Odnaleziono kobietę ze słynnego zdjęcia fotoreportera Chrisa Niedenthala

Radio Wrocław,mk | Utworzono: 2021-04-18 14:06 | Zmodyfikowano: 2021-04-18 14:06
A|A|A

"Wrocław, lato 1982 fot. Chris Niedenthal, ©CN.

W czwartek wrocławskie Muzeum Architektury zwróciło się z apelem o pomoc w odnalezieniu kobiety ze słynnego zdjęcia Niedenthala, zrobionego latem 1982 r, kiedy to fotoreporter przebywał we Wrocławiu. Jego bohaterka, młoda, kolorowo ubrana kobieta, stoi na balkonie jednego z charakterystycznych wieżowców, których kompleks został zaprojektowany przez wrocławską architekt Jadwigę Grabowską-Hawrylak w połowie lat 60. XX w. Zespół sześciu wieżowców tworzących tzw. wrocławski Manhattan to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu.

Pracownicy wrocławskiego Muzeum Architektury poinformowali w niedzielę w mediach społecznościowych, że bohaterkę zdjęcia udało się odnaleźć już trzy godziny po publikacji pierwszych informacji o rozpoczęciu poszukiwań. Pojawiło się też kilka innych tropów, które pracownicy muzeum chcieli zweryfikować, ale – jak podkreślili - od soboty zagadka jest już rozwiązana.

„Kobieta na balkonie wieżowca numer 8 na wrocławskim Manhattanie mieszka dziś w Kłodzku i jest dentystką. Latem 1982 roku była tuż po maturze i właśnie przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną” – ogłosili pracownicy muzeum.

Bohaterka zdjęcia mieszkała wówczas wraz z koleżanką na drugim piętrze wieżowca, w mieszkaniu nr 12. „Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon, by chwile odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9. piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal” – podało muzeum.

Pretekstem do poszukiwań kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala jest realizacja dokumentu „Po polsku Manhattan”. Ma być to filmowa prezentacja najważniejszego dzieła w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu.

Dokument, którego producentem jest polsko-portugalska Fundacja Entre, miał już premierę w Portugalii w grudniu 2020 r. Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 r. przez Chrisa Niedenthala.

MAMY JĄ!!!! Wiedzieliśmy, że internet i media mają ogromną moc, ale szybkość, z jaką dzięki Wam rozwikłaliśmy tę...

Opublikowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu Niedziela, 18 kwietnia 2021
Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama