Marek Dyduch: Platforma dąży do hegemonii na opozycji. To jest błąd

Filip Marczyński, GN | Utworzono: 2023-06-30 10:07 | Zmodyfikowano: 2023-06-30 10:10
Marek Dyduch: Platforma dąży do hegemonii na opozycji. To jest błąd - fot. RW
fot. RW

Zacznijmy od szczytu Unii Europejskiej. Chodzi o system relokacji uchodźców. Ja przypomnę, że Polska chce, aby w konkluzjach znalazły się zapisy, że unijna polityka migracyjna i azylowa powinna opierać się na suwerennym prawie państw członkowskich do kształtowania tej polityki. Zgodnie z polską propozycją Rada Europejska miałaby potwierdzić, że relokacje i przesiedlenia będą odbywać się na zasadzie dobrowolności. Przedstawiciele Komisji Europejskiej mówią, że tak będzie, ale nasz rząd w to nie wierzy. Jakie tu by było stanowisko Lewicy, gdyby to zależało od państwa?

Ten problem jest drażliwy, zarówno dla polityków, jak i dla polskiego społeczeństwa. Wszyscy chcieliby żyć wygodnie. Jest coraz lepiej w Polsce, jeżeli chodzi o standard życia, mimo wielu problemów, to jednak to się tworzy w Polsce. Ale wydaję mi się, że po pierwsze wspólnota Unia Europejskiej do czegoś zobowiązuje. Jedno, co jest bardzo niedobre, na razie nie mówię o rozstrzygnięciach, to jest to, że rząd zerojedynkowo mówi: nie przyjmujemy, będzie referendum i niech się wypowie polskie społeczeństwo. Nie mówiąc polskiemu społeczeństwu, że po pierwsze mamy pole do negocjacji. Ponieważ przyjęliśmy bardzo dużo uchodźców wojennych z Ukrainy, za których Unia dofinansowała polską stronę dość ubogo. To tu jest pole do poważnej rozmowy.

Żeby to nie było tak ubogo?

Żeby to nie było tak ubogo i żeby ta relokacja uchodźców z innej strony może inaczej dotyczyła Polski. Rząd polski powinien negocjować, a nie negocjuje tej sprawy. Jeżeli Unia Europejska mówi: "dobrze, możecie nie przyjmować emigrantów, ale zapłacicie 20 tysięcy za każdego, bo gdzieś musimy ich umieścić", to my możemy powiedzieć: "dobrze, to wy nam zapłaćcie 20 tysięcy za uchodźcę ukraińskiego i wtedy będziemy rozmawiać". Czesi taką rozmowę rozpoczęli. My możemy taką rozmowę rozpocząć. Natomiast na potrzeby wyborcze Prawo i Sprawiedliwość mówi: nie, referendum, koniec i nie ma rozmów. To jest błąd. Jeżeli chcemy rzeczowo do tego podejść, no to trzeba w ten sposób artykułować swoje żądania.

Wczoraj był taki sondaż, z którego wyszło, że lekko ponad 50% obywateli polski życzy sobie tego referendum, a 47% sobie nie życzy, więc mniej więcej tu jest równowaga, choć z lekką przewagą tych, którzy chcieliby takie referendum przeprowadzić. Czy takie referendum w momencie decyzji wyborczej, bo na to wszystko wskazuje, miałoby jakiś wpływ na wynik wyborów?

Myślę, że miałoby. Dlatego Prawo i Sprawiedliwość do tego po prostu prze. My, jako opozycja, mówimy "nie". Najpierw rozmawiajcie z Unią Europejską, zróbcie to, co powiedziałem wcześniej, czyli negocjujcie opłatę za uchodźców i wtedy będziemy decydować. A nie straszy się Polaków, że przyjdą tu obcy, murzyni i będą bić, gwałcić i kraść, tak. Zachowajmy się jak rozsądne państwo i najpierw wynegocjujmy, co do nas należy, a jest do tego pole, a później dopiero szukajmy rozwiązań i odpowiedzi w polskim społeczeństwie. Propozycja referendum jest typowo wyborcza i nie mam tu żadnych wątpliwości, że PiS właśnie dlatego to proponuje.

Prawdopodobnie będzie możliwość przeprowadzenia tego referendum, bo jest taki układ polityczny w parlamencie, bo jest taki układ polityczny w parlamencie, jaki jest.

Będzie możliwość i na 99% PiS będzie chciał to zrobić w dniu wyborów. Przypomnijmy, bo gdyby rozdzielił referendum od wyborów, to po pierwsze są koszty i Polacy by powiedzieli, że po co nam płacić za to. A drugie, że referendum, żeby było ważne, to musi wziąć udział 50% uprawnionych do głosowania, a w wyborach weźmie. Więc PiS typowo wyborczo postępuje w tej sprawie i to jest nieuczciwe w stosunku do polskiego społeczeństwa.

A jakaś odpowiedź opozycji na to jest? Czy tylko można się przyglądać?

Jest. Właśnie w części, o której mówiłem. Żeby zmusić polski rząd do negocjacji. Żeby polskie społeczeństwo zorientowało się, co jest możliwe, a co nie. Jeżeli ze strony Unii nie będzie takiej możliwości, proszę bardzo, niech będzie referendum. Ale w moim odczuciu będzie taka możliwość, żeby albo zwiększyć tę kwotę na każdego uchodźca z Ukrainy i wtedy mamy z czego zapłacić za tych potencjalnie 2 tysiące innych emigrantów z innych stron i tak dalej. Po drugie, to powiedzmy sobie szczerze, dzisiaj to jest kwestia 2 tysięcy, 3 tysięcy i tak będzie co roku. A jak przyjdzie 10 milionów ludzi z Afryki, to co zrobi Europa? Co zrobi Polska? Będziemy strzelać do nich na Morzu Śródziemnym, czy gdziekolwiek indziej? Więc ten problem się będzie pogłębiał. Jeżeli chcemy go docelowo rozwiązać, to musimy zainwestować w kraje Afryki. Musimy zainwestować. I też proporcjonalnie. Chociażby dlatego, że wielkie kraje Europy, jak Francja, Anglia, Niemcy, po prostu tę Afrykę ograbiali przez setki lat. Niech zapłacą więcej, tak. A nie tylko mówią, że trzeba przyjąć ich i tak dalej, bo ten problem się skończy tym, co mówię. Za 2,3,4 lata stanie 10 milionów Afrykanów przed bramami Europy i wtedy dopiero zacznie się problem.

Być może staną, bo będą chcieli nie żyć wygodnie, tylko żyć w ogóle, bo zmiany klimatyczne już w tej chwili powodują migracje na dość wysokim poziomie.

Dobijają Afrykę i zresztą będą dobijać. Zresztą to będzie problem całego świata, w tym Europy. Tutaj też jedna dygresja, że też rząd straszy, że zapłacimy za to, żeby być neutralni klimatycznie w 2055 roku. A jak nie zapłacimy, żeby być neutralni, to ile zapłacimy za susze, za straty, za pożary lasów, za powodzie? Ile zapłacimy za to? Nieszczęścia ludzie. Załóżmy, że zabraknie w Afryce wody, to mamy różne choroby, tak, z tym związane. Nie ma wody, to zawsze jest jakaś epidemia. Jest taki trzeci element, który ja lubię powtarzać, że straszą nas, że będziemy jeść robaki. Ja myślę, że jak nic nie zrobimy z klimatem, to robaki zjedzą ludzi, bo będzie plaga. 7 plag egipskich już w historii przeżyliśmy, to trzeba sobie wyobrazić sobie, że musimy działać w tej sprawie.

Dobrze. To teraz pytanie, czy w związku z tym wszystkim, co między innymi pan powiedział, to czy widzimy teraz w Europie rodzaj takiego skrętu w prawo, kolejny już raz? Ja wiem, że za każdym razem, jak gdzieś tam prawica wygrywa wybory, czy lewica, to się mówi o skręcie w prawo, skręcie w lewo. Ale mamy Finlandię, gdzie się zmieniło. Mamy Grecję, gdzie nieznacznie wygrywa ta grecka chadecja. Mamy w Hiszpanii wybory, która prawdopodobnie wygra prawica, po rządach lewicowych. Mamy przewagę partii prawicowych w Polsce, bo PiS i Konfederacja w tej chwili, według sondaży, mogą stworzyć stabilny rząd, jeśli wybory skończyłyby się takim wynikiem. Czy to nie jest obawa ludzi o to i czy jest taki skuteczny pomysł w Lewicy na to, żeby tę narrację jakoś odwracać?

Jest wiele obaw w społeczeństwach Europy, ale też to jest normalne zjawisko w demokracji. Raz rządzi lewica, raz rządzi prawica. Ważne jest, żeby rządzili ludzie, którzy są do tego przygotowani. Krytykuje się system partyjny, ale nie ma lepszego, żeby wykształcić polityków i o tym, jak decydują o swoim kraju, czy Europie, czy o świecie. Jak przyjdą laicy i ci, którzy puste hasła rzucają, ale korzystne teoretycznie dla ludzi, którzy mówią: "dobra, nie płacimy na ZUS, każdy sobie zarobi". Ja już widzę, jak 6 milionów ludzi sobie zarobi na ZUS albo na służbę zdrowia. No już to widzę. Bogaci będą jeszcze bogatsi, będą sobie opłacać wszystko, a państwo, które powinno się opiekować swoim społeczeństwem, będzie bezradne. Ludzie muszą uwierzyć, że te hasła są puste i niemądre. Że państwo musi być zorganizowane, żeby pomóc społeczeństwu, a społeczeństwo musi zarobić na swoje bogactwo. To jest związek, który jest podstawą do budowania dobrobytu w każdym państwie i w Europie. A jeżeli ktoś myśli, że takie hasło, że nie płacimy podatków jest super, no to się przekona, jak ktoś by objął taką władzę, jak np. Konfederacja, jak to by wyglądało. Chaos, chaos i jeszcze raz chaos.

(...)

Jak będą wyglądały te nadchodzące wybory w kwestii list? To jest oczywiście takie rytualne pytanie, które paść musi. Pan jest już pewien, że to będą listy w tym kształcie, o którym się teraz mówi? Koalicja Obywatelska osobno, Lewica osobno i Trzecia Droga, czyli Hołownia z PSL-em? Czy to już postanowione na 100%?

Nic nie jest postanowione. Póki nie ma ogłoszonych wyborów, to wszystko jest możliwe. Niewątpliwie głównymi siłami jest Platforma i PiS. One będą dążyć do tego, żeby wygrać te wybory. Ale moim zdaniem nie są w stanie sami, albo PiS, albo Platforma, rządzić. Nie będą mieć bezwzględnej większości. Więc będą potrzebni sojusznicy. Po stronie opozycji, bo tym się zajmę, nie będę się zajmował opinią o PiS-ie, jest szansa na to, żeby tę większość uzyskać po wyborach. Warunkiem jest to, że nie tylko Platforma musi wejść do przyszłego parlamentu. Musi ten rząd stworzyć albo z Lewicą, albo z właśnie PSL-em i Hołownią.

Ale wszyscy razem?

Albo w trójkę. To byłoby, moim zdaniem, najlepsze, bo chodzi o równowagę i sposób umiejętny zarządzania państwem. Natomiast może się wydarzyć wszystko, bo widać wyraźnie, że Platforma dąży do hegemonii na opozycji. To jest błąd, bo Tusk i pani premier Kopacz popełnili dwa razy ten sam błąd, jak mówili: nie głosujcie na Lewicę, tylko głosujcie na Platformę. Ktoś zagłosował na Platformę, a Platforma nie wygrała tych wyborów. Więc tym razem trzeba trochę rozsądku i nie wolno na opozycji się wyniszczać. Niech każdy zaprezentuje swój program, ale przede wszystkim niech zaprezentuje zdolność do kooperacji po wyborach. Wiele problemów będziemy mieć po wyborach, ale jeżeli ta zdolność do kooperacji będzie, to je rozwiążemy. Jeżeli dzisiaj opozycja będzie się nawzajem wyniszczać, to pokaże, że nie jest zdolna do rządzenia, mówiąc krótko. Więc w związku z tym, trzeba dbać o to, żeby każde z tych ugrupowań weszło do parlamentu.

Posłuchaj całej rozmowy:

Reklama

Komentarze (56)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Komentarz został usunięty2023-07-03 08:14:34 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Komentarz został usunięty
~tumańska PO2023-07-02 18:26:30 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Nie mamy programu dla Polski więc walczymy o powrót Lesia Balcerowicza, TW Bolcia, Ewcię Kopacz, Hanię Gronkiewicz-Waltz, Stefcia Niesiołowskiego, Rysia Petru no i naszego dumnego Giertycha. Przed nami przyszłość narodu!
~***** ***2023-07-02 23:14:30 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Pani poseł, proszę wykorzystać niedzielę na odpoczynek z rodziną, jutro kolejny dzień pracy dla Rosji
~tumański PiSobot2023-07-02 17:37:09 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
PiS GAME OVER, klikajcie póki możecie
~PRACY - CHLEBA2023-07-02 17:22:21 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Tak robotnicy wołali w 1956 roku za czasów PZPR i w latach, kiedy rządziła Platforma. Z tego powodu przegrali wybory. Niszczyli wszystko co polskie, znikały szkoły, szpitale, jednostki wojskowe, stacje sanepidu, dworce PKP i PKS. Dziś Prawo i Sprawiedliwość wszystko odbudowuje. 8 lat temu skończyło się koryto i Platforma przegrała wybory. Od tej pory nie mogąc się z tym pogodzić, atakuje wszystko, co Polskie. Opozycja jawnie potwierdza, że chce być niemieckim landem.
~Chleb 2023-07-02 23:15:56 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Jakoś chleba nigdy nie brakowało, w szczególności gdy był po 3 zł kg . Teraz dzielna władza pissmatolow do prowadziła do 600g po 7 pln. Już prawie można krzyczeć chleba . Piekarnie za pismatolow popadały bo się zachciało zarabiać na prądzie i gazie. Populizm i głupota
~740 plusów i minusów2023-07-02 16:45:32 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Słuszną linię ma nasza władza z opłacanymi trollami. Ale propaganda już nie działa. Możecie sobie nawet napisać, że PiS ma 150% poparcia, ale wybory to bardzo konkretnie zweryfikują. Na razie władza i reżimowe mendia nie mając nic merytorycznego do powiedzenia to albo zajmują się tematami drugo- i trzeciorzędnymi albo robią to, co jedynego potrafią robić, czyli kłamią i szczują na innych. Tak, doskonale wiecie, że wasz czas się zbliża i w ten głupi sposób próbujecie sobie zapewnić przedłużenie bycia przy korycie no i też zabezpieczenie pośladków przed posadzeniem za kratami. Ale wicie towarzysze, jak mawiał klasyk, PZPR też tak rządziło i w końcu odeszło w niebyt historii. Was też to czeka.
~Komentarz został usunięty2023-07-02 16:59:24 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Komentarz został usunięty
~DLACZEGO 2023-07-02 16:39:56 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
opozycja po raz dziewiąty przegra wybory? To bardzo poste. Wyjdź na ulicę i popytaj ludzi. Oni ci powiedzą, jak żyło się za Platformy, kiedy nie było na chleb, a prywatny przedsiębiorca płacił 3 zł na godzinę. Dziś zarabiamy 8 razy więcej i nikt nie głoduje. Polacy czują się bezpiecznie i PIS wygra kolejne wybory. Może chcesz się założyć?
~8razy2023-07-02 23:12:15 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
8razy puknij się w pusty łeb. Przytaczasz tu przemówienia Klmczucha pinokia matoluszs skazanego prawomocnym wyrokom To nie TVPiss gdzie gadaj bzdury i kłamią. Kazdy idio.a nawet ty może sobie sprawdzić stawkę minimalna w ostatnich 25latach…. Nie pij wiecej dziś
~Wyliczamy 2023-07-02 15:39:02 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
PiSs polegnie na wyborach bo : Uprawia czysty populizm i wyciąga Polske z Europy i wpycha w łapy Putlera
~Brygada RR2023-07-02 14:10:16 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Precz z emigranckim niemieckim nierobstwem, w Polsce Wystarczy nam swój Niech Scholz, Makaron ,Ochojska wraz, z resztą pasożytów... Wezmą ich ,do swoich domów I ciekawe ile wytrzymają...?
