Legnica: Cmentarze będą czynne całą dobę

Karolina Kurczab, km | Utworzono: 2019-11-01 11:05 | Zmodyfikowano: 2019-11-01 11:05
A|A|A

Fot. archiwum Radia Wrocław

Dziś bramy legnickich nekropoli są otwarte całą dobę. Zwykle wstęp na teren cmentarzy odbywa się w określonych godzinach w zależności od sezonu. W nocy jednak bramy zwykle są zamknięte. O zmianach obowiązujących w Dniu Wszystkich Świętych pracownicy cmentarza.

Zgodnie z regulaminem cmentarz jest czynny do godziny 21, ale oczywiście z okazji tych świąt nie będziemy zamykać bram cmentarza, także ludzie, którzy będą na terenie cmentarza będą mogli się swobodnie po nim poruszać. - Pierwszego będzie otwarty całodobowo, żeby po prostu ludzie mogli również w porze wieczornej celebrować to święto.

Chodzi przede wszystkim o to, by każdy zdążył tego dnia odwiedzić groby swoich bliskich. Jak podkreślają pracownicy legnickiego cmentarza- dziś nie trzeba się spieszyć.

Zapłonęły już pierwsze znicze przy zabytkowym krematorium w samym centrum legnickiej nekropolii. To tam co roku w Dniu Wszystkich Świętych zbierają się tłumy, by zapalić światełko tym zapomnianym. Jak przyznaje kierowniczka cmentarza, Magdalena Neuman, każdego roku zachwyca stworzona przez mieszkańców płonąca droga:

Cały plac zastawiony zniczami. To jest takie miejsce - dla wszystkich. Palone są znicze, odmawiana jest modlitwa dla osób zapomnianych, osób zmarłych, których nie mogą odwiedzić, bo są gdzieś daleko. No to jest moim zdaniem bardzo budujące. Pamiętamy o innych, o tych, których przy nas już nie ma.

To wyjątkowa tradycja. Mieszkańcy w drodze na groby swoich bliskich zapalają znicze przy budynku zabytkowego krematorium gdzie wiszą tablice upamiętniające ofiary II wojny światowej, zesłańców Sybiru, rozstrzelanych w Katyniu, ale także tych co są pochowani z daleka od swoich bliskich.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama