Marsz Wzajemnego Szacunku [ZOBACZ]

Bartosz Tomczak, mat. prasowe | Utworzono: 2017-11-09 20:33 | Zmodyfikowano: 2017-11-09 20:38
A|A|A

fot. Radosław Bugajski

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. nastąpił wybuch przemocy nazistów wobec społeczności żydowskiej w Niemczech i w Austrii. Hitlerowcy spalili kilkaset synagog, domów modlitwy, niszczyli sklepy i domy należące do Żydów. We Wrocławiu podpalili Nową Synagogę, do dzisiaj po świątyni przy ul. Łąkowej zachowały się tylko fundamenty i fragmenty posadzki. Od szkieł rozbitych witryn wydarzenia nazwano Nocą Kryształową.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń 9 listopada w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Faszyzmem. We Wrocławiu od wielu lat organizowany jest Marsz Wzajemnego Szacunku. Spod Synagogi pod Białym Bocianem idzie na ul. Łąkową, gdzie stała Nowa Synagoga. Biorą w nim udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele społeczności żydowskiej. Co roku uczestniczy w nim także prezydent Wrocław Rafał Dutkiewicz.

W tym roku marsz poprzedzony został otwarciem wystawy poświęconej ludobójstwu w Rwandzie, przemówieniami ambasadora Rwandy Igora Cesara i świadka tamtych wydarzeń oraz koncertem rwandyjskiego zespołu.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama