Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-10-02 08:57
A|A|A

Został rozebrany pod koniec XIX wieku. Zastąpił go okazały, z zewnątrz klasycystyczny, wewnątrz neobarokowy Teatr Zdrojowy. Budynek usytuowano w miejscu przylegającego do Kursalu (obecnie Białej Sal) bazaru. W momencie budowy posiadał elektryczne oświetlenie i bardzo wydajny system wentylacji, uchodzące wówczas za najnowocześniejsze w tego typu obiektach.

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju wystawiano różne sztuki, w tym bliskie Polakom przedstawienie pod tytułem "Wódz Kościuszko". Afisz reklamujący imprezę wydrukowano w językach: niemieckim i polskim. We wnętrzach rozbrzmiewała też różnorodna muzyka, w tym dzieła Elsnera, Krupińskiego, Chopina, Moniuszki i Wieniawskiego. Po II wojnie światowej scena funkcjonowała przez niemal 30 lat. W roku 1972 rozpoczął się jej trwający, jak się później okazało, 22 lata remont.

Otwarcie na nowo Teatru Zdrojowego, 2 października 1994 roku uświetnił spektakl "Pimpinone" Telemanna w wykonaniu artystów sceny kameralnej Opery Wrocławskiej i Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama