HME: Michał Haratyk ze złotem! Sofia Ennaoui w finale biegu na 1500 metrów

BT, PAP | Utworzono: 2019-03-01 23:16

26-letni zawodnik Sprintu Bielsko-Biała, ubiegłoroczny mistrz Europy na stadionie i rekordzista kraju, został trzecim Polakiem, który triumfował w HME w tej konkurencji. W 2009 roku w Turynie najlepszy był dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski, a dwa lata temu w Belgradzie Konrad Bukowiecki, który w Glasgow nie przebrnął eliminacji.

Michał Haratyk wyprzedził Niemca Dawida Storla - 21,54 oraz Czecha Tomasa Stanka - 21,25.

To 176. medal biało-czerwonych w historii ich startów w HME. Na ten dorobek składa się 56 złotych, 47 srebrnych i 73 brązowe.


Mieszkająca na co dzień we Wrocławiu, Sofia Ennaoui awansowała do niedzielnego finału biegu na 1500 Polka z czasem 4.16,78 w swojej serii eliminacyjnej zajęła drugie miejsce. O 0,27 szybsza była Serbka Amela Terzic. Najszybsza w eliminacjach okazała się Hiszpanka Marta Perez - 4.08,05. - Jestem świetnie przygotowana. Dwa pierwsze koła schodził ze mnie mały stres, ale potem wszystko już było super. Wiedziałam, co mogą zrobić rywalki i tak się wydarzyło. W finale trzeba się trzymać Brytyjki Laury Muir. Wytrzymać jej tempo przez kilka kółek na hali nie jest łatwo, ale jeżeli będę blisko na 200 metrów przed metą, to mogę wygrać i z nią. Tylko najpierw trzeba jej tempo wytrzymać. Ona czuje się na pewno bardzo mocna, a dodatkowo startuje u siebie, więc nie będzie się z nami przepychała z tyłu, a ruszy mocno od początku. To świetna zawodniczka, ale wiem, na co mnie w tym roku stać. Życiówki na paru dystansach pokazały, że trafiliśmy z przygotowaniem bardzo dobrze - mówiła po biegu 23-letnia Ennaoui.

Lider światowych tabel Piotr Lisek oraz Paweł Wojciechowski awansowali do sobotniego finału konkursu skoku o tyczce. Lisek oddał trzy skoki - w pierwszej próbie zaliczył kolejno 5,50, 5,60 i 5,70, podobnie jak Grek Emmanouil Karalis. Nie musieli podchodzić do kwalifikacyjnego minimum, jakim było 5,80, gdyż 5,70 zaliczyło tylko siedmiu zawodników. Po 5,60 osiągnęli w identycznych podejściach Wojciechowski i Grek Konstandinos Filippidis, więc obaj zostali dokooptowani do finałowej stawki, w której ostatecznie znalazło się dziewięciu tyczkarzy. Lisek, Filippidis i Wojciechowski to trójka medalistów HME w Belgradzie w 2017 r.

W eliminacjach odpadł Robert Sobera z AZS AWF Wrocław. Mistrz Europy ze stadionu z Amsterdamu z 2016 roku zaliczył 5,50.

Sobotni finał rozpocznie się o godz. 19.10.


W eliminacjach trójskoku mieliśmy zobaczyć Adriana Świderskiego, ale zawodnik Śląska Wrocław doznał na rozgrzewce kontuzji nogi, która uniemożliwiła mu występ.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.