Radio Wrocław Kultura: nowamuzyka #33 (16.10 - 22.10)

Radio Wrocław Kultura | Utworzono: 2017-10-20 12:30 | Zmodyfikowano: 2017-10-20 12:30

ROBERT PLANT feat. CHRISSIE HYNDE – Bluebirds Over the Mountain

Na wydanym w piątek albumie „Carry Fire”, Robert Plant co prawda prochu nie wymyślił, ale udanie przemyca kilka orientalno-celtyckich klisz, tak charakterystycznych dla jego ostatnich poczynań. W odróżnieniu od wydanej przed 3 laty „Lullaby...” nowa płyta w całości przynosi organiczne brzmienie, zdecydowanie mniej eksponowane są wokale, dużo ważniejszą rolę pełni melodia i klimat poszczególnych kompozycji. Ten zabieg sprawił, że Planta słucha się jeszcze wnikliwiej, podobnie jak i muzyki, za którą odpowiada zgrany z nim od lat Sensational Space Shifters. W tym tygodniu w Radiu Wrocław Kultura artysta będzie pojawiał się głównie z Chrissie Hynde, wykonując stary bluegrassowy standard „Bluebirds Over the Mountain”.

Na playliście RWK posłuchacie też: „Bones of Saints”, „New World...”, „The May Queen”.


ARIEL PINK – Dedicated to Bobby Jameson

To tytułowy numer z nowego wydawnictwa Pinka, które momentami przytłacza nieco przerysowaną popową formułą (cukierkowe melodie), szczelnie zamknięta w klimacie lo-fi. Całość jest skutecznie podrasowana psychodelią AD 2017 z naleciałościami humoru i zabiegami realizatorskimi znanymi z twórczości Zappy (zresztą Bobby Jameson z Zappa pracował). „Dedicated to Bobby Jameson” to 3 i pół minuty halucynacji, pozornego dźwiękowego niedbalstwa, a na deser partia Hammonda wyjęta z katalogu Raya Manzarka.

Na playliście RWK posłuchacie też: „Bubblegum Dreams”


ST. VINCENT – Pills

St. Vincent na wydanym w piątek „Masseduction”, serwuje przesterowane gitary, intrygujące połamane melodie by w oka mgnieniu zestawić z nimi kojące ballady. Rwane aranżacje świetnie balansujące na granicy kakofonii, brudu i studyjnej polerki najlepiej słyszalne są w „Pills”, gdzie miłym ozdobnikiem jest króciutkie, świetnie spasowane solo Kamasiego Washingtona.

Na playliście RWK posłuchacie też: „Masseduction”, „Young Lover”.


COURTNEY BARNETT & KURT VILE – Over Everything

Poznali się tuż po koncercie Vile'a w Melbourne, gdzie ten promował swój świetny skądinąd album „Smoke Ring for My Halo”. Od tej pory wymieniali się muzycznymi pomysłami, odbyli wspólne tournée (2014 r.), a przez kilka ostatnich miesięcy korespondencyjnie tworzyli muzykę na pierwszy wspólny album (w przerwach w trasie oraz w rodzinnych Filadelfii/Melbourne). Wydany w piątek „Lotta Sea Lice” to płyta nie roszcząca sobie żadnych pretensji do przesuwania granic folk-rockowych poszukiwań. Radość wspólnego grania, szczerość i artystyczna chemia słyszalna jest przez 3 kwadranse, przynosząc bardzo przyjemną muzykę.

Na playliście RWK posłuchacie też: „Blue Cheese”, „On Script”, „Untogether”.


MALEŃCZUK – Maraton Sopot-Puck

Jak „Maleńczuk gra Młynarskiego”? 12 odpowiedzi na to pytanie szukać należy na wydanym w piątek i tak zatytułowanym albumie. Napiszemy tylko, że jest bardzo stylowo, wręcz klasycznie, co przyjmujemy (jak pewnie przyjąłby i sam Mistrz) z dużym zadowoleniem.

Na playliście RWK posłuchacie też: „Szajba”, „Jeszcze w zielone gramy”, „W co się bawić”, „Tupnął książę”, „Ballada o szewcu Dratewce”.


PAULINA PRZYBYSZ – Chokin

Chodź Tu” - a więc nowa płyta Pauliny Przybysz - jest już z nami! Tym razem proponujemy z niej pulsujący, uwypuklony nieco krzykliwym czarnym tłem „Chokin”, nagrany wraz z wrocławską sekcją (Marek Pędziwiatr, Spisek Jednego).

Na playliście RWK posłuchacie też: „Pirx”


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.