Dla kogo jest PIT-28? Najważniejsze informacje o deklaracji dla ryczałtowców

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-10-23 15:25
Dodaj do Wykop.pl
Dla kogo jest PIT-28? Najważniejsze informacje o deklaracji dla ryczałtowców - Materiał Sponsora / www.freepik.com
Materiał Sponsora / www.freepik.com


PIT w pigułce

PIT to podatek od dochodów osobistych, który musi uiścić każdy, kto w poprzedzającym roku podatkowym osiągnął jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Skrót PIT powszechnie używany jest również w kontekście nazwy deklaracji służącej do rozliczania wspominanych środków.

Osoba, która musi złożyć w PIT, powinna wiedzieć, że występują różne rodzaje druków do rozliczeń z urzędem skarbowym. Każdy z nich przeznaczony jest dla innego typu podatnika. Dobór deklaracji zależy przede wszystkim od sposobu uzyskania dochodu oraz wybranej formy jego opodatkowania.


Kto rozlicza PIT-28?

PIT-28 to jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych. Jest ona przeznaczona dla osób, które wybrały opodatkowanie w formie ryczałtu dla przychodów ewidencjonowanych i osiągały dochód z wybranego tytułu określonego przez literę prawa.

Do skorzystania z PIT-28 kwalifikują się przede wszystkim podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub detaliczną sprzedaż przetworzonych produktów rolnych z własnych upraw, hodowli czy chowu.

Deklarację PIT-28 mogą złożyć także osoby, które płacą ryczałt od dochodów uzyskanych za sprawą umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych kontraktów o podobnym charakterze. Należy jednak pamiętać, że umowy te nie mogą być zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


Co to jest ryczałt?

Jak już wiadomo, aby móc skorzystać z PIT-28, trzeba rozliczać się w formie ryczałtu. Dlatego na wstępie warto wytłumaczyć, czym tak właściwie on jest. Ryczałt to rodzaj opodatkowania, w ramach którego opłaca się stały procent od przychodu, niezależnie od kosztów jego uzyskania. Z tego względu stawka podatku może być znacząco niższa od tych, które obowiązują w przypadku innych form opodatkowania (liniowego czy wg. zasad ogólnych).

Osoby, które są zainteresowane przejściem na ryczałt, powinny wiedzieć, że stawki takiego podatku nie są jednakowe dla każdego. Ich rozpiętość zawiera się w przedziale od 2% do 17%, a ostateczną wysokość składki kształtuje rodzaj prowadzonej działalności.


Jakie podmioty mogą rozliczać się w formie ryczałtu?

Ryczałt jest formą rozliczenia, z której mogą korzystać zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne czy spółki jawne.

Aby kwalifikować się do korzystania z ryczałtu, każdy ze wspomnianych podmiotów musi spełnić warunek dotyczący wysokości przychodów za poprzedni rok podatkowy – nie mogą one przekraczać 2 milionów euro. Limit określany jest na podstawie średniego kursu euro, który ogłasza Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.


Komu opłaca się ryczałt i rozliczenie PIT-28?

Wybór ryczałtu warto dobrze przeanalizować, ponieważ wbrew pozorom nie zawsze jest on najbardziej opłacalną formą rozliczenia. Aby sprawdzić, czy ryczałt jest korzystny, trzeba przede wszystkim zorientować się, jak kształtuje się stawka tego podatku dla przedstawicieli danej działalności gospodarczej. Następnie należy porównać ją ze stawkami innych sposobów rozliczenia.

Przy robieniu takiej analizy trzeba pamiętać, że ryczałtowcy mają ograniczony katalog ulg oraz odliczeń. Zatem, jeśli ktoś może ubiegać się o obniżenie stawek podatku liniowego lub na zasadach ogólnych, to powinien zobaczyć, czy nie jest to bardziej opłacalna opcja.

Taka sytuacja ma szansę zaistnieć w przypadku osób pracujących w IT. Według zasad ryczałtowych obowiązuje ich stawka 12 lub 8,5%. Jest to zatem znacznie mniej niż przy podatku liniowym (19%) i bazującym na zasadach ogólnych (32% po przekroczeniu kwoty 120 000 zł).

Wydaje się zatem, że rozliczenie PIT-u dla programistów może być korzystne przy ryczałcie, ale nie zawsze takie jest. Wszystko dlatego, że ten typ rozliczenia dyskwalifikuje z możliwości skorzystania z ulgi IP Box, która obniża podatek do 5%.

To odliczenie jest przeznaczone dla osób otrzymujących przychody ze sprzedaży dóbr opartych o prawa własności intelektualnej. Do tej kategorii dóbr zaliczają się, m.in. oprogramowania komputerowe i kody źródłowe. Zatem programiści, którzy kwalifikują się do skorzystania z ulgi IP Box, mogą zyskać więcej w przypadku podatku liniowego lub na zasadach ogólnych niż na ryczałcie.


Ulgi i odliczenia w PIT-28

Rozliczenie w formie ryczałtu blokuje dostęp do pewnych ulg, ale nie oznacza to, że całkowicie uniemożliwia skorzystanie ze wszystkich odliczeń. Osoby, które składają deklarację PIT-28, mogą ubiegać się przede wszystkim o ulgę:

  • rehabilitacyjną;
  • na Internet;
  • termomodernizacyjną;
  • z tytułu wpłaty na IKZE;
  • abolicyjną;
  • mieszkaniową na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

Oprócz tego ryczałtowcy mają opcję odliczenia składki ZUS na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, straty z działalności gospodarczej czy darowizn przekazanych na cele:

  • pożytku publicznego;
  • kultu religijnego;
  • krwiodawstwa;
  • przeciwdziałania COVID-19.


Terminy składania PIT-28

Ustawowy termin składania PIT-28 za rok 2023/2024 to 30 kwietnia 2024 r. Do tej daty należy złożyć też wszystkie inne deklaracje, które służą do rozliczenia podstawowych form opodatkowania. Z tej zasady wyłamuje się tylko druk PIT-16A. Jego trzeba przedłożyć w urzędzie do końca lutego (28.02.2024 r.).


Data składania deklaracji PIT-28 a termin wpłacenia zaliczki na podatek

Należy pamiętać, że data 30.04.2024 r. określa termin składania deklaracji PIT-28. Natomiast rozliczenie w formie zaliczki na podatek za grudzień i ostatni kwartał 2023 r. należy zrealizować do 20 stycznia 2024 r.