Wieczór zDolnego Śląska: Elektrociepłownia pod Wrocławiem?

Elżbieta Osowicz, KM | Utworzono: 2021-05-19 20:51 | Zmodyfikowano: 2021-05-19 21:30
A|A|A

Fot. zdjęcie ilustracyjne

Inwestycja, która budzi emocje. Pod Wrocławiem ma powstać elektrociepłownia: teoretycznie to dobrze, bo wszyscy chcemy mieć ciepło, jednak nie wszyscy są z tego powodu szczęśliwsi - mieszkańcy Pawłowic, Zakrzowa i Ramiszowa protestują, zbierają podpisy pod petycją w sprawie zatrzymania budowy. Firma Fortum przekonuje, że zakład będzie bezpieczny, protestujący mają obawy - na Wieczór z Dolnego Śląska zaprasza Elżbieta Osowicz:

  • Piotr Górnik - dr. ds energetyki cieplnej, prezes zarządu Fortum Heat and Power Polska
  • członkowie Stowarzyszenia Nasze Pawłowice i Ramiszów
  • Marcin Gruszko - radca prawny
  • Marcin Magdziarz dr hab dziekan wydziału matematyki Politechniki Wrocławskiej

POSŁUCHAJ:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Smutas
2021-06-12 13:44:27
z adresu IP: (194.5.xxx.xxx)
Ocena: 20
Gdyby Fortun spełniało u nas w kraju rygorystyczne szwedzkie normy w swoich inwestycjach, to bym była spokojna i bym się zgodziła z potrzeba takiej inwestycji - niestety nie spełniają tych norm, bo zysk jest najważniejszy (i cokolwiek nie powiedzą, jak tego nie będą ubierać w proekologiczne frazesy to i tak wiadomo, że zysk jest dla nich priorytetem). A my stracimy na wartości domów i mieszkań - bo kto ma ochotę mieszkać tam gdzie będzie mógł zachorować na raka? I gdzie będzie smród i szczury z wysypiska gdzie będą magazynować śmieci do spalenia? Czy naprawdę nie mogą zainwestować tych 700 mln w naprawdę ekologiczne rozwianie dla dostarczenia ciepła 30000 tys ludzi. Nie! Oni dla zysku chcą potruć kilkaset tysięcy ludzi i zniszczyć im jakość życia.
~mieszkaniec
2021-06-02 09:36:58
z adresu IP: (77.79.xxx.xxx)
Ocena: 4
Dlaczego nie nazywacie tego po imieniu? To nie, żadna elektrociepłownia tylko SPALARNIA ŚMIECI
~Kpina z konsultacji
2021-05-30 10:15:36
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: -1
Skoro Wrocław i wisznia mała przed wydaniem decyzji srodowiskowej podpisały zobowiązanie do wspierania budowy truciciela i skoro werdykt już zapadł to po co jeszcze kpić z okolicznych mieszkańcow bredniami o konsultacjach ???
~zdrowy wrocławianin
2021-05-28 18:48:51
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie chcemy się truć we Wrocławiu, nie dla spalarni śmieci
~szemrany biznes
2021-05-27 18:46:00
z adresu IP: (185.246.xxx.xxx)
Ocena: 4
Dla szmalu będą nas truć do skutku. Taka jest koncepcja.
~pomiary dwa razy w roku
2021-05-26 17:01:06
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 3
jak można wierzyć w pomiary spalin w powietrzu komuś kto nie potrafi zmierzyć odległości spalarni do najbliższych działek budowlanych i planowanych budów ,a kłamstwo to jego drugie imię
~ZMOWA BANDYTÓW
2021-05-26 08:08:56
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 5
To jest bandytyzm Państwowy-OGROMNA SPALARNIA ŚMIECI -A analiza środowiskowa dotyczy usług i produkcji -nie wpływa na ludzi,natura 2000 i zabytki -bo pieniądze przesłoniły oczy i te widzą tylko do granicy gminy wisznia mała -kiedy Państwo posługuje się manipulacją,podstępem,oszustwem i brakiem poszanowania zdrowia i życia ludzi-to to Państwo zasługuje na pogardę.
~Koza
2021-05-25 19:05:48
z adresu IP: (46.169.xxx.xxx)
Ocena: 2
Skandal. Najtragiczniejsze jest to że Prezydent Wrocławia wspiera inwestycję. Będzie miał krew na rękach.
~Lian
2021-05-24 07:56:32
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 2
Nie ma spalarni ekologicznych i bezpiecznych. Nawet najnowocześniejsze emitują rakotwórcze dioksyny i furany, pyły zawieszone PM2,5, metale ciężkie i ogromne ilości CO2. Europa likwiduje spalarnie. Nazywanie spalarni elektrociepłownią to oszukiwanie ludzi, ponadto otwiera furtkę do przywozu śmieci z zagranicy w postaci frakcji RDF jako tzw. paliwo do ciepłowni. Spalarnia będzie degradowała środowisko i zanieczyszczała powietrze we Wrocławiu które i tak już jest fatalne. Szczególnie, że mamy przewagę wiatrów z tego kierunku. Wrocław chce walczyć ze smogiem a wspiera budowę spalarni na granicy Wrocławia. Proszę przeczytać o najnowocześniejszej spalarni w Europie w Holandii na stronie: Teraz środowisko artykuł pt. zaniżone poziomy emisji-historia holenderskiej spalarni odpadów Teren skażony dioksynami w promieniu kilku kilometrów.
~Ojciec, obywatel, podatni
2021-05-22 15:54:33
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 9
Wszystkich słuchaczy Radia Wrocław oraz mieszkańców Wrocławia i okolicznych Gmin zachęcam do przeczytania: energia . rp . pl/ opinie/25634-stanowcze-nie-dla-budowania-spalarni-smieci odpowiedzialny-inwestor. pl /2020 / 10 / 12/ spalarnie-odpadow-chca-zarabiac-kosztem-zdrowia/ W obiegu jest bardzo dużo "propagandowych" argume.tow za spalarniami , wskazującymi jakie to ekologiczne, bezpieczne i nowoczesne rozwiazanie. To mit wspierany wielomilionowymi inwestycjami, profesjonalnym PRem i interesami gdzie zdrowie, bezpieczeństwo i interes obywatela jest na szarym końcu. Proszę o poświęcenie chwili czasu na lekturę i refleksję
~Nie spalam śmieci
2021-05-21 17:47:23
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 6
Brzydcy biznesmeni z Fortum w porozumieniu z wladykami Wrocławia i brzydkim wojtem Wiszni Malej i bandą radnych (15/15 glosów za uprzemyslowieniem dzialki pod budowę spalarni) powiedzą każde kłamsto, byleby zarobić na paleniu i transporcie smieci, w tym tych toksycznych, ponad tysiącem cieżarówek miesiecznie. Za nic mają zdrowie i bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców gminy Długołeki i wrocławskiego Psiego Pola! NIE dla spalarni smieci !
~Olek
2021-05-20 22:18:21
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 12
Strasznie śmierdząca sprawa. Czy prokuratura wszczęła już postępowanie w związku tym dziwnym trybem zmiany studium i MPZP w Wiszni?
~Wroc mieszkaniec
2021-05-20 22:15:11
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
STOP SPALARNI
~Dymek
2021-05-20 15:37:43
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 9
Profesor Simon pewnie zarekomenduje jakieś maski, nie róbcie problemów ludzie ...
~Adam
2021-05-20 15:07:58
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 12
Uczciwie trzeba przyznać, że wybrana lokalizacja pod jednym względem jest doskonała - jedną instalacją można (za)truć kilkaset tysięcy dolnoślązaków jednocześnie. Wysokość komina + najczęstszy kierunek wiatrów tworzą idealne połączenie dla maksymalizacji skażenia Wrocławia i okolic dioksynami i innym świństwem.
~mieszkanka Ramiszowa
2021-05-20 14:56:57
z adresu IP: (87.239.xxx.xxx)
Ocena: 7
Ciekawie ucięte stwierdzenie na temat lokalizacji - to, że domów na przedstawionym rzucie nie widać, to nie znaczy, że ich tam nie ma !
~mieszkanka
2021-05-20 14:36:37
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 5
Czy wydanie negatywnej opinii przez Wójta Gminy Długołęka jest powiedzeniem kategorycznym nie? W moim odczuciu władze Gminy Długołęka wiedziały od dawna. Tym bardziej V-ce Wójt pracowała w Wiszni Małej.
~mieszkaniec pawłowic
2021-05-20 13:51:39
z adresu IP: (81.219.xxx.xxx)
Ocena: 5
bardzo nieładnie załatwiać takie inwestycje po cichu. To delikatnie stwierdzenie. Grubo po bandzie nawet myśleć o projekcie takiej spalarni pod prywatnymi domami mieszkańców pawłowic i ramiszowa. Co do dopiero budować takie spalarnie. Swiat jest już na tyle świadomy zagrożeń dla życia i zdrowia, że kitu nikomu fortum i władze nie wcisną. Druga sprawa- najazd pojazdów ciężkich a trzecia to zużycie wody i szkodliwość dla środowiska. Wyjazd z tym tematem od nas.
~Asia
2021-05-20 13:16:36
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 10
Pani redaktor zdecydowanie nie była obiektywna! Nie dla SPALARNI!
~Antutu
2021-05-20 13:09:32
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 2
Elektrośmieciownia
~kuba
2021-05-20 12:57:18
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 6
jaka to elektrociepłownia? przecież to OGROMANA SPALARNIA ŚMIECI!!! sami wskazują, że jest 5 km do wpięcia do systemu grzewczego Wrocławia... teraz tylko dyskusja jakie to nieszkodliwe...a przecież wiadomo o co chodzi. Skoro to takie super to dlaczego wójt Wiszni Małej nie wybuduje jej bliżej swoich mieszkańców... mieliby świeże powietrze i miejsca pracy..a nie komuś pod nosem...też jest super droga s-5 i tereny inwestycyjne obok.. Może kiedyś ktoś by uwierzył w tę pseudoelektrociepłownię ale teraz kiedy jest dostep do wiedzy nikt nie uwierzy w te ich opowieści ..SPRZECIW WOBEC BUDOWY SPALARNI ŚMIECI!!
~kktm
2021-05-20 12:00:49
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 6
Bezpieczeństwo na papierze, historia pokazuje wiele awarii, usterek "ciepłowni" w całej Europie i ich negatywny wpływ na środowisko. Bezwzględny biznes trujący środowisko i ludzi dookoła spalarnii. Co ciekawe Unia Euroopejska się wycofuje ze spalarnii.
~DTR
2021-05-20 11:21:19
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 15
To może płezydent Włocławia poszuka sobie miejsca na spalarnie na terenie swojej gminy. Na przykład koło Rynku, czy okolicach gdzie on mieszka. Dlaczego taka inwestycja nigdy nie miała by prawa powodzenia w gminie Kobierzyce, czy Czernica, Kąty Wroc? Bo tam baranki nie rzucają się na obietnicę kasy. Jak już ktoś tu zauważył, z Polski Unia chce zrobić drugie Indie, gdzie nikt się specjalnie ekologia nie przejmuje. Dlatego nigdy nie będzie mojej zgody na takie budowle i działania. Tylko żeby moją zgodą się jeszcze urzędasy przejmowały.
~Pelka
2021-05-20 11:11:14
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 112
Ta spalarnia emitować będzie ogromne ilości gazów cieplarnianych, które mają być redukowane i na co chcemy wziąć srodki z UE. Dla przykładu dodam że tą emisję można porównać do emisji z 15tys. domów opalanych węglem czyli tzw. KOPCIUCHAMI. Jest to zatem również problem Wrocławia ... po co nam program Kawka jak na granicy Wrocka fundujemy sobie spalarnie odpadów. Dodam jeszcze że Wrocław nie ma deficytu ciepła ma natomiast nadmiar emisji gazów cieplarnianych!
~haziZnrd
2021-05-20 10:49:08
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 8
Pani redaktor bardzo obiektywna. Czas antenowy równo podzielony. A jak przygotowana. Złoty mikrofon
~Piotr Ryśnik
2021-05-20 10:34:17
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 11
Dlaczego miasto Wrocław nie podpisało porozumienia z MHKW Rothensee GmbH i tam nie wozi odpadów nie nadających się do przetwarzania ?! Może udało by się część województwa dolnośląskiego oczyścić z taką umową. Skoro Wielka Brytania czy Niemcy mogą i się opłaca, to my powinniśmy być mądrzejsi i nie spalać tego u nas tylko właśnie eksportować tego typu odpady do krajów Unii europejskiej, które mają nadwyżki takich spalarni i potrzebują "surowców". Widać gołym okiem, że cały biznes śmieciowy chcą ulokować w najbliższej przyszłości w Polsce. Natomiast w międzyczasie (na poziomie państwowym/unijnym) należy wprowadzać opakowania biodegradowalne i minimalizować tego typu odpady oraz zmaksymalizować możliwość recyklingu.
~WROCLAWIANIN
2021-05-20 10:32:29
z adresu IP: (188.47.xxx.xxx)
Ocena: 7
Zapraszam do zapoznania się z szczególowymi informacjami i kontekstem dla tej bardzo kontrowersyjnej Inicjatywy na FB - NIE DLA SPLARNI oraz podpisywanie petycji do Prezydenta Wrocławia w tej sprawiec
~Wroclawianin
2021-05-20 10:29:40
z adresu IP: (188.47.xxx.xxx)
Ocena: 4
Zachęcamy wszystkich do podpisywania petycji do Prezydenta Wrocławia oraz polubienia strony dot Inicjatywy NIE DLA SPALARNI
~Gość
2021-05-20 10:29:31
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 8
Pani Redaktor komin ma duży zasięg, na drugą stronę miasta też doleci!
~Materac
2021-05-20 10:27:51
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 13
O jakiej elektrociepłowni jest mowa? Z tego co wiemy będzie to zwykła spalarnia smieci zatruwająca okolice. Pan Górnik nie wie o czym mówi, albo mowi to co mu kazali. Nikt się nie zgodzi na budowę tego kopciucha żeby tu palić smieci również z zagranicy
~Bogdan
2021-05-20 09:58:42
z adresu IP: (185.246.xxx.xxx)
Ocena: 8
Czy Pan Górnik byłby skłonny posiedzieć tydzień czasu pod płotem którejś z działających spalarni śmieci ? Nie sądzę. Ten beztroski Pan zapewne doskonale się orientuje co to są dioxyny, furany etc. Aż dziw że się tą wiedzą nie podzielił ze słuchaczami. Bez emisyjność w teorii , w praktyce systematyczny proces degradacji środowiska i trucia wszystkiego co się rusza. Najmniejszym problemem będzie nieustanny ruch ciężarowy, dzień i noc -365 dni w roku. Pozdrawiam okolicznych mieszkańców i ich drogie pociechy.
~Tomcio
2021-05-20 08:55:21
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 13
Pani redaktor została bardzo dobrze przygotowana do prowadzenia tego spotkania. Ciekawe ile ćwiczyła z pracownikami Fortum, żeby np. używać słowa „elektrociepłownia” zamiast spalarnia. Jak wygląda główny proces technologiczny tego obiektu? „Elektrociepłowni śmieci” czy „spala śmieci”?
~Magda
2021-05-20 08:44:04
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 9
Liczę na to, że pan prezes dotrzyma słowa i podzieli się porozumieniem podpisanym z władzami Wrocławia i Wiszni Małej. Zastanawiające jest, że do porozumienia nie zaproszono gminy Długołęka, która będzie sąsiadowała z inwestycją i przez której teren będzie przebiegał transport do spalarni.
