Jakub Dworzecki, JD, inf. prasowa | Utworzono: 2023-04-20 13:01 | Zmodyfikowano: 2023-04-20 13:01
Sukces studentów z Politechniki Wrocławskiej na międzynarodowych zawodach w Stanach Zjednoczonych - fot. materiały prasowe

Prestiżowe zawody SAE AeroDesign rozegrano w Teksasie w miejscowości Fort Worth. Do rywalizacji ze swoimi bezzałogowymi samolotami stanęło ponad 30 drużyn ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Chin, Egiptu, Meksyku, Hiszpanii i Polski.

Startowały w trzech konkurencjach – Regular, Micro i Advanced, które różniły się wymogami, jakie musiały spełnić statki powietrzne, dotyczącymi ich rozmiarów, pułapu skrzydeł, silnika czy zadań do wykonania.

Politechnikę Wrocławską reprezentowali studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr, który od lat należy do czołowych drużyn w zawodach z serii SAE. Młodzi konstruktorzy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej klasy Advanced, a w pozostałych dwóch uplasowali się na drugiej pozycji.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników oraz świadomi tego, ile pracy i wysiłku włożyliśmy w cały projekt – podkreśla Nikodem Perła, wiceprezes AKL. – Udało nam się odblokować pełen potencjał naszych konstrukcji i ponownie wracamy do Polski, jako najbardziej utytułowana drużyna na świecie – dodaje.

W międzynarodowych zawodach SAE AeroDesign rywalizują młodzi konstruktorzy z całego świata, a zawodom patronują giganci z branży lotniczej.