Startuje Puchar Świata w biathlonie. Dwoje dolnoślązaków w kadrze

Piotr Pietraszek, PAP | Utworzono: 2019-11-29 08:40 | Zmodyfikowano: 2019-11-29 08:40
A|A|A

fot. Facebook/Mateusz Janik

Oczy polskich kibiców zwrócone będą tradycyjnie na kobiecą rywalizację. Biało-czerwone do zawodów przygotowywały się pod okiem nowego trenera Michaela Greisa. Niemiec w maju zajął miejsce Ukrainki Nadii Biłowej, która zrezygnowała z pracy z powodów zdrowotnych. Greis ma w dorobku 12 medali mistrzostw świata, w tym trzy złote. Jako trener opiekował się kadrą mężczyzn w Stanach Zjednoczonych oraz młodzieżowcami w Szwajcarii. Z biało-czerwonymi ma pracować co najmniej do igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Liderką polskiej kadry powinna być ponownie Monika Hojnisz-Staręga. 28-letnia chorzowianka jest jedyną obok Krystyny Guzik polską biathlonistką, która zakończyła sezon w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ta sztuka udała jej się w poprzednim sezonie.

Oprócz Hojnisz-Staręgi, do sezonu pod okiem Greisa przygotowywały się Kinga Zbylut, Kamila Żuk, Magdalena Gwizdoń, Karolina Pitoń i Joanna Jakieła. Pochodząca z Wałbrzycha - Żuk to srebrna medalistka ostatnich mistrzostw świata juniorów.

- Do poprzedniego przygotowywałam się jako seniorka, ale potem okazało się, że wiek juniorski przesunięto o rok i mogłam jeszcze wystartować w mistrzostwach świata. Do tego sezonu podchodzę już bez żadnej taryfy ulgowej. Przygotowania były dla mnie bardzo ciężkie, a intensywność zajęć niemal dwukrotnie większa niż przed rokiem. Teraz odczuwam pewne zmęczenie, potrzebuję trochę odpoczynku i regeneracji. Wiem, że sezon jest długi. Na pewno będą wzloty i upadki. Wierzę, że tych pierwszych będzie więcej. Generalnie jestem nastawiana pozytywnie – zapewniła Żuk.

W zawodach mężczyzn trzon reprezentacji Polski stanowić będą Grzegorz Guzik oraz Mateusz Janik z AZS AWF Wrocław, Andrzej Nędza-Kubiniec oraz Łukasz Szczurek. Tylko pierwszemu z podopiecznych trenera Adama Kołodziejczyka udało się w ostatnich latach wywalczyć jakiekolwiek punkty do klasyfikacji generalnej PŚ.

Zmagania w Oestersund rozpoczną się od supermiksta, czyli wyścigu par mieszanych, oraz sztafety mieszanej 4x6 km. Na niedzielę zaplanowano sprinty, a po dwudniowej przerwie biathlonistów czeka jeszcze rywalizacja w biegach indywidualnych oraz sztafetach. Runda w Szwecji zakończy się 8 grudnia.
Kolejna odbędzie się w austriackim Hochfilzen (13-15 grudnia), a jeszcze przed końcem roku biathloniści startować będą we francuskim Le Grand Bornand (19-22 grudnia). Najważniejszą imprezą będą mistrzostwa świata we włoskiej Anterselvie, zaplanowane na 13-23 lutego.

Skład biathlonowej reprezentacji Polski na sezon 2019/20:

kobiety
Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice), Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Kinga Zbylut (BKS WP Kościelisko)

mężczyźni
Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec (obaj BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Mateusz Janik (AZS AWF Wrocław).

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama