Kolejna edycja Wrocławskiej Szkoły Rodzenia

BM, materiały prasowe | Utworzono: 2023-02-16 12:48
Kolejna edycja Wrocławskiej Szkoły Rodzenia - Fot: zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Fot: zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Wrocławska Szkoła Rodzenia dla kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnościami oraz z chorobami przewlekłymi oferuje dwa rodzaje zajęć:

  • program przygotowujący do porodu, połogu i opieki nad niemowlęciem dla osób oraz par, które oczekują dziecka, niezależnie od wieku ciąży;
  • warsztaty dla osób, które dopiero zastanawiają się, czy sprawdzą się w roli matki lub ojca albo chcą się do tej roli przygotować.

Udział w zajęciach jest bezpłatny

Zajęcia we Wrocławskiej Szkole Rodzenia wyróżniają się indywidualnym podejściem do uczestnika, uwzględniającym jego możliwości fizyczne i percepcję umysłową. Liczba godzin  oraz terminy realizacji ustalane są bezpośrednio z każdą zainteresowaną osobą. Podczas zajęć mile widziana jest osoba towarzysząca ciężarnej. Przy rekrutacji orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest wymagane. Uczestnikami mogą być mieszkańcy Wrocławia. Realizowany przez Fundację „Potrafię Pomóc” program jest finansowany przez Gminę Wrocław.

Program i wymiar godzin dostosowany jest indywidualnie do każdej uczestniczki i uczestnika. Szkoła Rodzenia i Warsztaty Edukacji o Rodzicielstwie zapewniają teoretyczną oraz praktyczną wiedzę z zakresu: położnictwa, ginekologii, seksuologii, neonatologii, pediatrii, pielęgnowania noworodka, psychologii, fizjoterapii okołoporodowej, fizjoterapii uroginekologicznej. Zajęcia odbywają się stacjonarnie, w pomieszczeniach Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. B. Skrzyńskiego przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu lub online.

Dodatkowe informacje, regulamin, formularze aplikacyjne i dane kontaktowe koordynatora projektu znaleźć można na stronie Fundacji „Potrafię Pomóc” w zakładce „Projekty”.

To już kolejna edycja Wrocławskiej Szkoły Rodzenia. O tym unikatowym pomyśle zrobiło się głośno w momencie, kiedy ruszał projekt pilotażowy, czyli w połowie 2020 roku. Wrocławska Szkoła Rodzenia to pierwsza w Polsce szkoła, która koncentruje się na wsparciu osób z niepełnosprawnościami i z chorobami przewlekłymi na drodze do rodzicielstwa.

Uczestniczki i uczestnicy otrzymują profesjonalną wiedzę o tym, w jaki sposób poradzić sobie z opieką nad dzieckiem, jak przezwyciężyć ograniczenia wynikające z niepełnosprawności czy choroby przewlekłej. Osoby niesłyszące mogą skorzystać z tłumaczenia migowego. Specjaliści są gotowi odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Szkoła promuje świadome rodzicielstwo, kładąc silny nacisk na psychologiczny aspekt, by osoby borykające się na co dzień z przeciwnościami i ograniczeniami zdrowotnymi mogły poczuć pewność siebie w podjęciu tej ważnej, życiowej decyzji.

W 2022 roku w zajęciach szkoły oraz w warsztatach uczestniczyło w sumie 25 osób, w tym 8 kobiet w ciąży i 5 osób im towarzyszących. Pozostali uczestnicy brali udział w warsztatach o rodzicielstwie. To łącznie 212 godzin zajęć. W 2021 i 2022 roku w zajęciach wzięli udział uczestnicy z niepełnosprawnością słuchu, wzroku, ruchową, intelektualną, z wadami genetycznymi a także z depresją, cukrzycą typu 1, epilepsją czy chorobami metabolicznymi.

Projekt “Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Kobiet z Niepełnosprawnością” realizowany jest we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ze środków Gminy Wrocław.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.