LITERATURA w RWK #6/2022: Strażnicy Joanny, postapo Krzysztofa i braterstwo poezji Miłosza i Różewicza

Jacek Antczak, Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2022-02-17 09:00 | Zmodyfikowano: 2022-02-17 09:00

W audycji książkowej RWK gościli:

Joanna Lamparska – „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów” (Znak) to najnowsza książka jednej z najpoczytniejszych dolnośląskich autorek. Joanna Lamparska od lat śledzi tajemnice regionu, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Napisała kilkanaście książek, w tym wiele przewodników innych niż wszystkie, w których w pełen fantazji sposób prowadzi czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi… Tym razem znów wchodzi do hermetycznego świata poszukiwaczy. W archiwach odnajduje dramatyczne historie zbrodni dokonanych dla złota, śledzi mafię handlującą dokumentami oficerów SS, rozmawia z dziećmi „strażników skarbów”... A my o tym wszystkim porozmawialiśmy z Nią.

 

„Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów”.

 

Tajemniczy Dolny Śląsk.

 

PODCAST


Krzysztof Haladyn – Świat, który znamy skończył się kilka lat temu. Czego nie zniszczyły bomby atomowe, dobiła broń biologiczna. Słońce zniknęło za całunem z sadzy unoszącej się w atmosferze i nastała wieczna zima… Mroźna, postapokaliptyczna „Horda” znanego wrocławskiego autora, twórcy m.in. dwóch cyberpunkowych powieści „Cyfrak”, „Ostatniego namaszczenia” i cyklu „Na skraju Strefy”, tym razem w eksperymentalnej formie wydawnictwa Fabryka Słów. Dostajemy bowiem wersję audiobookową i e-bookową najnowszej powieści. Dlaczego? O to m.in. pytaliśmy Krzysztofa Haladyna.

 

Krzysztof Haladyn - twórczość, inspiracje.

 

„Horda” i cyfrowa rewolucja.

 

„Horda” i postapokaliptyczny Wrocław.

 

PODCAST


Kasia Janusik – podsumowała rok 2021 we Wrocławskim Domu Literatury i zapowiedziała, co się będzie działo w Prozie w najbliższych tygodniach. Redaktor Emil Pasierski opowiedział o książkach Wydawnictwa Warstwy, a przede wszystkim o niezwykłym „Braterstwie poezji”. Książce z „Korespondencją, wierszami i innymi dialogami” jakie w latach 1947–2013 prowadzili ze sobą Czesław Miłosz i Tadeusz Różewicz.

 

Wrocławski Dom Literatury,  „Braterstwie poezji”.

 

Rok Tadeusza Różewicza.

 

Literackie emocje w Wydawnictwie Warstwy i plany Wrocławskiego Domu Literatury.


PODCAST

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.