Kierunki techniczne tracą na popularności - jest raport

Jakub Dworzecki, MC | Utworzono: 2023-08-23 15:00 | Zmodyfikowano: 2023-08-23 15:01
Kierunki techniczne tracą na popularności - jest raport - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Dzieje się tak nie tylko ze względu na niż demograficzny, kierunki inżynierskie są po prostu mniej „elastyczne” - mówi Radiu Wrocław Adam Sulich z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

-Jak ktoś studiuje mechanikę i budowę maszyn, to niestety nie pójdzie pracować do kancelarii, czy do biura. To daje np. filologia angielska, dziennikarstwo, jakieś nauki społeczno-humanistyczne, bo tam po studiach podyplomowych można sobie to odpowiednio sprofilować pod pracodawcę.

-Inną kwestią, są wynagrodzenia w branży, mówi Radiu Wrocław Monika Piądło z Grafton Recruitment. -Pracownicy, co może nie jest specjalnie zaskakujące, najbardziej są zainteresowani podwyżkami. 

A przez niskie płace studenci mogą rezygnować ze studiów lub po ich ukończeniu wyjeżdżać za granicę. -Po studiach inżynierskich te zarobki nie są na najwyższym poziomie i chciałbym zarabiać więcej, ale myślę, że tak, że inżynierowie w krajach zachodniej Europy zarabiają więcej, niż nasi inżynierowie.

Sytuacja ma się jednak ku lepszemu. Z badań wynika, że 79 proc. pracowników przemysłowych odnotowało wzrost wynagrodzenia. Niestety, wciąż 80 proc. badanych, w związku z panującą inflacją, obawia się zwolnienia.

Posłuchaj całego programu:

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.