Wrocławski szpital stawia na wsparcie kobiet w ciąży. "Każdej mamie może być potrzebne" - Radio Wrocław

Wrocławski szpital stawia na wsparcie kobiet w ciąży. "Każdej mamie może być potrzebne"

Elżbieta Osowicz
Elżbieta Osowicz
| 6 godzin temu
Wrocławski szpital stawia na wsparcie kobiet w ciąży. "Każdej mamie może być potrzebne" - Szpital na Brochowie stawia na wsparcie kobiet w ciąży.
Szpital na Brochowie stawia na wsparcie kobiet w ciąży.
Fot. Elżbieta Osowicz

Pomoc w depresji poporodowej - to jeden z celów projektu realizowanego w szpitalu na wrocławskim Brochowie. Z grupy wsparcia będą mogły skorzystać kobiety i ich bliscy na każdym etapie - przed i po porodzie. Spotkania z psychologami są równie ważne jak dzielenie się doświadczeniem z innymi rodzicami. Pacjentki szpitala im. Falkiewicza przyznają, że to cenna inicjatywa:

- Myślę, że każdej mamie może być potrzebne, bo dużo mam chyba jest takich samotnych na początku macierzyństwa i może takie specjalistyczne wsparcie, ale też innych mam, będzie bardzo wartościowe.
- Staramy się nastawiać pozytywnie, ale wiemy też, że to nie tylko radość, ale też trud i że trzeba być czujnym na te trudne momenty i się wspierać.

Jak mówi psycholog Anna Walter, depresja poporodowa, z którą zmaga się część pacjentek, wymaga wsparcia, a często pierwsze objawy są bagatelizowane lub nawet ukrywane:

- Nastrój jest obniżony, mama niechętnie podejmuje opiekę nad dzieckiem, odczuwa lęk, napięcie, nie może zasnąć mimo ogromnego zmęczenia. To są dla mnie takie sygnały, że trzeba się już zacząć zastanawiać, sprawdzić, czy nie tworzy się coś poważniejszego w rodzaju na przykład właśnie depresji poporodowej. Ale także dla mam, które się czują względnie dobrze. Bardzo lubię to powiedzenie, że razem z dzieckiem rodzi się matka, więc my chcemy tym mamom pomóc się narodzić.

Sprawdź: Sensacja we wrocławskim szpitalu. Ciężarna po udarze urodziła zdrową dziewczynkę. Walka o ciążę trwała 5 miesięcy

 

Mają przeszkolić 600 osób z komunikacji z pacjentkami

Jednocześnie personel szpitala skorzysta ze szkoleń z komunikacji z pacjentami. Zajęcia mają ruszyć po wakacjach. Przeszkolonych ma być około 600 osób, w miarę możliwości cały personel szpitala. Jarosław Bal, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego, przyznaje, że komunikacja z kobietami rodzącymi wymaga szczególnej empatii i wrażliwości:

- Każde takie szkolenie się przyda personelowi. Pomimo tego, że personel w naszym szpitalu ma olbrzymie doświadczenie w relacji z pacjentkami w różnych sytuacjach. Niemniej jednak, każda taka forma wsparcia nas w codziennej pracy jest cenna.

Na realizację projektów szpital dostał 150 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd województwa wylicza, że tylko w 2026 roku na inwestycje w jednostkach wojewódzkich przeznaczy 1,5 miliarda złotych. Dodatkowo na profilaktykę w budżecie województwa zaplanowano 20 milionów złotych.

Przeczytaj też: Teoria, rozmowy i spotkania. We Wrocławiu otwierają grupy wsparcia dla pacjentów onkologicznych


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.