~Jarosłaf
2021-05-20 05:42:18
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 43
Ktoś przytulił niezłą kasę i liczy na więcej.... A kiedy powstała spalarnia w Wiedniu? Wczoraj? Przedwczoraj? Czy może w innej rzeczywistości gospodarczej i technologicznej? Ktoś już ma dogadane zwożenie śmieci z Niemiec? Czy może te, które już wjeżdżają potokiem TIRów na A4 zmienią adres docelowy i będą je wieźć do spalarni?
~Pelka
2021-05-20 05:03:13
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 47
Co jest w czarnym dymie podczas awarii? proszę podać dokładną emisję bo tego nie dowiedzieliśmy się!!! Kłamstwem jest że jeden domek więcej emituje niż ta spalarnia!
~Seba
2021-05-20 00:28:07
z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Ocena: 11
Zasłanianie sie kolegami z Politechniki... A ile tym kolegom zapłaciliście?
~Znowu ja
2021-05-20 00:22:31
z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Ocena: 10
Nowy Ład - spalarnia w każdym mieście
~Krzysiek
2021-05-20 00:21:20
z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Ocena: 10
Co Wam odwaliło budować komin 80m przy działkach z zabudowaniami do 8m??!! Powołujecie się na Wiedeń i Kopenhagę? A budować chcecie pod domem ludzi na wsi? Sutryk Was nie chciał?
~Seba
2021-05-20 00:17:58
z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Ocena: 11
Budujcie we Wrocławiu jak w Wiedniu, Sztokholmie i Kopenhadze. Przy stadionie jest wolna działka. Czemu Sutryk umywa rece? Lansować się w mediach jak j nas niemieckie śmieci będą palić. Podłość
~Farsa
2021-05-20 00:15:01
z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Ocena: 47
PANI REDAKTOR TEZ ZADAJE PYTANIA TAK JSK TRZEBA? TO JEST TEN NOEY ŁAD? DPALIC SMIECI Z N7EMIEC WE WROVLAWIU? WLISKA MAFIA
~Ron
2021-05-20 00:12:51
z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Ocena: 28
Postawić spalarnie między działkami jednorodzinnymi, a SUTRYK MOWI ZE TO NIE JEGO TYLKO WISZNI, A FORTUM MOWI ZE DLA WROCŁAWIA TO JEST FARSA. Włoska mafia, a gdzie przedstawiciele WISZNI? KASE JUZ LICZĄ?
~Jarek
2021-05-20 00:01:56
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 68
Stopspalarni Wrocław. Prezes Fortum twierdzi, że oddziaływanie kończy się na ogrodzeniu. Czy to jedyne kłamstwo? Podpisz petycje Stopspalarni
~Jarek
2021-05-19 23:59:04
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 11
#stopspalarni Wrocław nie dla wysyłania śmieci w powietrze którym oddychamy.
~Babu
2021-05-19 23:47:38
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 8
Prosimy o podpisanie petycji online - nie dla spalarni śmieci we Wrocławiu
~Magnus
2021-05-19 23:21:33
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 13
Czy p. Prezes może wytłumaczyć w jaki sposób drogi i linia kolejowa zatrzymują emisję pyłów i zanieczyszczeń (w tym śmiertelnie niebezpiecznych dioksyn, furanów, metali ciężkich, setki ton tlenków węgla, azotu, siarki, lotnych substancji organicznych) rozwiewanych przez wiatr na cały Wrocław i okoliczne miejscowości?
~Rotkapchen
2021-05-19 23:18:07
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 6
Dlaczego prezydent Wrocławia nie komentuje sprawy? Niedopuszczalne!
~Magima
2021-05-19 23:03:55
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 26
Czyli firma nie brała pod uwagę, że w pobliżu inwestycji będą jeszcze powstawały domy? Dziwne
~Magda
2021-05-19 22:58:40
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 10
Czyli jednak spalarnia śmieci. Sam Prezes Fortum kilkakrotnie używał tego stwierdzenia !
~roki
2021-05-19 22:47:13
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 11
Milo by było, gdyby pani redaktor nie uciela tytułu profesorskiego panu dziekanowi ????