~Komentarz został usunięty2023-07-02 13:41:31 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Komentarz został usunięty
~A CO NAS OBCHODZĄ 2023-07-02 12:16:55 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
jacyś emigranci? Robię na to dużą kupę. Ważne, że Polacy mają większe pensje i na wszystko nas stać. Za rządów Platformy, tw Bolcia, Lesia Balcerowicza i przydupasa Lewandowskiego był syf, kiła i mogiła. Mamy najmniejsze bezrobocie i skończyło się życie na zeszyt.
~Nikt w to nie wierzy 2023-07-02 15:23:03 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
A w szkole uczyli dodawać ? Chleb 100%, energia 150 %, , a pensja ile ??? . W sklepie 100 zł to kiedyś 30 Tylko w tym roku inflacja ponad 15% . Syf kiła i PiSs .
~były słuchacz 2023-07-02 11:45:37 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:2057:x:x:x)
W ciągu ośmiu lat rządów PiS wydano rekordową liczbę praw pobytu dla migrantów spoza Europy – najwięcej dla Gruzinów i Hindusów. W ciągu ośmiu lat do dziś liczba wydanych czasowych praw pobytu dla obywateli tylko 19 państw wzrosła blisko pięciokrotnie – z 18 tys. do 86,5 tys. – bez uchodźców z Ukrainy i Białorusi, którzy masowo uciekają do Polski. A teraz MoRadziecki drze mordę, że UE nie będzie nas zmuszała do przyjęcia 2000, których zresztą nie musimy przyjmować. J..ć pis i Putina!
~Andrzej 64 2023-07-02 11:38:06 z adresu IP: (2a00:f41:70f6:b8c6:0:x:x:x)
Skąd masz takie info? Wiadomo źródła są dwa albo Onet albo tvn24 nikt inny takich głupot nie wypisuje ale wy to macie w naturze co byłoby dobrze i tak będzie źle
~Komentarz został usunięty2023-07-02 13:42:59 z adresu IP: (2a00:f41:70f6:b8c6:0:x:x:x)
Komentarz został usunięty
~były słuchacz 2023-07-02 11:43:28 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:2057:x:x:x)
Orlen już ściągnął kilka tysięcy pracowników z Indii i Bangladeszu, ale o tym nie usłyszysz w TVP INFO bałwanie.
~kłamstwa pis2023-07-02 10:38:38 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
PiS chce ściągać rocznie 400 tys. imigrantów z obcych kulturowo krajów. Hipokryzja PiSu, który z jednej strony kreuje się na partię anty-imigracyjną a z drugiej chce wprowadzić ułatwienia na wjazd do Polski imigrantów z 20 obcych kulturowo krajów jak Nigeria, Pakistan, Iran czy Uzbekistan. Szacuje się, że będzie to „nie mniej niż 400 tys. osób rocznie”.
~PIS WYGRA WYBORY2023-07-01 23:07:33 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Dlatego szczujnie opozycji atakują demokratycznie wybrany rząd Morawieckiego. W historii Polski nigdy Polacy tyle nie zarabiali i nigdy nie było tak bezpiecznie. Wszyscy zagłosujemy na rząd zjednoczonej prawicy. Nie ma zgody narodu na prywatyzację kraju, nędzę i wprowadzenie niemieckiego landu. Tylko Prawo i Sprawiedliwość to gwarantuje. Nie Giertych, Kopacz, Tw Bolek, Niesiołowski, Balcerowicz i reszta liberałów, która przez 30 lat niszczyła Polskę. Zarabialiśmy 3 zł na godzinę. Przez kraj przewinęła się fala samobójstw. Tak liberałowie rządzili Polską.
~Pisobot2023-07-02 10:39:35 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Hop! I złotóweczka za wpisik. Do tej pory nie pracowaliście w niedziele, nieźle musi wam się palić pod doopą hehe
~Aga2023-07-01 20:26:49 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Relokacji Nie ! Nie zrobicie z Polski ,ulicznych walk !
~T.Ark2023-07-01 19:56:00 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Tylko PPS !
~były słuchacz2023-06-30 23:21:30 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:488a:x:x:x)
Widać strach i panikę w szeregach mafii PiS :) +100, -200, -140 :)) Oj grubo wam weszło, w końcu każdy minusik to 2 grosze, a każdy hejterski wpisik to 1 zł. Takie stawki w dobie PiSflacji. Za tyle się sprzedaliście ;) Klikajcie dalej, to się doklikacie
~Andrzej 64 2023-07-02 09:26:12 z adresu IP: (2a00:f41:70f6:b8c6:0:x:x:x)
Nic innego nie potraficie peowcy
~Komentarz został usunięty2023-07-01 14:36:39 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Komentarz został usunięty
