W Bolesławcu uruchomiono stację pomiaru jakości powietrza

Piotr Słowiński | Utworzono: 2017-01-30 18:03 | Zmodyfikowano: 2017-01-30 18:03
W Bolesławcu uruchomiono stację pomiaru jakości powietrza -

Samorząd chciał, by pojawiła się w najbardziej zadymionej części miasta, ale ostatecznie stanęła na terenie gimnazjum przy Słowackiego mówi Agnieszka Gergont z magistratu:

"Życzylibyśmy sobie, żeby była jednak w bardziej zadymionych miejscach, ale w celu optymalizacji tego pomiaru, ta lokalizacja została wskazana przez WIOŚ"


Wyniki pomiarów będą wyświetlane docelowo na elektronicznej tablicy w centrum Bolesławca, a dziś można je znaleźć na stronie miasta i na stronie WIOŚ.

Równolegle rusza program likwidacji pieców, tak węglowych jak gazowych w centrum miasta, mówi prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Bolesławcu, Rafał Koronkiewicz:

"Rozpoczęliśmy duży projekt tzw. uciepłownienia rynku. Zamierzamy podłączyć, oczywiście jeśli mieszkańcy wyrażą zgodę, 59 kamieniczek znajdujących się w okolicy 200 metrów od ścisłego centrum rynku"

W centrum Bolesławca do 2018 roku powstanie zasilana z dwóch stron magistrala ciepłownicza, do której będą przyłączane kolejne budynki. Ma to być nie tylko bardziej ekologiczne, ale też po prostu tańsze od ogrzewania węglem, do tego nie ma możliwości zaczadzenia się, bo nie ma w mieszkaniach żadnych pieców. Zniknąć mają też podgrzewacze wody.

Dziś w Bolesławcu normy czystości powietrza są przekroczone o kilkadziesiąt procent dla pyłów PM10.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.