"Willa Plus". Spór o dotacje dla fundacji i stowarzyszeń od MEiN

Joanna Jaros, d | Utworzono: 2023-02-03 13:06 | Zmodyfikowano: 2023-02-03 13:07
"Willa Plus". Spór o dotacje dla fundacji i stowarzyszeń od MEiN - (fot. archiwum Radia Wrocław)
(fot. archiwum Radia Wrocław)

Środki z funduszu miały trafić do organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją. Portal tvn24, w swojej publikacji, twierdzi jednak, że większość tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup nieruchomości przez różne fundacje.

- Gdyby rząd chciał rzeczywiście wspierać oświatę, to przekazałby te środki samorządom - mówi przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik:

W mediach pojawiła się informacja o "podobnych" działaniach rządu premier Ewy Kopacz. W 2014 roku Minister Skarbu przekazał fundacji Kolegium Europy Wschodniej imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, zamek w dolnośląskich Wojnowicach.

- Tę fundację założyły podmioty publiczne, a nie prywatne osoby - odbija piłeczkę Karol Przywara z TAK! Dla Polski:

W radzie Kolegium Europy Wschodniej zasiadali między innymi: Andrzej Wajda i Zbigniew Brzeziński. KEW po ostatnich publikacjach w mediach wydał oświadczenie:

Fundacja Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (KEW) powstała w 2001 roku z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kuriera z Warszawy, dyrektora Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa i kawalera Orderu Orła Białego. Fundatorami KEW są instytucje publiczne. Oprócz Jana Nowaka-Jeziorańskiego założyły ją Województwo Dolnośląskie, Miasto Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Fundacja Krzyżowa, Stowarzyszenie na rzecz Kultury Europejskiej i Dom spotkań im. Angelusa Silesiusa. Po śmierci inicjatora powołania Fundacji, czyli Jana Nowaka Jeziorańskiego, nie ma wśród fundatorów ani jednej osoby fizycznej. Fundacja KEW nie uczestniczyła w działalności partyjnej lub wspierającej partie. Zarząd fundacji jest powoływany przez Radę KEW. W Radzie KEW zasiadają osoby, które reprezentują Fundatorów oraz inne instytucje publiczne, między innymi Prezydenta RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Uniwersytet Wrocławski i Miasto Gdańsk. W składzie Rady są też osoby o uznanym dorobku na polu badań naukowych i aktywności w dziedzinie relacji międzynarodowych w tym szczególnie polityki wschodniej. Fundacja KEW jest organizacją pożytku publicznego, której sprawozdania są ogólnodostępne. Członkowie Rady pełnią funkcję społecznie. W Zamku w Wojnowicach, który jest siedzibą fundacji, Fundacja KEW organizuje między innymi konferencje poświęcone polityce zagranicznej, rezydencje dla pisarzy z Europy Środkowej i Wschodniej, koncerty, seminaria i zajęcia edukacyjne. Corocznie organizowana konferencja Polska Polityka Wschodnia jest powszechnie uznanym spotkaniem ekspertów z dziedziny polityki międzynarodowej, które jest wspierane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Działalność fundacji wspierają również inne polskie instytucje publiczne, samorządy, a także agendy Komisji Europejskiej czy NATO. Program wydawniczy KEW to obecnie dwa wiodące pisma: New Eastern Europe, wydawane w języku angielskim i sprzedawane na całym świecie w tysiącach egzemplarzy oraz dwumiesięcznik i portal Nowa Europa Wschodnia po polsku, a także ponad sto książek w językach polskim, angielskim, gruzińskim i białoruskim. Organizacja, która prowadzi działalność w Zamku na Wodzie, została powołana przez Fundację KEW. Zgodnie z prawem podmiotem ekonomii społecznej i wedle statutu zysk może przeznaczać tylko na cele statutowe Fundacji KEW (w tym remonty zabytkowego Zamku). Od 2014 roku bez przerwy są prowadzone prace remontowe współfinansowane też ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Dolnośląskiego. Ze względu na misję KEW oraz postać Jana Nowaka Jeziorańskiego i dobro instytucji reprezentowanych w Radzie KEW uprzejmie prosimy o pilne sprostowanie nieprawdziwych lub nieścisłych informacji podawanych na nasz temat w środkach masowego przekazu.

Zarząd fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Laurynas Vaičiūnas
Jan Andrzej Dąbrowski
Iwona Reichardt


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.