"Jaga" pokonana po golu Damjana

Piotr Pietraszek, PAP | Utworzono: 2019-12-07 17:50 | Zmodyfikowano: 2019-12-07 17:50

Przez pierwsze pół godziny mecz toczył się pod dyktando gości. Gracze z Lubina dłużej utrzymywali się przy piłce i rozgrywali akcje na połowie Jagiellonii. Już w piątej minucie poważnie zagrozili bramce białostoczan, ale strzał Damiana Oko po zamieszaniu po rzucie rożnym został zablokowany.

W 18. min Zagłębie zdobyło - jak się okazało - zwycięską bramkę. Piłka na prawym skrzydle trafiła do Alana Czerwińskiego, który ograł Jesusa Imaza i wycofał ją na środek pola karnego do Damjana Bohara, a słoweński skrzydłowy pokonał Grzegorza Sandomierskiego. Pomógł w tym stoper Jagiellonii Bartosz Kwiecień, bo po drodze od niego odbiła się piłka nieco myląc bramkarza.

Gospodarze przez pół godziny w zasadzie nie przeprowadzili żadnej składnej ofensywnej akcji - poza próbą z 16. min, gdy Patryk Klimala wycofał piłkę do Tarasa Romanczuka, którego uderzenie zza pola karnego zablokowali jednak obrońcy. Ostatni kwadrans wyglądał już nieco lepiej w wykonaniu Jagiellonii, choć na przerwę i tak schodzili przy gwizdach kibiców.

O ile gospodarze przygotowali sobie w szatni jakiś plan na drugą połowę, to bardzo szybko legł on w gruzach. W krótkim odstępie czasu dwie żółte kartki zobaczył bowiem Ivan Runje i po czerwonej musiał opuścić boisko. Dwie minuty wcześniej powinna paść druga bramka dla Zagłębia; ale Bohar nie wykorzystał podania Bartosza Białka i - będąc sam przed Sandomierskim - przestrzelił.

Mimo osłabienia białostoczanie próbowali walczyć o zmianę wyniku, Zagłębie raczej czekało na "dobicie" przeciwnika po kontrze niż zabiegało o podwyższenie wyniku. Ok. 60. min udało mu się jednak zepchnąć Jagiellonię do głębokiej defensywy, ale Sandomierski poradził sobie ze strzałami Damiana Oko i Sasy Zivca.

W 76. min groźnie po drugiej stronie boiska uderzył Camara, ale minimalnie chybił. Dwie minuty później Islandczyk Bodvar Bodvarsson prawdopodobnie uratował Jagiellonię przed stratą drugiego pola, wybijając piłkę w polu karnym spod nogi Zivca. W 81. min gospodarze oddali jedyny celny strzał w tym meczu, ale Konrad Forenc nie dał się pokonać Martinowi Pospisilowi.

W końcówce białostoczanie próbowali wyrównać. W doliczonym czasie gry przy rzucie rożnym w polu karnym gości był nawet Sandomierski, ale gola nie udało im się zdobyć.

Zagłębie wygrało zasłużenie, odnosząc 7. ligowe zwycięstwo w tym sezonie.

Jagiellonia Białystok - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Damjan Bohar (18).

Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski - Jakub Wójcicki (46. Tomas Prikryl), Ivan Runje, Bartosz Kwiecień, Bodvar Bodvarsson - Taras Romanczuk, Zoran Arsenic - Jesus Imaz (46. Juan Camara), Martin Pospisil, Bartosz Bida (56. Andrej Kadlec) - Patryk Klimala.

KGHM Zagłębie Lubin: Konrad Forenc - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Damian Oko - Sasa Zivec, Jakub Tosik, Bartosz Slisz, Filip Starzyński (90+2 Łukasz Poręba), Damjan Bohar - Bartosz Białek (73. Patryk Szysz)

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Ivan Runje, Martin Pospisil, Patryk Klimala. KGHM Zagłębie Lubin: Bartosz Kopacz. Czerwona kartka za drugą żółtą - Jagiellonia Białystok: Ivan Runje (52).

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).