Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-07-26 13:14
Dodaj do Wykop.pl
Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Elektroniczny urząd skarbowy (e-Urząd Skarbowy) to serwis, w którym podatnicy mają możliwość załatwiania online swoich spraw podatkowych oraz sprawdzenia stanu ich realizacji przez KAS. Dzięki personalizacji danych
zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych dla niego informacji i usług.

Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego nie wymaga rejestracji. Nie ma też potrzeby instalowania na komputerze ani smartfonie żadnego dodatkowego oprogramowania. Usługi są dostępne za pośrednictwem aplikacji webowej z wykorzystaniem przeglądarki internetowej użytkownika. Niezbędne jest za to każdorazowe potwierdzenie tożsamości użytkownika logującego się do systemu. Dostępnych metod i ścieżek uwierzytelnienia jest kilka.


Logowanie przez Login.gov.pl

To najczęściej używana metoda logowania się do usług administracji publicznej. Serwis login.gov.pl pozwala skorzystać z jednej z trzech metod potwierdzania tożsamości użytkownika:

  • profilem zaufanym
  • przez usługi bankowości elektronicznej 
  • z wykorzystaniem e-dowodu.

Logowanie profilem zaufanym wymaga wpisania do formularza nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła. Następnie system wysyła na zarejestrowany numer telefonu SMS z kodem autoryzującym. Ten kod należy wpisać w oknie, które pojawi się na ekranie logowania. Kliknięcie “Potwierdź” kończy procedurę logowania. 

Logując się przez bankowość elektroniczną, należy najpierw wybrać przycisk z logo odpowiedniego banku, a następnie w oknie logowania wpisać login i hasło używane przy korzystaniu z usług bankowych. Kolejne kroki odbywają się już w serwisie banku. Aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, należy postępować zgodnie z wyświetlanymi tam wskazówkami.

W warstwę elektroniczną wyposażone są wszystkie dowody osobiste wydawane od 4 marca 2019 r. Logowanie się do e-Urzędu Skarbowego z użyciem takiego dowodu przebiega inaczej w zależności od tego, czy podatnik korzysta ze smartfona z modułem NFC i zainstalowaną darmową aplikacją eDO App, czy komputer z podłączonym czytnikiem NFC.

Używając smartfona należy otworzyć aplikację mobilną, zeskanować kod QR lub przepisać widoczny pod nim numer, potwierdzić ten krok, wpisać 6-cyfrowy numer CAN, przyłożyć e-dowód do telefonu, wreszcie wpisać 4-cyfrowy kod PIN 1. Z kolei by skorzystać z komputera z czytnikiem NFC, trzeba najpierw upewnić się, czy w oprogramowaniu e-dowodu został wpisany numer CAN. Następnie należy położyć e-dowód na czytniku, wybrać przycisk Zaloguj się, w oknie z certyfikatem identyfikacji kliknąć przycisk OK i w czytniku wpisać kod PIN 1. 


Logowanie z wykorzystaniem aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. W aplikacji dostępna jest m.in. usługa mTożsamość, umożliwiająca potwierdzanie tożsamości podczas logowania się do serwisów administracji publicznej, w tym do e-Urzędu Skarbowego. Do aktywacji usługi mTożsamość wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

Logowanie do e-Urzędu Skarbowego z wykorzystaniem aplikacji mObywatel przebiega nieco inaczej w zależności od typu wykorzystywanego urządzenia. Podatnik logujący się przy użyciu komputera wchodzi na stronę e-Urzędu skarbowego, wybiera logowanie przy użyciu aplikacji i skanuje tą aplikacją kod QR wyświetlony na ekranie komputera. Całą procedurę można też przeprowadzić przy użyciu smartfona. Wówczas należy skopiować kod QR wyświetlony na ekranie urządzenia mobilnego i wkleić go do aplikacji. 


Logowanie z wykorzystaniem danych podatkowych

Ta metoda jest najmniej uniwersalna, bo zapewnia dostęp tylko do usługi Twój e-PIT, zaś pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego są niedostępne. Aby skorzystać z usług w pełnym zakresie, należy wybrać inną metodę uwierzytelnienia.

Aby zalogować się przy użyciu danych podatkowych, na stronie e-Urzędu Skarbowego należy wybrać opcję Twoje dane podatkowe i formularzu logowania podać:

  • numer NIP lub PESEL,
  • datę urodzenia,
  • kwotę przychodu osiągniętego w 2021 r. wskazaną w PIT za 2021 r. (może to być formularz PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 lub PIT-40A),
  • kwotę przychodu osiągniętego w 2022 r. wykazaną w dowolnej (wybranej) informacji od płatnika (może to być druk PIT-8C, PIT-11, PIT-40A/11A, PIT-R).

Wprowadzone dane należy potwierdzić kwotą nadpłaty lub kwotą podatku do zapłaty z rozliczenia za rok 2021.

Podatnik, który nie składał PIT za 2021 r. albo w złożonym formularzu nie wykazał przychodów, nie może zalogować się do e-Urzędu skarbowego w ten sposób.