcie się swoich nazwisk.
~Barbara
2017-01-03 21:11:04
z adresu IP: (89.75.xxx.xxx)
Ocena: -12
Trzymam kciuki za pana Piotra Rudzkiego, oby dane Mu było "stanąć na wysokości zadania". Życzę tego nam-widzom Teatru Polskiego! Może nie wszystko jeszcze stracone?!
~stanisław
2017-01-03 21:05:59
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -14
Witam ,co do problemu Teatru Polskiego,panie Morawski oni nigdy pana nie zaakceptują, ja ni był bym tam nawet pięciu minut.Ta sytuacja przypomina sejm,ktoś musi ustąpić dla dobra sztuki i teatru.Co to za przyjemność być tam gdzie mnie nie chcą,Pan jesteś aktorem ,a nie biuralistą.
~borus
2017-01-03 18:05:16
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 16
Nie chcę oglądać tych rozrabiaków za moje pieniądze
~jacek placek
2017-01-03 14:53:47
z adresu IP: (95.160.xxx.xxx)
Ocena: 21
Jeżeli marszałek Przybylski ulegnie grupce aktorzyn i paru nowoczesnym klakierom to okaże się, że jest malutkim chłopczykiem. POkaże, że jest miękkim chłoptasiem na POsyłki.
~Faustus
2017-01-03 14:01:18
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 18
@RETNic mi się nie pomyliło. Referendum zorganizowano na prośbę artystów, którzy teraz nie chcą w nim brać udziału. Zapewne z obawy o wynik. I nie ładnie obrażać innych mam na myśli dyrktora Morawieckiego. Nie widzę aby on obrażał swoich aktorów ale oni robią to cały czas. Powinni zamknąć tą tanc-budę i było by spokojnie.
~Andrzej F
2017-01-03 13:59:27
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 19
Panie marszałku jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o Pieniądze. Na rękę panu to no nie :-( audyt do końca stycznia. A on wymarzeni jakie grube pieniądze szły za zeszłego dyrektora a co miesiąc raport i pan z tym nic nie robił. Banda złodziei i prostaków. Kim jest lulek ?? No już wiemy ze niewierny tomasz kim jes kujawski?? No już wiemy ale wczesniej kim byli jakaś konkretna rola?? A przepraszam lulek to ten co gra tylko w 1 spektaklu mayday :-) no pogratulować kunsztu aktorskiego. A co ba to inni pracownicy ?? Panie garderobiane panowie z pracowni technicznych , montażyści ??? Panie marszałek jeżeli referendum będzie za pozostawieniem dyrektora to czego chce ta mierna hołota. Bo inaczej nie mogę tego nazwać. A wszystko to nasze pieniądze. Qrwa mac dlaczego inni mogą legalnie robić walki na miliony a łapią tylko babcie co sprzedaje szczypiorek na chodniku. A tak poza tym w dupi.e mam czy dyrektor nazywa się morawski czy Nowak czy Kowalski ważne że robi pozadek i tutaj mój SZACUN. A ciekawe co robi pan rUDZKI na korytarzu u marszałka skoro ma zwolnienie L4 i zakaz chodzenia. Panowie i Panie z ZUS-u zapraszam do pana marszałka w tej chwili na 2 piętro pokaże placek który to. A wszystko z naszych pieniędzy. Jestem heteroseksualny i myśle że to ja jestem normalny.
~barbara
2017-01-03 13:45:07
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 21
Jaki jest sens proponowana na dyrektora artystycznego człowieka, który eskalował konflikt z obecnym dyrektorem. Teraz jest w stanie z nim porozumieć się?
~RET
2017-01-03 13:36:34
z adresu IP: (95.160.xxx.xxx)
Ocena: -18
@Faustus Wszystko się Szanownemu Panu myli. Referendum zorganizowała "Solidarność" zakładowa, czyli grupa popierająca pana Morawskiego. Oczywiście lwia część zespołu artystycznego nie dopuszcza pozostawania Morawskiego na stanowisku, więc kontynuowanie konfliktu nie wchodzi w grę, w sytuacji, gdyby Rudzki został dyr. artystycznym. A ośmieszył się marszałek Samborski już dawno temu, kiedy zaczął na stanowisko dyrektora w Polskim forsować miernotę, aktora zbyt słabego, żeby się mógł dostać na normalnych zasadach do jego zespołu aktorskiego - najlepszego w Polsce.
~Faustus
2017-01-03 13:09:49
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 28
Referendum zespołu artystycznego? A tam nikt więcej nie pracuje. Hydraulik nie może już wybrać sobie dyretora?
~To radio zeszło na psy
2017-01-03 13:06:35
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 26
Aktorzy zarządzają konfliktem a pan redaktor Kaszuwara jest prowadzony przez nich na smyczy. Jutro napisze co zjedli na śniadanie i zrobi fotorelację jakie było menu, abyśmy byli na bieżąco jak w domu Wielkiego Brata. Tylko wypada pogratulować.
~milo
2017-01-03 12:35:57
z adresu IP: (109.232.xxx.xxx)
Ocena: -8
W miejscach, w których zamieszczenie komentarza nie wymaga logowania, ani ujawnienia danych, nad wyraz wielu entuzjastów Pana Morawskiego, pogratulować! Ile płacą za wpis?
~Edie
2017-01-03 12:07:00
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 22
Odrzuca mnie od Teatru Polskiego, przez Was właśnie! Eskalujecie konflikt, jątrzycie, szkalujecie... Wy nie chcecie znaleźć porozumienia... Nikt już nie wie o co Wam chodzi...
~Faustus
2017-01-03 11:37:11
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 22
Referendum w zespole artystycznym, w jakiej sprawie? Jak ma brzmieć pytanie? O czym Pan mówi Tomaszu. Chcecie zderzyć ogień i wodę. Artystycznym jeżeli już to powinien być ktoś z zewnątrz Napewnio nie ktoś na waszych usługach, kto będzie dalej eskalował konflikt. Demokracja według grupki artystów!!. Ma być taka jaką zaakceptuje jedna grupa autorów, a gdzie druga grupa? A co z waszym 1 punktem żądań. Ja bym was wszystkich pozwalniał. To jest już chore co robicie. Najpierw skończcie ten konflikt, a potem wybierajcie tzw artystycznego. Wy się nie chcecie dogadać. Ośmieszyliście się już na dworcu PKP i teraz nie wiecie jak z tego się wycofać. Więc brniecie w to dalej. Pycha, snobizm i samouwielbienie przemawia przez was.