~Andrzej 64 2023-07-01 09:32:22 z adresu IP: (2a00:f41:70f6:b8c6:0:x:x:x)
P... Się w łeb
~Rodrigos2023-06-30 21:00:37 z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Dyduch podlizuje się POlszewikom. Czyżby liczył na biorące miejsce na listach Patologii Oszustów?
~pieluchomajtki Jarosława 2023-06-30 22:05:31 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
O której kończysz dzisiaj dyżur?
~Ziuta2023-06-30 18:54:53 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ważne że jest i to jest ,duży plus Tylko żeby teraz , piraci drogowi nim nie jeździli Bo zamiast szybciej, będzie stanie w korku
~A KOGO TO OBCHODZI2023-06-30 18:37:04 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
ILE PIS DOŁOŻYŁ ZŁOTÓWEK DO TUNELU? Ważne, że tunel powstał. Za Tuska było wszystko niszczone. Takie są fakty i nie ma o czym dyskutować. Trzeba być tumanem i niedorozwojem, aby tego nie rozumieć.
~Andrzej 64 2023-07-02 09:28:26 z adresu IP: (2a00:f41:70f6:b8c6:0:x:x:x)
Mieszkaniec nie wszyscy kopia w gale są inne dyscypliny a orlikow jest jak n..... bez sensu
~były słuchacz 2023-06-30 19:52:42 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:d06f:x:x:x)
Ruski pisobot 5.173 nie potrafi samodzielnie sklecić jednego zdania w języku polskim. Musi kopiować i wklejać z wpisów innych. Oni nawet boty mają niedorozwinięte :)) Jaka partia, taka sztuczna ,,inteligencja’’ :))
~Mieszkaniec2023-06-30 19:05:01 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
5.173 i jego bezcenne komentarze... Tak, Tusk zniszczył zdrowie polskich dzieci budując im Orliki. Za Platformy (w 2010 r.) zaczęto drążyć szyb GG-1 (-1348 m) w KGHM, który dziś uroczyście otwarto. Oczywiście zasługa PiS! Mam pytanie do Ciebie - czemu ludzie z PiS biorą od Unii pieniądze (np. europosłowie)? Przecież UE to przestępcy (narracja TVP) czyhający na naszą suwerenność. Nie bierzmy od nich pieniędzy, sami sobie wszystko pobudujemy. A Jarek pchał się pierwszy na otwarcie tunelu pod Świną, jakby to była jego zasługa :-)
~Wo✝yń 1943. Pamiętamy.2023-06-30 18:08:38 z adresu IP: (2405:8100:8000:5ca1::x:x:x)
Tylko Zjednoczona Prawica jest gwarantem, że PRW na dzień 11 lipca - symboliczną rocznicę największej tragedii w historii narodu polskiego i Polski bez strachu o utratę dotacji od narodu polskiego opublikuje na swojej stronie polską flagę narodową.
~Mieszkaniec2023-06-30 19:09:27 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Dobrze, że Paweł Hreniak nie jest już wojewodą dolnośląskim tylko posłem PiS - przynajmniej nie odstawi takiej szopki pod pomnikiem wołyńskim na Bulwarze Dunikowskiego jak kilka lat temu, gdy 11 lipca w czasie składania kwiatów przez delegacje stał z kumplami, gadał i się śmiał. Jaśnie Pan Wojewoda i jego poziom moralny...
~patapik2023-06-30 17:20:33 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Gdzie dwóch się bije To tam wygra ,Trzecia Droga I rozdawac będzie karty...
~były słuchacz 2023-06-30 16:53:59 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:c044:x:x:x)
Pis nie dołożył ani złotówki do budowy tunelu w Świnoujściu. 85% poszło ze środków UE, 15% z budżetu samorządu czyli od mieszkańców. Dla d*bili pisowskich: 85% + 15% = 100% i TAKIE SĄ FAKTY, nie ma o czym dyskutować. Trzeba być tumanem i niedorozwojem żeby tego nie rozumieć. I teraz -120, klikajcie póki możecie
~Tunel i tysiące 2023-06-30 16:49:46 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
inwestycji, które powstały za rządów Prawa i Sprawiedliwości są potrzebne Polakom. Trzeba być kompletną szmatą niemiecką, aby to kwestionować.
~były słuchacz 2023-06-30 20:12:14 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:d06f:x:x:x)
Ruski pisobot nie rozumie również ironii i sarkazmu, no i poleciały plusiki zamiast minusików. Co za kompromitacja..
~były słuchacz 2023-06-30 16:55:26 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:c044:x:x:x)
