Dolny Śląsk otrzyma od Unii ponad 10 miliardów złotych

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2022-07-07 10:56
A|A|A

fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Dolny Śląsk zyska również dodatkowe ponad 61 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, które przeznaczone zostaną na realizację projektów z zakresu aktywizacji zawodowej, włączenia społecznego oraz edukacji. Dzięki temu alokacja Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 wynosić będzie prawie 2 mld 300 mln euro.

 - Nowy budżet unijny na poziomie 10 miliardów złotych to impuls dla zrównoważonego rozwoju całego regionu, który pozwoli realizować szereg inwestycji potrzebnych mieszkańcom województwa. Naszym wspólnym celem jest dalszy dynamiczny rozwój Dolnego Śląska, a realizowane inwestycje mają poprawiać jakość życia Dolnoślązaków – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Priorytetem Zarządu Województwa Dolnośląskiego jest zrównoważony rozwój całego regionu, w tym wspieranie rozwoju południowej części województwa.

- Cały czas prowadzimy rozmowy z samorządami i partnerami społecznymi, które dotyczą nowych funduszy unijnych dla Dolnego Śląska. Fundusze Europejskie mają nam pomóc w rozwoju wielu dziedzin m.in. w rozwoju infrastruktury transportowej – drogowej i kolejowej. Dużo czasu poświęciliśmy również rozmowom na temat Cyklostrady Dolnośląskiej, która jest flagowym rowerowym projektem dolnośląskich gmin. Fundusze Europejskie umożliwiają realizację wielu inwestycji, z których skorzystają wszyscy Dolnoślązacy. Kontynuujemy również największy w skali kraju projekt rewitalizacji linii kolejowych. Chcemy zagwarantować mieszkańcom Dolnego Śląska jak najlepsze warunki do komfortowego życia – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Projekt programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027, po szerokich konsultacjach społecznych z samorządowcami i mieszkańcami regionu przeprowadzonych na przełomie stycznia i lutego 2022 roku, został przekazany do Komisji Europejskiej w połowie marca br. W ramach konsultacji społecznych wpłynęło ponad 1250 uwag i propozycji zmian zapisów, z czego więcej niż połowa została uwzględniona.

- W sprawie funduszy europejskich przeprowadzono wiele konsultacji, była otwarta rozmowa i wspólne wysłuchiwanie argumentów. Dużo elementów udało się wdrożyć do programu. Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję i cieszę się, że ona trwa, bo jeśli dyskutujemy to znaczy, że wszystkim nam bardzo zależy, aby region zyskał jak najwięcej dla dobra mieszkańców – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wydanie decyzji zatwierdzającej program regionalny przewidziane jest w ostatnim kwartale bieżącego roku, natomiast pierwsze konkursy na realizację projektów zostaną ogłoszone w pierwszych miesiącach 2023 roku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama