Wrocławscy studenci nie zapomnieli o mogiłach swoich profesorów

Jakub Ciołko, JD | Utworzono: 2023-11-01 13:05 | Zmodyfikowano: 2023-11-01 13:06
Wrocławscy studenci nie zapomnieli o mogiłach swoich profesorów - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Ponad trzysta odwiedzonych i wysprzątanych mogił profesorów wrocławskich uczelni, pochowanych w stolicy Dolnego Śląska to bilans kilkudniowej mobilizacji tutejszych studentów. Od lat organizowana przez Politechnikę Wrocławską akcja ma podkreślać szacunek uczniów, wobec wkładu zmarłych w rozwój nauki i tutejszych akademii.

- Gdyby nie oni, nasze życie w i studia w tym mieście wyglądałyby zupełnie inaczej. Stąd skromnie chcemy podkreślić swoją wdzięczność – mówi Radiu Wrocław Kamil Nawirski, koordynator Akcji Upamiętniania Grobów Profesorów:

"Od kilku lat Politechnika Wrocławska postanowiła upamiętniać groby wszystkich profesorów, którzy są we Wrocławiu i okolicach pochowani i wspólnie z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Politechniki Wrocławskiej jeździmy na groby profesorów, zapalamy znicze, składamy wieńce."

Ponadto w holu Politechniki znalazła się okolicznościowa tablica, z nazwiskami nauczycieli zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ich mogiły będą kolejnymi, rok rocznie odwiedzanymi przez zaangażowanych studentów.

- Uczeń nie może zapomnieć o swoich mistrzach, nawet kiedy dąży, by kiedyś ich przerosnąć – wskazują Radiu Wrocław uczestnicy akcji porządkowania mogił:

"Dobrze jest pamiętać o profesorach, jakoś się móc odwdzięczyć czy to politechnice, czy bezpośrednio profesorom. Warto zapalić ten znicz dla profesorów, którzy już odeszli z tego świata, gdyż wnieśli naprawdę wiele do naszej uczelni."

Groby profesorów znajdują się nie tylko we Wrocławiu, ale i w okolicznych miejscowościach. Poza skrupulatnym sprzątaniem, najtrudniejszym wyzwaniem jest zlokalizowanie właściwych pomników, zwłaszcza kiedy wszystkie dookoła pozostają pod warstwą świeżych liści. Wówczas pomocni okazują się obecni w ponad 20-osobowej grupie wolontariusze, którzy w akcji biorą udział regularnie, rok po roku, znając już dokładnie miejsca spoczynku nauczycieli akademickich.

Reklama

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~antyszczep2024-02-02 06:23:39 z adresu IP: (2a02:8388:2782:1a80:c90e:x:x:x)
jakiś dziwny czas dużo prof Wykładowców umiera