Iga Świątek też zaczęła odnosić sukcesy za rządów PiS, brawo!
~zorro2023-06-30 15:42:59 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
To czego Tusk nie zbudował, tego tunelu? Przecież mógł złożyć wniosek i kasę dostać ,od kumpli z Brukseli.... To Pis zaczol drążyć, ten tunel i to skończył A jakby Tusk chciał, to tunel by był dawno Ale nie chciał.... A teraz nawet Niemcy ,się cieszą z tunelu Tusk i opozycja ,to nie chciala Więc teraz, nie przyklejajcie się do niego
~wowka54r.2023-06-30 16:34:43 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Podobnie było z Mercedesem w Jaworze dzięki marszalicy Witek i trasa S-3 oczywiście robota PiSiorków! Mercedes jest dzięki Januszowi Piechocińskiemu i Emilianów Berze. S-3 dzięki SLD. PiS tylko przecinał wstęgi i wieszał sobie medale. p.s. Nie dowalam się do tego nieszczęsnego zaczoł bo na tle użytej polszczyzny to pikuś. No i będzie -112 z marszu. Pracownicy PRW pluję na wasze plugawe ryje!
~Analfabetyzm pis2023-06-30 16:04:10 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
~odbiorNick2023-06-30 14:58:22 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Jeśli Dyduch to tylko i wyłącznie dr Grzegorz z Krakowa. Rzekłem!
~kłamstwa PIS2023-06-30 14:41:56 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
To nieprawda, że powstał tunel w Świnoujściu. To fejknius z TVP info!
~kłamstwa pis2023-06-30 14:17:11 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
PiS będzie kłamał że tunel w Świnoujściu to jego zasługa. Podajcie dalej bo jutro 30 czerwca wszędzie będą trąbić że to „wielki sukces P I S” a prawda jest taka że 85% finansowania pochodzi z europejskiego funduszu regionalnego a 15% ze środków samorządowych.
~pisobot2023-06-30 14:09:06 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
+100 -200 -300 +200 Przecież wiadomo, że tym steruje komitet partyjny. Klikajcie, macie jeszcze 4 miesiące na wolności. pis GAME OVER
~OPOZYCJA JUŻ PRZEGRAŁA2023-06-30 13:53:07 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Wybory. Nie będzie odbierania socjalu, minimalnej pensji Polakom i powrotu życia na zeszyt. Platforma wspólnie z Lewandowskim, Thunami, Kopacz i TW Bolkiem dosyć kraj zniszczyli. Dziewiąty już raz opozycja przegra wybory. Wszyscy Polacy mają taką nadzieję. Nikt tu nie chce niemieckiego landu.
~Polska Walczaca A. K. 2023-06-30 13:21:24 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Lewica jest taka ,jak jej kumple z PO Głosuje przeciw Polsce i za karami ... Wypad za Odrę, jak w Polsce wam źle !
~Janek2023-06-30 12:07:54 z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
W Polsce rządzi lewicowy PiS z przybudówką i Lewcia , która głosami go wspomaga w koncu kto SLD/Lewice wpuszczał do TVP w zaraz po wygranych wyborach a sekował Konfederacje
~Pan Marek - lewica2023-06-30 11:29:16 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
bardzo przyzwoity człowiek, dlatego żałuję, że opozycja przegra wybory. To już pewne. Nikt nie chce powtórki planu Balcerowicza i prywatyzacji Polski. Nikt inny oprócz Platformy, która chce aby Polska stała się niemieckim landem, a my niewolnikami. Na to nie ma naszej zgody.
~Wieslaw 2023-06-30 11:00:54 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Tylko Zjednoczona Prawica jest gwarantem rozwoju Polski I Polaków folksdojcze szwabskie psy do Berlina szparagi zmywak podcierak czeka raus antypolska szczujnio
~wowka54r.2023-06-30 15:29:22 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Wiesiu piszesz coś o podcieraku a ja bym tobą nawet doopy nie wytarł boś ciul. Widzę, że mocodawcy dodali ci 4 słowa! W sumie to nie wiem kto robi postępy, ty czy oni. Łączy was goovno. Pozdrawiam mocodawców.
~były słuchacz2023-06-30 10:47:42 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:75e5:x:x:x)
Przede wszystkim odsunąć złodziejski i bandycki PiS od władzy, potem się możecie zastanawiać jak podzielić tort. ....ć PiS i Putina!